Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ha jót akar magának, idén legyen ön is a levegõ ura!

Bertha László

2016.07.07. 00:00

A múlt héten megjelentek a hivatalos magyarországi fizetési adatok, amelyekbõl kiderül, hogy az egyes foglalkozásokkal mennyi pénzt lehetett keresni itthon tavaly. Az adatokból az látszik, hogy a legtöbbet a légiforgalmi irányítók vihették haza, a legrosszabbul pedig a fõállású anyák kerestek 2015-ben. Elõbbiek csaknem tizennyolcszor többet kerestek utóbbiaknál.

A múlt héten megjelentek a hivatalos magyarországi fizetési adatok, amelyekből kiderül, hogy az egyes foglalkozásokkal mennyi pénzt lehetett keresni itthon tavaly. Az adatokból az látszik, hogy a legtöbbet a légiforgalmi irányítók vihettek haza, a legrosszabbul pedig a főállású anyák kerestek 2015-ben. Előbbiek csaknem tizennyolcszor többet kerestek utóbbiaknál.

Nem panaszkodhattak tavaly a légiforgalmi irányítók, sem a politikusok, de a brókereknek és a kutatási-fejlesztési vezetőknek sem akadt különösebb gondjuk, legalábbis ami a pénzt illeti. Ezekkel a foglalkozásokkal ugyanis a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) adatai szerint közel 1,8 millió forint bruttó bért is lehetett keresni, de a „négyes fogat” alulfizetettjeinek sem kellett 900 ezer forintnál kevesebbel beérniük.

A 2015-ös végeredmény szerint az abszolút csúcsot a légiforgalmi irányítók tartják, akik átlagosan 1,8 millió forint bruttó bért kerestek havonta. Ugyanez nettóban – a kedvezmények (például családi pótlék) nélkül – valamivel meghaladta az 1,1 millió forintot. A ranglistán a második helyet a politikusok csípték meg – hivatalos megnevezésük szerint a törvényhozók, miniszterek és államtitkárok –, ők bruttóban 1,2 millió forintos átlagkeresetet szakítottak havonta, ami azt jelenti, hogy nettóban – szintén a kedvezmények nélkül – havi 811 ezer forintra értékelték a munkájukat. A képzeletbeli dobogó harmadik fokára köznyelven szólva a brókerek – hogy sértődés ne legyen, ez a réteg papíron a tőzsde- és pénzügyi ügynök megnevezésre hallgat – értek fel. A pénzügyi guruk 962 ezer forint bruttót kerestek hónapról hónapra, ami nettóban is szép summát jelent: éppen 630 ezer forintot. Õket egy „százassal” lemaradva az informatikai cégek vezetői követik, akik 866 ezer forintos bruttó átlagfizuval szerezték meg a negyedik helyet, az ötödikek pedig a vállalatok vezető stratégái lettek, barátságosnak tűnő, 818 ezer forint bruttó bérrel.

Szomorú, de felsőházhoz képest súlyos lemaradásban van az alsóház mezőnye, nemritkán tízszeres különbségeket is találni, de tizennyolcszoros eltérést is ki lehet olvasni a statisztikából. A tetemes hátrányt a főállású anyák szenvedik el, akik a hivatásos nevelőszülőkkel egyetemben bruttó 94 ezer forintot szedtek össze egy hónap alatt – a nettó összegét inkább nem is számoljuk ki –, ennek következményeként ez a csoport keresett a legrosszabbul az előző évben. Csak orrhossznyival előzte meg őket a konyhai kisegítők tábora, akik bruttó 120 ezres fizetésükkel a második legkevesebbet kereső dolgozók voltak 2015- ben. Alig valamivel többért, bruttó 120 100 forintért gürcöltek havonta az üvegezők, akiknek a harmadik legrosszabb a fizetésük a hivatalos statisztika szerint. A textilművesként, hímzőként vagy éppen csipkeverőként foglalkoztatottak havi szinten 120 300 forintért dolgoztak, a kerékpárjavításban érdekeltek pedig 122 400 forintért. Ez az ötödik legalacsonyabb bér az országban.
Mindent egybevetve, a bruttó átlagbér éppen elérte a 260 ezer forint országosan.

Szakmai parterünk:

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére