Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A britek elfogadhatatlannak tartják a brüsszeli Brexit-diktátumot

888.hu

2018.02.28. 22:40

Elfogadta az Egyesült Királyság uniós kilépésének feltételeirõl szóló egyezmény elsõ hivatalos jogi vázlatát szerdán az Európai Bizottság.
BRÜSSZEL, 22:40

Elfogadta az Egyesült Királyság uniós kilépésének feltételeiről szóló egyezmény első hivatalos jogi vázlatát szerdán az Európai Bizottság.

Sajtótájékoztatóján Michel Barnier Brexit-ügyi bizottsági főtárgyaló arról számolt be, hogy a most közzétett 120 oldalas dokumentum nem tartalmaz meglepetéseket, a szakértők mindössze jogi szöveggé alakították az eddigi megállapodásokat, illetve az EU már ismert álláspontját számos kérdésben – írja az MTI.

Kijelentette: a tervezet elfogadása kulcsfontosságú pillanat, remélhetőleg lehetővé teszi az egyeztetések felgyorsítását.

Ha sikerre szeretnénk vinni ezeket a tárgyalásokat, akkor fel kell gyorsítanunk a tempót"

– fogalmazott.

Barnier hozzátette, a dokumentumban foglaltak biztosítják az állampolgárok jogainak védelmét, a pénzügyi kötelezettségvállalások tiszteletben tartását, valamint azt, hogy nem állítják vissza a "kemény határellenőrzést" Észak-Írország és az Ír Köztársaság között.

A bizottság honlapjára feltöltött tervezet értelmében Észak-Írország továbbra is részese lenne a vámuniónak, és a belső piaci szabályozás is érvényes maradna rá egészen addig, amíg a későbbiekben esetleg nem találnak más megoldást a fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerülésére.

London korábban tiltakozását fejezte ki ez ellen, mondván, ebben az esetben Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi országrésze közé emelkedhetne vámhatár.

Elemzők szerint a javaslat fokozhatja a feszültséget a felek között, Barnier azonban úgy vélekedett, hogy ez a megoldás nem keltene zavart az Egyesült Királyság "alkotmányos vagy intézményi rendjében". Mint mondta, ebben a helyzetben higgadtságra és pragmatizmusra van szükség.

A szöveg a tervezett kiválást követő esetleges átmeneti időszakkal kapcsolatos EU-s javaslatokat is tartalmazza. Egyebek mellett leszögezték, ezt 2020. december 31-én le kell lezárni, nem lehet szó "nyitott végű" átmenetről.

Megerősítették, hogy az Egyesült Királyság az átmeneti időszakban is részese lenne a vámuniónak és az egységes piacnak, a szigetországnak be kellene tartania a közösségi jogot, beleértve az újonnan elfogadott szabályokat is, eleget kellene tennie a költségvetési kötelezettségeknek, illetve alá kellene vetnie magát az Európai Bíróság joghatóságának, de már nem vehetne részt az uniós döntéshozatalban.

Michel Barnier végezetül elmondta, hogy noha vannak még nézetkülönbségek a felek között, a jövő héten újabb tárgyalási forduló kezdődik az Egyesült Királysággal, és az északír vezetőkkel is találkozni fog.

Fenyegető javaslat

Theresa May brit miniszterelnök szerint az Európai Bizottság által a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szerdán ismertetett jogi tervezet az Egyesült Királyság alkotmányos integritását fenyegetné, mivel külön szabályozási rendszer alá helyezné Észak-Írországot.

Theresa May a londoni alsóház szerdai ülésén, képviselői kérdésre válaszolva kijelentette: ha a bizottsági javaslatot jelenlegi formájában érvénybe léptetnék, az az Egyesült Királyság saját belső piacát ásná alá, és veszélybe sodorná az ország alkotmányos egységét, mivel az Ír-tengerre – vagyis Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi országrésze közé – helyezné át a vámhatárt.

Nincs olyan brit miniszterelnök, aki ilyesmibe valaha is beleegyezne"

– fogalmazott szerdai parlamenti válaszában Theresa May.

A brit kormányfő hozzátette: "kristálytisztán" tudomására hozza majd Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság elnökének "és másoknak is", hogy a brit kormány soha nem lesz hajlandó ilyen megoldás elfogadására.

London és az Európai Unió között az Írország és Észak-Írország közötti jövőbeni határellenőrzés kérdése az egyik legsarkalatosabb vitapont, különös tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság ki akar lépni az Európai Unió egységes belső piacáról és vámuniójából is, az EU-ban maradó Írország ugyanakkor továbbra is tagja lesz e két fő integrációs szerveződésnek.

Észak-Írország és Írország határa lesz a brit EU-tagság megszűnése után az Egyesült Királyság és az Európai Unió egyetlen szárazföldi határa. Ezen a határon jelenleg semmiféle ellenőrzés nincs.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére