Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Legalább 150 napot kell várni a népszavazásra

888.hu

2016.02.26. 16:38

A kormány által a kötelezõ betelepítési kvótákról kezdeményezett népszavazást legkorábban 150 nap múlva tarthatják meg.

Erről Trócsányi László beszélt pénteken, hozzátéve azt is, hogy a kormány álláspontja szerint az EU hatáskörébe nem fér bele, hogy bármely uniós tagállam területére kötelező jelleggel embereket telepítsen be. A népszavazási kezdeményezés körül kialakult alkotmány-értelmezési vitáról Trócsányi elmondta: az Alkotmánybíróság már korábban rögzítette, hogy az uniós jog nem nemzetközi jog, hanem autonóm jogrendszert képező belső jog, vagyis a kérdés nem nemzetközi jogba ütköző. Fontos, szuverenitást érintő kérdésről van szó, amely ráadásul egész Európát foglalkoztatja.

Trócsányi szerint a népszavazási kezdeményezést el kell választani a kvótapertől; utóbbival kapcsolatban a kormány azt állítja, hogy nincs megfelelő jogalapja az EU-nak a kvóta elfogadására. Trócsányi szerint ebben a kérdésben az év végéig megszülethet az ítélet. A népszavazási kezdeményezés az igazságügyi miniszter szerint a jövőre irányul, hiszen a kérdés továbbra is aktuális, a migrációs nyomás erősödik, ráadásul a kötelező kvótáról szóló brüsszeli kezdeményezés az EU "lopakodó" hatáskör-elvonási törekvéseinek legújabb példája.

A népszavazás várható eredményének következményeiről a miniszter elmondta: az Országgyűlésnek nem válasz esetén törvényt kell alkotnia arról, hogy milyen feltételekkel és módon dönt a befogadási kötelezettségvállaláshoz történő hozzájárulásról. Igen válasznál pedig olyan törvényt kell alkotnia, amely megnyitja a lehetőségét annak, hogy Magyarország támogassa az európai uniós jog olyan irányú megváltoztatását, amely lehetővé teszi a kötelező betelepítési kvóta előírásainak uniós hatáskörbe telepítését.

Ahhoz, hogy a népszavazás eredményes legyen, a szavazásra jogosultak legalább felének választania kell. 

A kormány népszavazási kezdeményezését Brüsszel és az ENSZ is bírálta; az Európai Bizottság szerint a magyar kezdeményezés hátráltathatja a migrációs válságra adandó közös, európai megoldásról szóló megállapodást. Az ENSZ menekültügyi főbizottságának közleménye is hasonló húrokat penget: szerintük a magyar kormány bejelentése keresztbe tesz az együttműködésen, a szolidaritáson és a felelősség megosztásán alapuló közös európai megoldásra vonatkozó erőfeszítéseknek.

Az idén szintén uniós népszavazást indító, az EU soros elnökségét ellátó hollandok bevándorlásért felelős minisztere viszont a következőképp nyilatkozott: "Minden országnak megvan a joga, hogy népszavazást kezdeményezzen." Az idén ugyancsak EU-s referendumra készülő britek közszolgálati médiájának kommentárja szerint a magyar népszavazási kezdeményezés lehet az utolsó szög a közös európai migrációs politika koporsójában.

Trócsányi elismerte, hogy a népszavazásokról szóló szabályozást át kell alakítani, ennek érdekében pedig a kormány várja a Nemzeti Választási Biztosság javaslatait. 

Ezt olvastad már: Merkelt és Cipraszt kihagyták a migrációs egyeztetésből

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére