Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A román államfõ hirtelen lemondta ukrajnai látogatását

888.hu

2017.09.22. 08:58

Klaus Iohannis államfõ csütörtökön közölte, hogy lemondta az októberre tervezett ukrajnai látogatását az új ukrán oktatási törvény elfogadása miatt. Az elnök úgy véli, hogy a szóban forgó jogszabály ellentmond a kölcsönös jóakarat elveinek és durván korlátozza a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát.
BUKAREST, 8:58

Klaus Iohannis államfő csütörtökön közölte, hogy lemondta az októberre tervezett ukrajnai látogatását az új ukrán oktatási törvény elfogadása miatt. Az elnök úgy véli, hogy a szóban forgó jogszabály ellentmond a kölcsönös jóakarat elveinek és durván korlátozza a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát. 

"Következésképpen, amikor tudomást szereztem erről a törvényről, lemondtam az Ukrajnába tervezett látogatásomat, és lemondtam a parlament elnökének fogadását is, aki szeptember végére jelentkezett be hozzám" — jelentette ki Iohannis, hozzátéve, hogy egy elnöki látogatás lemondása nagyon erős diplomáciai jelzés.

A román államfő felidézte, hogy az októberre tervezett ukrajnai látogatását több lépésben készítették elő a Porosenko elnökkel folytatott találkozói során.

"Az utolsó megbeszélés Brüsszelben volt, a NATO-csúcson. Nagyon-nagyon kellemetlen meglepetés volt számomra, hogy Ukrajna parlamentje — anélkül, hogy partnereit értesítette volna, hisz mi Ukrajna partnerei vagyunk — elfogadott egy törvényt, amely álláspontunk szerint ellentmond a kölcsönös jóakarat elveinek. Gyakorlatilag ha ez a törvény hatályba lép, akkor durván korlátozni fogja a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogát. Nekünk ez fáj. Nagyon sok román él Ukrajnában" — fejtette ki az elnök.

Iohannis azt is elmondta, hogy októberre tervezett látogatása alatt Bukovinába terveztek látogatni az ukrán elnökkel, abba a régióba, ahol nagyszámú román kisebbség él.

Mi a gond az ukrán oktatási törvénnyel?

Az ukrán parlament szeptember 5-én szavazta meg az új oktatási törvényt, amely a közoktatás korszerűsítését tűzi ki célul 2018 szeptemberétől bevezetendő reformokkal, egyebek közt 11-ről 12 évre emelve a kötelező elemi, általános és középfokú oktatás időtartamát.

A törvény heves tiltakozást váltott ki a szomszédos országok körében. Magyarország, Románia és Lengyelország is elítélte a nemzetiségek anyanyelven történő oktatásának tervezett visszaszorítását. A külföldi visszhang mellett azonban belföldön is éles vitákat váltott ki az új oktatási törvény. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, valamint Beregszász városának tanácsa is a törvény megvétózását követelte Petro Porosenkótól.

A tiltakozásokat a törvénynek az oktatás nyelvéről szóló 7. cikkelye váltotta ki, amely kimondja: Ukrajnában az oktatás nyelve az államnyelv. Ennek megfelelően a nemzeti kisebbségek anyanyelvű oktatása – az ukrán mellett – csak az első négy osztályban engedélyezett, és csupán az önkormányzati fenntartású tanintézetek külön osztályaiban vagy csoportjaiban, így az 5. osztálytól felfelé, az anyanyelvi tárgyak kivételével, minden tantárgyat ukránul oktatnak majd.

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére