Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Teljes a káosz Németországban: Merkelt leginkább Schulz menesztése mentheti meg

Vincze Viktor Attila

2017.11.22. 21:28

A globális elit mindent elkövet az új választások elkerülése érdekében Németországban. Frank-Walter Steinmeier német államfõ olyannyira nem szeretne új választásokat, hogy mindenáron megoldást akar találni a kormányalakítási tárgyalások újraindítására.
BERLIN, 21:28

A globális elit mindent elkövet az új választások elkerülése érdekében Németországban. Frank-Walter Steinmeier német államfő olyannyira nem szeretne új választásokat, hogy mindenáron megoldást akar találni a kormányalakítási tárgyalások újraindítására. Még az is lehet, hogy sikerrel járhat, mivel a legfrissebb hírek szerint a szociáldemokraták lehet, hogy Schulz megbuktatásának árán, de mégis visszamennek a választások előtt megbukott CDU/CSU-SPD nagykoalícióba.

Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök a szövetségi parlament (Bundestag) valamennyi pártját bevonja a kormányalakítási folyamat újraindítását célzó konzultációba – közölte az államfő hivatala szerdán.

A közlemény szerint Frank-Walter Steinmeier ezen a héten mindazon pártok vezetőivel tárgyal, amelyek a programjuk alapján képesek lehetnek a kormányzati együttműködésre. A megbeszélések célja "a kormányalakítás valamennyi lehetőségének feltárása".

Az államfő tárgyal a Bundestag, valamint a törvényhozás tartományokat képviselő háza, a Bundesrat és az alkotmánybíróság elnökével, és megbeszéléseket tervez alkotmányjogi szakértőkkel.

A következő héten pedig találkozik a Bundestag valamennyi frakciójának vezetőjével, hogy "teljes képet alkosson a politikai és parlamenti helyzetről" – áll a közleményben.

Előzőleg az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségétől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) társ-frakcióvezetője, Alice Weidel nehezményezte, hogy az államfő kihagyja pártját a konzultációból. Nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy ez az AfD "antidemokratikus kirekesztése".

Az AfD a szeptemberi Bundestag-választáson elért 12,6 százalékos eredménnyel a harmadik számú politikai erővé nőtte ki magát, és az államfő nem teheti meg, hogy egyszerűen nem vesz tudomást róluk – hangoztatta Alice Weidel.

Hozzátette, hogy a választás óta létezik egy "polgári többség" Németországban, amelyet a 32,9 százalékos eredménnyel rendelkező CDU/CSU és az AfD tesz ki.

A CDU/CSU, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek koalíciós egyeztetése hétfőre virradóra kudarcba fulladt, mert az FDP kivonult a több mint egy hónapja folytatott tárgyalásokról. Ezután az AfD jelezte, hogy hajlandó támogatni a CDU/CSU-t, de csak akkor, ha Angela Merkel távozik.

Példátlan, ami most Németországban történik Németország második világháború utáni történetében először fordult elő, hogy egy Bundestag-választás után a koalíciókötésre készen álló pártoknak nem sikerült megállapodni a kormányalakításról. Így továbbra is hivatalban marad az ügyvezető kormány – a CDU/CSU és az SPD nagykoalíciója –, és kulcsszerepbe kerül az államfő, mert neki kell kancellárjelöltet javasolnia a Bundestagnak. Jelöltje első próbálkozásra akkor kapja meg a tisztséget, ha a képviselők több mint fele támogatja. Ha nem kapja meg a többség támogatását, elkezdődik a második választási szakasz. A Bundestagnak két hete van, hogy abszolút többséggel megegyezzen a kancellár személyében. Ha két hét alatt nem sikerül abszolút többséggel kancellárt választani, elkezdődik a harmadik szakasz. Ekkor már elegendő a relatív többség, vagyis az lesz a kancellár, aki az összes jelölt közül a legtöbb szavazatot kapja. Ezután ismét a szövetségi elnök kezében a döntés. Ha valakit csak relatív többséggel választanak meg, a szövetségi elnök kinevezheti egy kisebbségi kormány kancellárjává, de fel is oszlathatja a parlamentet. Ekkor 60 napon belül meg kell tartani az újabb Bundestag-választást.
Merkelt most leginkább az mentheti meg az új választások kiírásától, hogy a német szociáldemokratáknál egyre többen állnak ki a nagykoalíció folytatása mellett

Egyre többen állnak ki a nagykoalíció folytatása mellett a Német Szociáldemokrata Pártban (SPD), hangsúlyozva, hogy az úgynevezett Jamaica-koalícióról szóló tárgyalások kudarca új helyzetet teremtett, amelyben már nem lehet elutasítani a kormányzást az Angela Merkel kancellár vezette CDU és a CSU szövetségével – írták szerdán német lapok.

A beszámolók szerint a Jamaica-koalíció gondolatának bukása óta több vezető szociáldemokrata szembefordult Martin Schulz pártelnökkel, aki továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy az SPD a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás eredménye miatt ellenzékben tölti el a következő négy évet.

A Bild című lap szerint a 153 szociáldemokrata Bundestag-képviselő közül nagyjából harmincan már – a Jamaica-koalícióról folytatott egyeztetések leállítása után néhány órával – a frakció hétfői ülésén megkérdőjelezték a pártvezetés irányvonalát. Leginkább az SPD jobbszárnyát összefogó, úgynevezett seeheimi kör tagjai sürgetik, hogy fontolják meg újra a 2013-ban alakított nagykoalíció folytatását. A kormányzati felelősség merev elutasítása a politikai "senki földjére" manőverezi a pártot – mondják.

Martin Schulz csütörtökön tárgyal Frank-Walter Steinmeier államfővel arról, hogy miként lehet előmozdítani a kormányalakítási folyamatot. A pártelnöknek a találkozón "nyitottnak kell lennie, nem szabad ragaszkodnia saját véleményéhez" – mondta a Bildnek Johannes Kahrs, a seeheimi kör szóvivője.

Az elnök irányvonalának legfőbb bírálói között van Sigmar Gabriel alkancellár, külügyminiszter, az SPD előző vezetője is, aki azonban egyelőre nem kritizálta nyilvánosan Martin Schulzot. Viszont a párt egyik korábbi elnöke, Björn Engholm nyíltan sürgeti az eddigi álláspont felülvizsgálatát.

A tekintélyes veterán politikus, aki a kilencvenes évek elején irányította a pártot, a Der Tagesspiegel című berlini lapnak azt mondta, hogy az SPD-nek újra kell értékelnie a helyzetet, ha politikai bizonytalanság veszélyezteti az országot. Hozzátette, hogy szerinte a szociáldemokratáknak akkor kellene folytatni a nagykoalíciót, ha Angela Merkel visszavonul.

Alsó-Szászország tartományban éppen szerdán alakult nagykoalíciós kormány, az SPD vezetésével. A régi-új szociáldemokrata miniszterelnök, Stephan Weil a Süddeutsche Zeitung című lap szerint az elnökség hétfői ülésén azt hangoztatta, hogy nem szabad végérvényesen kizárni a nagykoalíciót szövetségi szinten, mert várhatóan akkor sem igen lenne más lehetőség egy stabil szövetségi kormány megalakítására, ha előrehozott Bundestag-választást tartanának.

Még az is lehet, hogy újra kezdődik a Jamaica-koalíció tárgyalása, mivel a német liberálisok már nem zárják ki a koalíciós tárgyalások folytatását

Nem zárja ki a német liberális Szabad Demokrata Párt (FDP), hogy ismét tárgyalásokat kezd az Angela Merkel kancellár vezette CDU és testvárpártja, a bajor CSU szövetségével, és a Zöldekkel a kormányzati együttműködésről – jelezte a párt főtitkára szerdán.

Nicola Beer az NTV hírtelevíziónak azt mondta, hogy a liberálisok nem zárják ki a Jamaica-koalíciónak nevezett kormány megalakításáról szóló tárgyalások felújítását. Ehhez azonban egy "teljesen új csomagot kell letenni az asztalra" – húzta alá az FDP főtitkára.

A Jamaica-koalíció ügye hétfőre virradóra fulladt kudarcba, mert az FDP kiszállt a hivatalos koalíciós tárgyalások megkezdésének lehetőségéről szóló előzetes egyeztetési folyamatból. Arra hivatkoztak, hogy a több mint egy hónapig folytatott megbeszéléseken nem alakult ki elég bizalom és közös programpont Németország megújításához.

A liberálisok elsősorban Angela Merkelt bírálják a kudarc miatt.

Christian Lindner, a párt elnöke egy szerdai lapinterjúban elmondta, a tárgyalások eredményét összefoglaló záródokumentum tervezete alapján nem tekinthető a valóságtól elrugaszkodott gondolatnak, hogy a liberálisokra valójában csak azért lett volna szükség, hogy biztosítsák a többséget egy "lényegében CDU/CSU-zöldpárti koalícióhoz".

Az FDP vezetője a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapban közölt interjúban hozzátette: "vannak határai a kompromisszumkészségnek, amikor egy partner megalázásáról van szó", és nem lehetett másként értelmezni mindazt, ami végül a tárgyalóasztalon volt.

A párt egyik alelnöke, Wolfgang Kubicki a Die Zeit című liberális hetilapnak a kancellár tárgyalásvezetői stílusát is bírálta. Mint mondta, "módszertani hiba" volt kisebb szakértői csoportok helyett népes tárgyalódelegációkra építeni, és engedni, hogy parttalanná váljon és elhúzódjon a folyamat, majd végül az idő múlására hivatkozva kikényszeríteni a megállapodást.

A kancellár "észrevehette volna, hogy ez nem működik, és a pártok nem adják fel álláspontjukat az idő szorítása miatt" – mondta az FDP alelnöke.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére