Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tajani alaposan megkurtítaná az agrárpénzeket

888.hu

2017.06.13. 17:58

Az Európai Parlament (EP) elnöke felforgatná az unió költségvetését.
BRÜSSZEL, 17:58

Az Európai Parlament (EP) elnöke felforgatná az unió költségvetését.

Antonio Tajani komoly lépéseket tervez. A jelenlegi hét éves költségvetési ciklusokat öt évre csökkentené. Az unió a Közös Agrárpolitika (KAP) finanszírozásával rengeteg pénzt költ a mezőgazdaság támogatására, ezen források nagy részét Tajani inkább olyan területekre irányítaná, mint a biztonság, a fiatalok munkanélküliségének felszámolása, a migráció kezelése, valamint a klímaváltozás visszafogása.

Ha meg akarjuk változtatni Európát, akkor a költségvetéssel kell kezdenünk és Tajani ezen a területen Kopernikuszi forradalmat szeretne kirobbantani"

– nyilatkozta a Politiconak egy, az EP-elnökhöz közel álló forrás.

A Közös Agrárpolitika az EU támogatási rendszere. Ez a termelőknek egy minimális felvásárlási árat és közvetlen kifizetéseket garantál az ültetett növények után. A rendszer számos visszásságot okoz, legfőbb haszonélvezője Franciaország. Szinte vödörrel öntik a pénzt a mezőgazdaságba és a túltermelés következtében a harmadik világ országaiban próbálják eladni a terményeket, ezzel megakadályozva ezeket az országokat mezőgazdasági terményeik nyugati exportjában. A KAP mesterségesen magas élelmiszerárakat hozott az EU-ban. A támogatások sok, egyébként működésképtelen kisgazdaságot tartanak életben. A közgazdászok szerint a rendszer hosszú távon fenntarthatatlan. Azt is érdemes azonban hozzátenni, hogy a KAP átszervezése a magyar mezőgazdaságot is jelentősen és kedvezőtlenül érintené, ugyanis uniós forrásaink 36 százaléka innen jön.

Tajani azonban nem képes önmaga elindítani egy ilyen folyamatot, bármilyen hasonló javaslattal az Európai Bizottságnak (EB) kell előhozakodnia. Mindez komoly nehézségekbe ütközne, ugyanis a KAP forrásmegvonása durván érintené Franciaországot, Olaszországot, Spanyolországot és Lengyelországot. A KAP keretein belül egyébként évente hozzávetőlegesen 58 milliárd eurót kapnak a tagállamok – a legtöbbet a felsorolt államok.

Az ötéves költségvetési ciklusok ötlete vélhetően könnyebben találkozna a tagállamok szimpátiájával.

A KAP költségeinek lefaragását azonban mind többen védik az EU-n belül, ugyanis a mezőgazdaság az unió teljes GDP-jének 2 százalékát termeli meg, míg a teljes költségvetés 40 százalékát viszi el évente.

Amennyiben sikerülne lefaragni a támogatásokat, akkor ezeket a pénzeket el lehetne költeni a biztonság erősítésére, a fiatalok munkanélküliségének kezelésére, vagy például a klímaváltozás elleni harcra.

Tajani még nem hozta nyilvánosságra a tervet, ám a fajsúlyos szereplőkkel már elkezdődött az egyeztetés a színfalak mögött. Günther Oettinger, a Bizottság költségvetési biztosa, Manfred Weber az Európai Néppárt elnöke és Gianni Pittella, a Szocialisták és Demokraták pártjának elnöke is egyeztetett Tajanival.

Pittella a tervezet több pontjával is egyetértett, ilyen például az ötéves költségvetési ciklus. A KAP-források megkurtításával kapcsolatban azonban már óvatosabb volt. Erről a Bizottság elnökének kell döntenie – mondta Pittella, kiemelve, hogy a kezdeményező, Tajani nem jogosult dönteni a kérdésben.

A Bizottság eddig nem kommentálta a Politico értesüléseit.

Az EB mezőgazdasági ügyekért felelős biztosa, Phil Hogan eddig még nem hallott a javaslatról.

A Politicónak nyilatkozó Paolo De Castro szocialista képviselő például üdvözölte az elképzelést, mondván, hogy az EU-nak el kell kezdenie spórolni és több pénzt kell költeni a biztonság növelésére, valamint a migrációra.

De Castro és több megszólaló is elmondta, hogy az EU költségvetése kisebb lesz, amikor kilépnek a britek, így az biztos, hogy a KAP-ra szánt pénzek is csökkenni fognak.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére