Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Pánikot okoztak a britek Brüsszelben

Bokor Gábor

2017.03.21. 12:28

Theresa May brit miniszterelnök hétfõn jelentette be, hogy az Európai Unióból való kilépés megkezdését március 29-re tették. Emiatt a belga fõváros bürokratáinak újra kell gondolniuk, hogyan és milyen konkrétumokkal tárgyaljanak majd a brit miniszterelnökkel, ami most komoly fejfájást okozhat a brüsszelieknek.
BRÜSSZEL, 12:28

Theresa May brit miniszterelnök hétfőn jelentette be, hogy az Európai Unióból való kilépés megkezdését március 29-re tették. Emiatt a belga főváros bürokratáinak újra kell gondolniuk, hogyan és milyen konkrétumokkal tárgyaljanak majd a brit miniszterelnökkel, ami most komoly fejfájást okozhat a brüsszelieknek.

Theresa May brit miniszterelnök alaposan megfúrta az Európai Unió korábbi tervét azzal, hogy hétfőn bejelentette, a szigetország március 29-én indítja meg a kilépésről szóló tárgyalásokat. A brüsszeli vezetők abban reménykedtek, hogy az ötvenedik cikkely életbe léptetése nem történik meg ilyen hamar, ugyanis április 6-ára terveztek egy tanácskozást, ahol a tagállamok bemutathatták volna, hogyan is viszonyulnak a brit kilépéshez, és mit várnak attól.

Nincs mire várni

A március 29-i dátum sorsdöntő lesz Európa szempontjából. A brit kormányfő ekkor küldi el postán a brit alsóháznak, valamint Brüsszelnek, hogy megindítják a nemzetközösségből való kilépést, ami akár két évig is eltarthat. A britek ettől az időponttól kezdve indítják meg az egyeztetéseket arról, hogy hogyan és milyen körülmények között engedhetik el az unió kezét. Brüsszelnek tehát alig több mint egy hete van arra, hogy konkrétumokkal álljon elő, hogy miként képzeli el a Brexit folyamatát.

Ez a rövid határidő minden kétséget kizáróan pánikot és fejetlenséget okozott a brüsszeli vezetőknél, hiszen azt hitték, több idejük lesz kiokoskodni, mivel is rukkoljanak majd elő. A nemzetállamokat is szorítja a határidő, hiszen minden tagországnak be kell adnia egy tervezetet arról, hogy ők hogyan gondolják az unió jövőjét a britek kilépése után, valamint arról, hogy mit is szeretnének elérni a tárgyalásokon.

Egyre nagyobb a baj

A rövid határidőnek köszönhetően hatalmas lépéselőnybe kerültek a britek, hiszen ők már a júniusi népszavazás és Theresa May júliusi beiktatása óta tervezgetik a kilépés részleteit. A tárgyalási lépéselőny azzal járhat, hogy a britek akár azt is kikényszeríthetik, hogy a kilépés ellenére akár a belső szabad piac részesei maradjanak a kiválást követően.

A The Times egyik – neve elhallgatását kérő – brüsszeli forrása szerint az Európai Tanácsnak nincs elegendő ideje ahhoz, hogy előálljon a Brexit-tervvel, hiszen ahhoz több mint egy hónap kellene.

A felkészületlenség okozhatja a bukást

Az unió fejvesztve kapkod most, hogy mihez is kezdjen a jövő szerdai határidővel. Minden jel szerint ahhoz, hogy a felek tárgyalóasztalhoz üljenek legalább három hét kell, ami azt jelenti, hogy április közepénél korábban nem kezdődhetnek meg az egyeztetések.

Az unió minden jel szerint tovább halasztja majd az egyeztetéseket, mivel április 23-án tartják majd a francia elnökválasztás első fordulóját, amit árgus szemekkel követnek a brüsszeli vezetők, hiszen jó esély van arra, hogy azt az euroszkeptikus Marine Le Pen nyerje meg, ami Brüsszel szempontjából igencsak kellemetlen lenne. Amennyiben a választások után tartanák meg a találkozót, Brüsszel akkora hátránnyal nézne szembe a kilépési tárgyalásokon, hogy abból csak Nagy-Britannia jönne ki jól.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére