Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Újraalapíthatják a román hatóságok által szétzilált katolikus iskolát

Forisek Ádám

2017.12.05. 14:28

Az RMDSZ keddi közleménye szerint elfogadta a bukaresti szenátus az oktatási kerettörvény módosítását, amelynek köszönhetõen újra lehet alapítani az oktatási intézményt.
MAROSVÁSÁRHELY, 14:28

Az RMDSZ keddi közleménye szerint elfogadta a bukaresti szenátus az oktatási kerettörvény módosítását, amelynek köszönhetően újra lehet alapítani az oktatási intézményt.

Az MTI értesülése szerint újabb fejlemény született a marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium ügyében. Mivel az intézmény kálváriája egy éve kezdődött, ezért érdemes áttekintenünk az ügy előzményeit: 2016 novemberében a romániai korrupcióellenes ügyészség (DNA) a gimnázium törvénytelennek vélt létrehozása miatt indított eljárást Stefan Somesan főtanfelügyelő és Tamási Zsolt József iskolaigazgató ellen.

A román fél „korrupcióellenes harcként” aposztrofálta az ügyet, ami végül hamar diplomáciai konfliktussá fajult Magyarország és Románia között. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy Budapest nem támogatja Románia OECD-tagságát, amíg a helyzet meg nem oldódik. Orbán Viktor miniszterelnök pedig telefonon kereste fel Liviu Dragneát,  a kormányzó szociáldemokraták elnökét.

A még szeptemberben történt telefonbeszélgetés optimizmusra adott okot, a szocdem pártelnök ugyanis arról számolt be, hogy a román kormány megoldja a gimnázium problémáját, cserébe pedig a magyar kormány támogatja Románia csatlakozását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez.

A következő mérföldkő nemrég, 2017 novemberében történt: az RMDSZ a hónap közepén a katolikus gimnázium újraalapításáról szóló törvénytervezetet iktatott, ám ahhoz, hogy ezt a parlament elfogadhassa, az oktatási törvény módosítására volt szükség, mert ennek eddigi formája szerint csak az önkormányzatok hozhattak létre tanintézményeket – mutatott rá a szenátus előző napi döntését magyarázva Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.

Hozzátette: az oktatási törvény módosítása a katolikus gimnázium újraalapítási folyamatának első lépése. Második lépésben a parlamentnek el kell fogadnia az RMDSZ törvénytervezetét, amely kifejezetten a marosvásárhelyi katolikus iskola megalapítására vonatkozik.

Az anyanyelvi oktatást biztosító intézmények megmaradásunk zálogai, és mint ilyen, prioritás számunkra a védelmük, működésük biztosítása. Ezért a kisebbségi oktatás tekintetében szükségesnek tartjuk egy másodlagos megoldási lehetőség biztosítását arra az esetre, ha azt tapasztaljuk, hogy helyi szinten megpróbálják ellehetetleníteni az anyanyelvű oktatást, mint ahogyan az a marosvásárhelyi katolikus gimnázium esetében történik"

 – idézte az RMDSZ hírlevele Cseke Attilát.

A most elfogadott törvénymódosítás szerint az önkormányzati, egyházi és magániskolákon kívül megjelenhetnek Romániában a törvénnyel vagy minisztériumi rendelettel létrehozott kisebbségi tannyelvű oktatási intézmények is.

Az oktatási kerettörvény módosítását már korábban elfogadta a képviselőház, így hatálybalépéséhez már csak az államfő aláírására van szükség.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére