Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A gyógyszeripar jó biznisz

Tóth Dalma

2016.07.03. 17:28

Az orvosok ezért titkolják, hogy mennyi támogatást kapnak a gyógyszercégektõl.

Gyógyszeripari Egyesületek Európai Szövetsége (EFPIA) arra kötelezte a tagvállalatokat, hogy 2016-tól hozzák nyilvánosságra az orvosoknak és egészségügyi szolgáltatóknak nyújtott juttatásokat. A gyógyszergyártók és az egészségügy szereplői úgy vélik, nincs takargatnivalójuk, a Magyar Orvosi Kamara elnöke viszont azzal vádolja  őket, hogy nem teljes a lista, amit nyilvánosságra hoztak.

A „nagy nevek” szinte teljes egészében hiányoznak azokról a gyógyszergyártói listákról, amelyeknek az orvosoknak nyújtott juttatásokat kellene tartalmazniuk. Ez nem valódi transzparencia"

– mondta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Úgy tűnik sokan még se szeretnék nyilvánosságra hozni, hogy mennyi pénzt kapnak az egyes gyógyszercégektől. Egyes orvosok nem járultak hozzá ahhoz, hogy a név szerinti listán szerepeljenek. Õk jellemzően olyan magas fizetségben részesülnek, ami irigységet okozhat a szakmán belül. Habár a kollégák sejtik, hogy kiknek a konferencia-részvételeit támogatja vagy kivel áll szerződésben egy-egy gyógyszercég, a konkrét összegekről csak tippelni tudnak.

A támogatási listák nyilvánosságra hozatala így csak részben érik el a céljukat.

A valódi transzparenciát az szolgálná, ha bármilyen gyógyszergyári támogatásról is legyen szó, a kedvezményezettnek azzal együtt a nyilvánosságot is vállalnia kellene"

– véli a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Éger István szerint ez egyfajta rendező hatással is lenne a piac­ra, „ahol óriási pénzek mozognak”.

A nagyobb világcégek milliárdos nagyságrendben költöttek tavaly csak hazánkban. A kifizetéseik legnagyobb részét azonban a klinikai vizsgálatokért nyújtott ellenszolgáltatások tették ki, a konferenciatámogatások, a tanácsadásra vagy tréningre kifizetett összegek jellemzően eltörpülnek ezek mellett.

Az Astra Zeneca például másfél milliárd forintot fizetett ki új gyógyszerek kipróbálásáért. Az orvosok és az egészségügyi intézmények támogatására, illetve szolgáltatásaik ellentételezésére pedig "csak" százmillió forintot áldoztak.

A Novartis Pharmának 1,1 milliárd forintjába került, hogy hazai kórházakban tesztelhette új készítményeit. Szponzorációra 376 millió forintot költöttek.

A gyógyszerkipróbálás jól jövedelmező üzletággá vált. Magyarországnak évente átlagosan 90 milliárd forint bevétele származik ebből a tevékenységből.

(MagyarIdők)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére