Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megvan a britek kilépésének pontos dátuma

888.hu

2017.03.20. 22:28

Theresa May brit miniszterelnök bejelentette, hogy mikor aktiválják a lisszaboni szerzõdés 50-es cikkelyét, amellyel megindítják az EU-ból való kilépés folyamatát - adta hírül az Independent.
LONDON, 22:28

Theresa May brit miniszterelnök bejelentette, hogy mikor aktiválják a lisszaboni szerződés 50-es cikkelyét, amellyel megindítják az EU-ból való kilépés folyamatát – adta hírül az Independent.

A brit miniszterelnök arról informálta Donald Tuskot, az Európai Unió Tanácsának elnökét hétfőn, hogy március 29-én Nagy-Britannia aktiválni fogja az 50-es cikkelyt, amellyel megindul az EU-ból való kilépés két évig tartó folyamata.

A miniszterelnök szóvivője szerint Sir Tim Barrow, Nagy-Britannia EU-s nagykövete szóban értesítette Tuskot a kilépés pontos dátumáról. A szóvivő kiemelte: a britek azt szeretnék, hogy a cikkely aktiválása után azonnal induljanak meg a tárgyalások.

Theresa May egy levelet juttat el Donald Tuskhoz március 29-én, szerdán, amelyben hivatalosan is benne foglaltatik a kilépés megindításáról szóló nyilatkozat. A miniszterelnök a levelet a brit parlament alsóházába is elküldi. A levél pontos tartalma nem ismert.

Miután megindítjuk a kilépést, a bennmaradó 27 tagállam jelzi a Bizottság felé a tárgyalás lebonyolításáról szóló iránymutatásait, majd a Bizottság kinevezi a tárgyalókat"

– mondta a kilépés folyamatáról a szóvivő. Hozzátette, hogy a levél átvételétől számítva azt várják Tusktól, hogy 48 órán belül elkezdődjenek a tárgyalások. Az 50-es cikkely aktiválásának dátumát azért hozták nyilvánosságra most, hogy az EU-ban bennmaradó 27 tagállamnak legyen ideje felkészülni és egyeztetni álláspontjaikat.

A lisszaboni szerződés 50-es cikkelyének aktiválásával megkezdődik az a kétéves időszak, amelynek során a felek megegyezhetnek a kilépés feltételeiről, valamint rendezhetik a szigetország és az EU kétoldalú kapcsolatát. Valószínűsíthetően tehát 2019. március 30-án Nagy-Britannia már nem lesz az Európai Unió tagja. A kilépésre szánt kétéves időtartam meghosszabbítható, amennyiben annak meghosszabbítását egyhangúan megszavazza az összes tagállam. Ha a briteknek nem sikerül semmilyen alkut kötni az EU-val, például a kereskedelem és a vámok területén, akkor az ország visszatér a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) által bevezetett szabályokhoz. May erre azt mondta, hogy a megegyezés hiánya jobb, mint egy hátrányos megegyezés (no deal is better than a bad deal).

A kilépés megindítása tehát 279 nappal azután történik meg, hogy a britek 52-48 arányban a kilépés mellett tették le a voksukat a június 23-i népszavazáson.

Theresa May azt tervezi, hogy a kilépés megindítása előtt ellátogat mind a négy államba, amelyek Nagy-Britanniát alkotják (Anglia, Észak-Írország, Skócia, Wales).

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére