Foglalkozunk nőügyekkel: Amikor a szülés trauma
2022.07.05. 18:35
Egy nő életében az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb élmény a gyermeke születése, éppen ezért nem mindegy, hogy ez a szülésélmény milyen – akár még a további gyermekvállalási kedvet is befolyásolhatja. Az utóbbi években egyre több szó esik a nők ellen elkövetett visszaélések különböző formáiról, a szülészeti erőszak azonban még mindig tabunak számít, sokan az egészségügyi dolgozók közül is félnek nyilatkozni, ha kérdezik őket.
A szülészeti erőszak a strukturális, intézményi erőszak egy formája, ami magába foglal minden olyan beavatkozást vagy bánásmódot, amelyet a várandósgondozás, szüléskísérés és gyermekágy során a nő tudta vagy akarata ellenére végeznek el rajta vagy újszülöttjén. Ne legyenek illúzióink: a magánrendeléseken, magánkórházakban éppúgy előfordulhat mindez, ahogy az állami intézményekben, az erőszak ugyanis nem pénzkérdés.
Vajon mi lehet az oka annak, hogy a visszaélésnek és erőszaknak ez a formája annyira tudott intézményesülni, hogy az a szülészeti ellátásban a mai napig teljesen természetesnek számít? Valóban ennyire specifikus dologról van szó, vagy az egészségügy más területein is jelen van a bántalmazó attitűd? Hol kezdődik az erőszak és mi számít „csak” kifogásolható kommunikációnak? Van megoldás a problémára vagy el kell fogadni, hogy erőszak mindig is volt, mindig is lesz és akár tetszik, akár nem, a szülészetben is jelen lesz?
A Foglalkozunk nőügyekkel podcast új részében a szülészeti erőszak témáját járja körül Fodor-Horváth Zsófia pszichológus, a 888 munkatársa és Bálint Katica, a Bábakalács Születésház bábája.
Facebook:
Youtube:
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Gyerekekre is lőtt a legalább tizenegy embert lemészárló ámokfutó!
Egy családi vitát követően lövöldözni kezdett egy férfi Montenegróban, és tizenegy embert megölt, majd tűzharcba keveredett a rendőrökkel, akik agyonlőtték – jelentette a montenegrói állami televízió a helyi rendőrségre hivatkozva.
Nagyon fognak fázni a német középületekben, az alkancellár megint másokon takarékoskodik
Az energiatakarékosság jegyében a kórházak és a szociális intézmények kivételével minden középületet legfeljebb 19 Celsius-fokos hőmérsékletre szabad felfűteni Németországban az ősszel kezdődő fűtési szezonban – jelentette be pénteken Robert Habeck alkancellár, gazdasági miniszter.
Aggódnak az amerikaiak Joe Biden mentális egészsége miatt
Az elnök nem mai csirke.