Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Schulz után új korszak jöhet az Európai Parlamentben

Bertha László

2016.12.16. 12:28

A szociáldemokrata Martin Schulz távozásával néhány hét múlva új elnöke lesz az Európai Parlamentnek. Mi várható a választáson, kik az esélyesek?

A szociáldemokrata Martin Schulz távozásával néhány hét múlva új elnöke lesz az Európai Parlamentnek. Mi várható a választáson, kik az esélyesek?

A hirado.hu annak járt utána, hogy vajon kik lehetnek azok a politikusok, akik jó eséllyel pályáznak Martin Schulz helyére. A német politikus még november végén jelentette be, hogy távozik az Európai Parlamentből, miután lejár a mandátuma, helyette pedig a német parlamenti választásokon méretteti meg magát jövő ősszel.

A jobbközép Európai Néppárt és a szocialista-demokrata frakció korábban olyan megállapodást kötött, hogy a ciklus felénél váltják egymást az EP élén, de mivel az Európai Bizottság és az Európai Tanács élén is néppárti vezető van, ezért ezt a szocialisták nem igazán hajlandóak elfogadni.

A szociáldemokraták frakcióvezetője, Gianni Pitella már be is jelentette, hogy indul Schulz helyéért. A pozíció megszerzéséért a liberálisok is bejelentkeztek, akik a bevándorláspárti Guy Verhofstadtot jelölnék a tisztségre.

Pócza István, a Századvég kutatója szerint a legizgalmasabb kérdések az Európai Néppárt következő csúcstalálkozóján fognak eldőlni, hiszen akkor derül ki, hogy ki az a személy, akit ők támogatnak.

Az Európai Néppártból eddig csak Mairead McGuinnes jelentette be indulását, a szakértők szerint azonban Manfred Weber, a néppárt frakcióvezetője a legesélyesebb.

Legalább hat-hét jelöltről lehet beszélni ebben a tekintetben, azonban valódi esélyese a választásnak csak egy van, mégpedig Manfred Weber, a CSU politikusa, aki valószínűleg a legtöbb szavazatot tudja begyűjteni jobb – és baloldalról egyaránt”

– mondta Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója, majd hozzátette, hogy

Õ egy nagyon elfogadott politikus az Európai Parlamentben, és sokan a baloldalról is tisztelik, ezért valószínűleg elfogadnák, mint az Európai Parlament elnökét.”

Kiszelly Zoltán politológus szerint Webernek azért is van esélye, mert most egy régebbi tagországon a sor, hogy elnököt állítson. Ha valóban Webert választják meg az Európai Parlament elnökének, az a szakértő szerint szimbolikus jelentőségű is lehet, ami egy új politikai időszakot hozhat például a migrációs kérdésekben.

Kovács István szerint nem szabad arról elfeledkezni, hogy Weber anyapártja a CSU, ami sokkal radikálisabb álláspontra helyezkedett már a migránsválság kezdetétől, mint a Merkel-féle CDU.

Az Európai Parlament elnökét 2016. január 17-én választják meg, és ezzel egyidejűleg teljes tisztújításra is sor kerül.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére