Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Hol a legolcsóbb egyetemistának lenni?

Bertha László

2015.10.20. 08:58

A keresztféléves felvételi eljárás apropójából annak jártunk utána, hogy hova van a legnagyobb esélyed bekerülni, illetve hol találsz a legolcsóbban albérletet az egyetemi városok közül.

Elindult a felvi.hu-n a keresztféléves jelentkezés a 2016 februárjában induló képzésekre, a felvételi kérelmedet november 16-áig tudod benyújtani. A továbbtanulás szempontjából a legfontosabb kérdés, hogy mégis melyik szakot és melyik egyetemet/főiskolát válaszd. Annak érdekében, hogy ezt a döntésedet megkönnyítsük, utánajártunk, hogy mégis melyik intézménybe lesz a legnagyobb esélyed bekerülni, illetve mire számíthatsz az anyagiak tekintetében.

A hazai felsőoktatási intézmények mintegy 125 ezer férőhelyet hirdettek meg, de számos olyan egyetem vagy főiskola van, amely bizonyos szakokat nem, vagy pedig egyáltalán semmilyen képzést nem indít el a keresztféléves rendszerben. A legtöbb hallgató jelentkezését a Pécsi Tudományegyetem várja, mivel közel 15 ezer férőhelyet hirdetett meg. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és a Nyíregyházi Főiskola pedig egyetlen képzést sem indít februártól.

Milyen szakok indulnak el?

Fontos, hogy alapszakon csak önköltséges formában indulnak el képzések, így a keresztféléves rendszer főképp a mesterszakra jelentkezőknek lehet ideális. A Corvinuson mesterképzés keretében elindul többek között a logisztikai menedzsment, a marketing, a pénzügy és a turizmus-menedzsment szak. Ezeken a szakokon a Corvinus 30 és 90 fő között hirdetett meg férőhelyeket; önköltséges formában 395 ezer forint egy félév. A legdrágább képzés egyébként a tájépítész és kertművész a maga 600 ezer forintos tandíjával. Az ELTE-n kizárólag az informatikai és a természettudományi karokon hirdettek meg képzéseket.

A felvételizők szempontjából legnépszerűbbnek számító Szegedi Tudományegyetemen mesterképzés keretében jelentkezni lehet például államilag finanszírozott marketing, illetve pénzügy szakra. A Szent István Egyetem Gépészmérnöki Karán (Gödöllő) elindul a gépészmérnöki (MA) és a műszaki menedzser (MA) szak is (önköltséges formában 330 e. forint/szemeszter). Előbbi a BME-n 400 ezer forintba fáj, ha esetleg nem sikerül állami ösztöndíjasként bekerülnöd.

Az összes meghirdetett képzést itt érheted el.

Hol a legolcsóbb az élet?

Anyagilag nyilvánvalóan a legkedvezőbb megoldás, ha kollégiumba költözöl. A kollégiumok minőségüktől függően nagyjából 8 és 35 ezer forint között mozognak országszerte. Az év elején azonban nagyon nehéz egy kollégiumot megcsípni, hiszen ezek többsége szeptemberre már megtelt. Amennyiben egyedül szeretnél lakni egy garzonlakásban, úgy a legjobb választásnak Gödöllő, Szeged vagy Pécs tűnhet. Gödöllőn már 30 ezer, Szegeden 45 ezer, Pécsett pedig 40 ezer forinttól lehet 30 és 40 négyzetméter nagyságú albérleteket találni.

Célszerű lehet haverokkal, ismerősökkel összeköltözni

A 40 és 60 négyzetméter közötti lakások ugyancsak Gödöllő esetében a legolcsóbbak, ugyanakkor a jóval kisebb kínálattal is számolnod kell a város méretei miatt. Pécs, Szeged és Debrecen esetében 60 ezertől egészen 150 ezer forintig bezárólag találhatsz hirdetéseket, ezek 2-3 fő esetében lényegesen mérséklik a kiadásaidat. Online pedig számos olyan hirdetést is találhatsz, ahol szobákat kínálnak kiadásra, ezek átlagban 20 ezer forinttól kezdődnek.

 Hol a legdrágább...?

Az albérletárak leginkább Budapesten emelkedtek meg az elmúlt időszakban, itt a korábbi évekhez képest akár 40 százalékos emelkedésről is beszélhetünk. Budapesten a belsőbb kerületekben 75-80 ezer forinttól kezdőnek a garzonlakások; átlagban azonban 100-120 forint közötti összegeket is elkérnek. A külső kerületekben viszont 55-60 forinttól is találhatsz egyszobás lakásokat, ha szerencsés vagy. Budapesten a 40-60 négyzetméter közötti kiadó lakások 90 és 190 ezer forint között vannak, így a fővárosban különösen érdemes többen összeköltözni.

Az ország nyugati felén okozhat még komolyab problémát a megfelelő albérlet megtalálása. Sopronban például kifejezetten nagy hiány mutatkozik a kiadó albérletekből, hiszen az osztrák határ közelsége igencsak vonzóvá teszi a várost. Itt a garzonlakások bérleti díja 70 ezer forinttól kezdődik, míg a valamivel nagyobb alapterületűekért 90 és 120 ezer forint közötti összeget kérnek el a tulajdonosok. Ennél valamivel kedvezőbb a helyzet Győrben, ahol a garzonlakások 60 ezertől, míg a többszobás kiadó lakások 70-80 ezer forinttól kezdődnek.

(felvi.hu, oc.hu)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére