Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Nemsokára jöhet a férfi fogamzásgátló

Tóth Dalma

2017.02.07. 14:22

Ismerkedjetek meg az új kifejezéssel: fogamzásgátló gél.

A nők számára többféle fogamzásgátló módszer létezik, a férfiak számára azonban csak a nem biztonságos megszakított közösülésre, az óvszerre, valamint az ondóvezetékek lekötésére vagy teljes átvágására volt lehetőség.

Az ilyen műtétek során néhány milliméteres metszést ejtenek a herezacskó bőrén, amelyen keresztül az ondóvezetékeket roncsolásmentesen átvágják. Az esetek többségében visszafordíthatatlan, az esetek bizonyos százalékában azonban egy helyreállító műtéttel megszüntethető.

Azonban most úgy tűnik a férfiaknak más lehetőségük is lesz, ha nem szeretnének gyereket.

A kutatók kifejlesztettek egy óriásmolekulájú gélt, az úgynevezett Vasalgelt, amely hatásosnak bizonyult nyulak és rhesusmakákók esetében. A gél egyfajta gátként működik, az ondóvezetékekbe fecskendezve megakadályozza, hogy a spermiumok a hímvesszőbe jussanak.

A Basic and Clinical Andrology folyóiratban ismertetett tanulmányukban az amerikai szakemberek bemutatták, miként működik a gél és mennyire biztonságos főemlősök esetében. A tudósok bíznak abban, hogy néhány éven belül elkezdődhetnek a gél klinikai próbái.

A gélnek ugyanolyan hatása van mint a műtétnek, de a kutatók azt remélik, hogy hatását könnyebben vissza lehet fordítani, ha a férfi később a gyermekvállalás mellett dönt. Elméletben egy másik injekcióval fel lehet oldani a gél "dugóhatását".

A kísérleti alanyok a gélt jól tűrték, és csak minimális komplikációkat okozott – írták a szakemberek.

A Kaliforniai Egyetem kutatói 16 hím majmon tesztelték a gélt, 10 közülük már apa volt. A majmokat egy héttel az injekció beadása után engedték vissza nőstények társaságába, akikkel később párosodtak. Egyetlen nőstény sem lett vemhes a kutatás két éve alatt. Néhány hímnél tapasztaltak mellékhatást, de csak egyet kellett megműteni, mivel a beavatkozás során megsértették ondóvezetékét.

A módszer visszafordíthatóságát még nem tesztelték majmoknál, csak nyulaknál.

Catherine VandeVoort, a kaliforniai országos főemlőskutató központ munkatársa, a tanulmány vezető szerzője hangoztatta: "A Vasalgel valódi alternatívát nyújt a vazektómiával szemben, mivel nyúlkísérletek megmutatták, hogy visszafordítható. Bár lehetséges a vazektómia visszafordítása is, ez a beavatkozás kétes kimenetelű, amely után a pácienseknek csak kis száma válik újra nemzőképessé".

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére