Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ez az ára a britek bentmaradásának

888.hu

2015.10.13. 13:38

A Cameron stáb 4 pontban foglalta össze követeléseit a britek unióban maradásához - a Telegraph értesülései szerint.

A brit kilépés és a közelgő referendum egyre forróbb téma. Cameron pénteken munkavacsorán fogadta Angela Merkelt vidéki rezidenciáján, akivel egyeztették elképzeléseiket Nagy-Britannia uniós tagságáról.

Cameronék nehéz menetre számítanak: nemrég diplomatákat küldtek az uniós tagországokba, hogy támogatást szerezzenek a brit tagság feltételeinek újratárgyalásához. A múlt héten a kilépés mellett indítottak kampányt az euroszkeptikusok, hétfőn pedig rögtön elindult a válaszkampány is: jobb lenne a briteknek, ha uniós tagok maradnának.

A kormányzati források bizakodóak az újratárgyalással kapcsolatban. Terveik szerint:

  • Nem akarnak európai szuperállamot: Rákényszerítenék Brüsszelt egy explicit nyilatkozatra, amiben biztosítja Nagy-Britannia kimaradását mindenféle európai szuperállamra irányuló törekvésből. Ez konkrétan azt jelentené, hogy a britek felmentést kapnának az unió egyik alapelve, az egyre szorosabb egység/ever closer union alól.
  • El a kezekkel a fonttól: Brüsszeli nyilatkozatot akarnak arról is, hogy az euro nem az unió hivatalos fizetőeszköze, Európa egy több valutás unió. Erre a nyilatkozatra az angol font védelme miatt van szükség, hogy mindig és mindenkor legitim fizetőeszköz maradhasson.
  • Piros lapot Brüsszelnek: Egy új, „piroslap” rendszerrel akarnak hatásköröket visszaszerezni Brüsszeltől. Ez a rendszer felhatalmazná a nemzeti parlamentek csoportjait, hogy megállítsák a nem kívánt uniós irányelveket.
  • Egyenlőség eurozónán belül és kívül: ellensúlyozni kell az eurozónához tartozó tagállamok túlhatalmát a 9 eurozónán kívüli tagállammal szemben, a londoni City pedig külön védelmet kapna.

Egy ilyen a tervhez a 27 tagállam mellett az Európai Bizottság és az Európai Parlament jóváhagyására is szükség van – a brit tárgyalódelegáció sikere finoman szólva nem magától értetődő. Ráadásul a toryk jobbszárnyának még ezek a követelések is túl puhák, ugyanis jogi kényszerítőerővel bíró szerződésmódosítás nem szerepel benne.

A Cameron kormány egyik minisztere így nyilatkozott a Telegraphnak:

Az uniós partnereink nem fognak nekünk köszönetet mondani. Azt gondolták, hogy csak azért ugatunk ennyire, mert a legnagyobb félelmük egy Európáról szóló népszavazás. De kezdik észrevenni, hogy komolyan gondoljuk. Nincs visszaút. Kezdenek rájönni, hogy közösen kell küzdenünk, ha benn akarjuk tartani Nagy-Britanniát az EU-ban."

Az unión belüli migráció szabályozása azért került le egyelőre a napirendről, mert Magyarország, Szlovákia és Lengyelország kerek perec elutasították még csak az ötletfelvetést is. Ez viszont az euroszkeptikusok malmára hajtja a vizet, akik szerint Cameron nem lesz képes számottevő reformot elérni.

Cameron terveinek további részleteit szándékosan tartják titokban, a britek nem voltak hajlandóak írásba foglalni követeléseiket, amivel eléggé kiakasztották Brüsszelt. A miniszterek szerint félő, hogy a britekkel ellenséges nemzetek egyesével szednék ízekre javaslataikat.

Minden tagállamnak vétójoga van a javaslatainkkal szemben. Ha hozzányúlnánk az unión belüli szabad mozgáshoz, az a kis országok számára vörös posztó lenne."

A brit delegáció számára azonban érthető módon a francia és a német támogatás elnyerése a legfontosabb. Igyekeznek pörgetni a tárgyalásokat, hogy jövő tavasszal meg lehessen tartani a népszavazást, de ha nem sikerül gyorsítani a folyamatot, akár 2017-ig is tolódhat a voksolás. Az egyik Tory képviselő szerint:

Franciaország és Németország szeretné rendezni az úgynevezett „brit problémát”, még mielőtt választásokat tartanának náluk. De ha nem sikerül megegyeznünk jövőre sem, a népszavazást 2017-ben kell megtartani. Fel kell venniük a tempót.”

Brit referendum kisokos:

Mikor lesz a népszavazás? Cameron azt ígérte, hogy legkésőbb 2017 végéig megtartják, de valószínűleg korábban, 2016 tavaszára várható.

Mi lesz a kérdés? "Az Európai Unió tagja maradjon-e Nagy-Britannia?"

Mi a következő lépés? Cameron törvényjavaslata az EU népszavazásról átment a második szűrőn is a parlamentben. Mindeközben folyamatosan tárgyalásokat folytat európai vezetőkkel, hogy jobb feltételeket sikerüljön elérnie olyan ügyekben, mint például a bevándorlók hozzáférése a brit jóléti rendszerhez.

(Telegraph)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére