Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

MSZP-s politikus is érintett az offshore-botrányban

Tóth Dalma

2016.04.05. 13:18

Hogyan tört ki az offshore botrány? És mégis mit keres Boldvai László szocialista politikus feleségének a neve a gyanús offshore cégtulajdonosok listáján?

Az offshore cégek adatainak leleplezése egy nagy nemzetközi összefogás eredményeképp jött létre. Több száz újságíró dolgozott az ügyön 76 különböző országból. Magyarországról a Direkt36 volt a tagja a nemzetközi csapatnak, amelyet a Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) nevű tényfeltáró újságíró-szervezet irányított. Az iratokban több ismert nemzetközi politikai szereplő, közkedvelt sztár, befolyásos üzletember és politikához közvetve kötődő személy szerepel, valamint magyar vonatkozásai is vannak.

Az elmúlt negyven év offshore üzleteiről, 1977-től egészen 2015 végéig, egy átfogó képet kaphatunk, így lehetőség van végigböngészni, hogyan mozogtak a pénzek a globális pénzügyi rendszerben. Körülbelül 11,5 millió iratot hoztak nyilvánosságra a napokban, amelyek közel 215 ezer offshore cégről tartalmaznak adatokat. Az iratok között találunk útleveleket, emaileket, pénzügyi kimutatásokat és egyéb céges dokumentumokat. Ezek alapján 214 488 cégről rendelkezünk információkkal, amelyeknek tulajdonosai 200 különböző országból származnak.

Az eddig nyilvánosságra hozott dokumentumok a Mossack Fonseca nevű panamai ügyvédi iroda belső iratanyagából származnak.  A Mossack Fonseca-t a világ legnagyobb offshore-szolgáltató cégei közé sorolják. Panamán kívül több országban rendelkezik telephellyel: Nevadában, Seychelle-szigeteken ás Szingapúrig. Az ICIJ azt ígérte, hogy május elején a teljes listát nyilvánosságra hozzák.

A magyar szálak

Boldvai László jelenleg is aktív szocialista politikus és Horváth Zsolt visszavonult Fideszes képviselő mellett több ismeretlen magyar személy is érintett az ügyben.

Boldvai László nem először keveredett gyanús ügyletekbe. Az MSZP-s politikus felesége szerepel a világszerte botrányt keltett offshore tulajdonosok listáján. Konto Csilla már 2012 óta birtokolja a Szamoa-szigetre bejegyzett, működése során jelentős pénzösszegeket megmozgató offshore céget. Boldvai felesége a céggel együtt egy neves svájci bank bankszámlájához is hozzájutott. Az offshore cég új tulajdonosának köszönhetően már az első napon 80 millió forinttal lett gazdagabb.

Boldvai a 90-es évek közepén az MSZP pénztárnoka volt, ami már akkor is kulcspozíciónak számított, jelenleg pedig az MSZP Nógrád Megyei Területi Szövetségének az elnöke.  Már számos botrányhoz volt köze: a Horn-kormány korrupciós botrányában, a Tocsik-ügyben, sőt még bíróság elé is került zsarolás vádjával. Végül felmentették és politikai előremenetelét gondtalanul folytathatta. Később többször érte támadás vagyoni helyzete miatt. Salgótarjánban egy hatalmas luxusház és több luxusautó tulajdonosa. A régi parlamentben ő rendelkezett a legnagyobb lakóingatlannal. Hogy lehetett minderre pénze, ha vagyonbevallásai alapján szinte csak politikusként dolgozott és csak képviselői fizetéséből származott bevétele?

Boldvai László a sajtó korábbi megkeresésére csak hebegett-habogott. Kíváncsian várjuk a képviselő válaszát.
Nemzetközi érintettek

Magas rangú állami tisztségviselők mellett több ismert világsztár is érintett az offshore botrányban. A teljesség igénye nélkül: Jackie Chan színész, Lionel Messiig focista, Mubarak volt egyiptomi elnök fia, Li Pend Kína volt miniszterelnöke, Sigmundur Gunnlaugsson Izland miniszterelnöke.

Hogyan segítik az ügyvédi irodák és a bankok az offshore cégeket?

Az iratok alapján ebbe is betekintést nyerhetünk. Az offshore cégek szolgáltatása a legtöbb esetben legális, ha nem szánt szándékkal másra szeretné valaki őket használni. Habár törvényi kötelezettségük lenne, az offshore iparban érdekeltek, nem  járnak utána megfelelően annak, hogy ügyfeleik bűnözök-e, vagy hogy adóelkerülésre vagy korrupciós pénzek tisztára mosására akarják e használni ügyfeleik offshore cégeiket. Több esetben az offshore szolgáltatók segítenek ügyfeleiknek a gyanús tranzakciók elsimításával és hivatalos adatok meghamisításával.

Az iratok alapján a globális szintű bankok közül például a HSBC és az UBS is segített ügyfeleik pénzügyeinek elrejtésében. Közel 15600 csak papíron létező céget hoztak létre ennek érdekében. A titoktartás mellett a Mossac Fonseca bevett módszere volt, hogy rendszeresen visszadátumoztak dokumentumokat. A levelezésekből kiderült, hogy az ügyvédi iroda 8,75 dollárt kért egy hónapnyi visszadátumozásért, ami körülbelül 2 400 forintot jelent / hó. Az Mossac Fonseca szerint az offshore világában bevett eljárás a papírok visszadátumozása, de ezzel nem cél a törvénytelenségek elfedése. Az iroda egyik társalapítója szerint a Mossack Fonsecanak nincs köze ahhoz, hogy a tulajdonosak mihez kezdenek a nekik létrehozott offshore cégekkel, ezért őket nem terheli a felelősség.

Az offshore cégekről

Az offshore cégeket olyan helyszínen jegyzik be, ahol a helyi törvények lehetőséget biztosítanak arra, hogy a külföldön végzett tevékenységükből származó jövedelem adómentes legyen, amennyiben a bejegyzett országban nem tevékenykednek. Tehát ezek olyan vállalkozások, amelyek valamelyik országban bejegyzésre kerülnek, de ott nem folytatnak gazdasági tevékenységet, ezért üzleti szempontból külföldi vállalkozásnak tekintik őket. Emiatt csak pár száz dolláros évi adót kell fizetniük, ami még mindig jobban megéri, mert így el tudják kerülni a bizonyos államokban magasnak vélt adóterheket. Bevételük nem a bejegyzés országából származik, hanem annak határain túlról.

Azonban az adminisztráció, az irodák működtetése, befektetési és holding tevékenységek, valamint bankszámlák fenntartása nem minősül belföldi gazdasági tevékenységnek, tehát egy offshore cég ezekkel mind rendelkezhet a bejegyzés helyszínén. Több előnyt is élveznek az offshore cégek:

  1. minimálisak az adminisztrációs és bürokratikus követelmények velük szemben
  2. nincs, vagy minimális a nyilvántartási és beszámolási kötelezettség az országa szerint illetékes adóhatóság felé, valamint
  3. a tulajdonosok és a vezető tisztségviselők adatai nem nyilvánosak.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére