Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Miközben mindenki Észak-Koreára figyel, addig Kína és India könnyen egymásnak eshet

Nagy Gábor

2017.08.04. 17:58

A világ két legjobban fejlõdõ hatalma, Kína és India között hatalmas a rivalizálás. Peking egyre több indiai érdekszférában, vagy ahhoz közeli országban épít ki katonai és gazdasági központot. Újdelhi viszont a kínai és az indiai fél által is vitatott határvidékekre mozgósítja a hadseregét - ezzel törve borsot a pekingi vezetés orra alá.
PEKING, ÚJDELHI, 17:58

A világ két legjobban fejlődő hatalma, Kína és India között hatalmas a rivalizálás. Peking egyre több indiai érdekszférában, vagy ahhoz közeli országban épít ki katonai és gazdasági központot. Újdelhi viszont a kínai és az indiai fél által is vitatott határvidékekre mozgósítja a hadseregét – ezzel törve borsot a pekingi vezetés orra alá.

A világ két legnépesebb országát, Kínát és Indiát elválasztó, több mint 3000 kilométeres szárazföldi határ nagy része vitatott területeken halad át. A kettejük közti viszonyt tovább rontja a Himalájában elterülő királyság, Bhután helyzete, melynek szintén vitatottak a határai.

Kína és India között legutóbb az okozott komoly konfliktust, hogy még a nyár elején Peking útépítésbe kezdett a stratégiailag kiemelkedően fontos Doklam területén. Erre ugyanis Kína igényt tart, és ezért kezd bele önkényesen az útfejlesztésekbe. Ugyanakkor ezt Újdelhi nem tolerálja, mivel ő is a magáénak vallja a kérdéses, Bhután és India között fekvő területet, és mint a legtöbbször, Peking lépéseire most is katonai mozgósításokkal válaszolt.

Gyakorlatilag június 18-a óta több száz indiai katona állomásozik Doklam vitatott területén, amely felbőszíti a kínai vezetést. A kínaiak nem sokáig maradnak türelmesek – legalábbis a kínai külügyminisztériumi szóvivő csütörtökön elhangzott szavaiból erre lehet következtetni.

Több mint egy hónap eltelt az incidens óta. Az indiai határ mentén állomásozó csapatok illegálisan tartózkodnak a kínai területen. Ráadásul itt az indiai fél utak építésébe kezdett, katonai készleteket halmoz fel és fegyveres egységeket is telepít a határ közelébe"

fogalmazott Geng Shuang szóvivő, majd hozzátette: az indiai lépés mögött nincsen békés szándék, sőt, Újdelhi szándékosan eszkalálni akarja a konfliktust.

Szusma Szvarádzs indiai külügyminiszter a legfrissebb kínai kritikákra úgy reagált, hogy országa kész a válságot tárgyalóasztal mellett rendezni.

A háború soha nem oldja meg a vitát. [...]. Nemcsak Doklamról tárgyalunk, hanem a kétoldalú kapcsolatokról"

– idézte a tárcavezetőt a The Times of India.

Geng Shuang szerint azonban ez már az a helyzet, amikor a szavak nem segítenek, csak a tettek – reagált a szóvivő az indiai külügyminiszter nyilatkozatára.

Doklam kapcsán további aggodalomra adhat okot az is, hogy Hszi Csin-ping kínai államfő és Narendra Modi, India miniszterelnöke épp július elején találkozott egymással a hamburgi G20-csúcson, és a felek nagypolitikai szinten sem jutottak egyezségre. Az azonban szinte egészen biztos, hogy a Bhután és India között fekvő területen most is több száz katona néz egymással farkasszemet.

(RT, Magyar Nemzet)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére