Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Több mint 1900 tonna használt sütőolajat gyűjtött össze a Mol

Ányos Miklós

2020.08.10. 13:20

A Mol az elmúlt kilenc évben több mint 1900 tonna használt sütőolajat gyűjtött össze, amelyből bioüzemanyagot gyártanak – tájékoztatott a vállalat hétfőn.

A biodízel nemzetközi napja alkalmából kiadott közlemény szerint Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel. A használt sütőolaj kezelése azonban csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása.

A háztartásokban használt sütőolaj a lefolyókba vagy a szemétbe kerül, ami nagyon káros, a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a hulladéklerakókban pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg – hívta fel a figyelmet a Mol.

Még veszélyesebb, ha a sütőolaj az élővizekbe jut, mert a tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Egy csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet.

A háztartásokban használt sütőolaj környezetbarát tárolására teremtett megoldást a Mol, amikor országszerte mintegy 350 töltőállomásán helyezett ki gyűjtőtartályokat, így a lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon szabadulhat meg a használt étolajtól.

A használt sütőolaj-gyűjtő program 2011-ben indult, azóta több mint 1900 tonna sütőolaj gyűlt össze. A legaktívabb régió Pest megye 775 tonnával, a második Győr-Moson-Sopron 116 tonnával, a harmadik pedig Veszprém megye, 86 tonnányi összegyűlt használt sütőolajjal.

A kijelölt Mol töltőállomásokon leadott használt olajat a Biofilter Kft. gyűjti össze és tisztítás után eljuttatja a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Az újrahasznosított, környezetbarát terméket a Mol százhalombattai finomítójában használják fel biokomponensként a gázolaj gyártásához – áll a közleményben.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére