Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Terroristák, nagyhatalmak cicóznak Szíriában

Nagy Gábor

2016.09.23. 11:08

Szíriában ismét áll a bál. Pár napja még a tûzszünetrõl írt a nemzetközi sajtó, de mióta bebizonyosodott, hogy tarthatatlan az ENSZ-kezdeményezés, azóta egyre világosabb: még mindig nagyhatalmi terepasztal a közel-keleti állam.
DAMASZKUSZ, 11:08

Szíriában ismét áll a bál. Pár napja még a tűzszünetről írt a nemzetközi sajtó, de mióta bebizonyosodott, hogy tarthatatlan az ENSZ-kezdeményezés, azóta egyre világosabb: még mindig nagyhatalmi terepasztal a közel-keleti állam.

Csütörtökre virradóra 45-en vesztették életüket az észak-szíriai Aleppóban, miután újra kiújultak a légitámadások a közel-keleti államban.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint az elmúlt hónapok leghevesebb támadását mérték a harci gépek a lázadók hatalmában lévő városrészekre, ahol eddig fegyvernyugvás volt.

Két hete még arról lehetett olvasni, hogy ha hét napig sikerül betartatni a fegyverszünetet a harcoló felek között, akkor a washingtoni-moszkvai megállapodás alapján a két nagyhatalom együttesen fog csapásokat mérni a terroristák állásaira. Szeptember 19-én azonban a szíriai elnök felmondta a fegyvernyugvást arra hivatkozva, hogy a felkelők nem tartották be a megállapodást.

Moszkva azóta arról beszél, hogy nem hátrál ki a szíriai válság megoldását célzó, amerikaiakkal kötött megállapodás mögül, sőt ennek az időszerűségét jelzik az elmúlt napok (többször a humanitárius szállítmányt megsemmisítő) támadásai is. Egy magas rangú orosz tisztviselő arról beszélt a sajtó munkatársainak, hogy bár a megállapodás végrehajtásának esélyei csökkentek, alternatívája azonban nincs ennek, így azt mindenképp folytatni kell.

A szír elnök azonban úgy vélekedett egy, az AP hírügynökségnek adott interjúban, hogy a hatodik éve zajló véres háború valószínűleg el fog húzódni, ellenfeleit nyugati nagyhatalmak támogatják, és Washington egyáltalán nem akar beállni a terroristák elleni küzdelmének koalíciója mögé.

Haszán Róháni iráni elnök az amerikai NBC televíziónak elmondta, hogy a szír kormány és Moszkva teljesítené Washington feltételeit és szüneteltetné a bombázásokat, ám ez a közel-keleti országokban lévő terrorcsoportok számára kedvezne.

Mindezzel szemben Washington teljesen más hangnemben reagált. Kerry elítélte a szíriai hadsereg akcióit, és több nyilatkozatában utalt arra, hogy Oroszországot is terheli felelősség a tűzszünet meghiúsulásában.

Jó lenne, ha először nem a sajtónak nyilatkoznának, hanem azokkal beszélnének, akik ezen (a tűzszüneten) dolgoznak. Itt az ideje, hogy véget vessünk a színjátéknak, és ténylegesen a szükséges humanitárius segélyek eljuttatásán dolgozzunk."

Végül, sokadik nagyhatalomként meg kell említenünk Törökországot is. A török elnök egy pénteki nyilatkozatában arról beszélt, hogy következetességet vár az Egyesült Államoktól, mivel az támogatja a kurd Népvédelmi Egységeket (YPG) – akik egyébként Szíria területén harcolnak az Iszlám Állam ellen –, amelyre Ankara a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) egyik ágaként tekint és terrorszervezetként tartja nyilván. Erdogan az interjújában arra is utalt, hogy mivel Törökország fekszik a legközelebb Szíriához, így nekik kellene vezetőszerepet játszaniuk a polgárháború rendezésében.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére