Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Rigai csúcstalálkozó: a Huawei beszáll a Digitális Jólét programba

888.hu

2016.11.05. 16:08

Orbán Viktor miniszterelnök Li Ko-csiang kínai kormányfõvel tárgyalt Rigában, Kína és Kelet-Közép-Európa vezetõinek csúcstalálkozója alkalmával, majd a miniszterelnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Huawei vezetõivel egyeztetett.
RIGA, 16:08

Orbán Viktor miniszterelnök Li Ko-csiang kínai kormányfővel tárgyalt Rigában, Kína és Kelet-Közép-Európa vezetőinek csúcstalálkozója alkalmával, majd a miniszterelnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Huawei vezetőivel egyeztetett.

A Kína-Kelet-Közép-Európa csúcstalálkozón részt vevő kormányfő megbeszéléséről beszámolva Havasi Bertalan úgy fogalmazott:

Magyarország és a közép-európai országok elkötelezett, határozott és hangos támogatói a kínai-európai együttműködésnek".

Európának érdeke a jelenlegi válságos helyzetében, hogy szoros kapcsolatot ápoljon Kínával - hangsúlyozta.

Mint mondta, Magyarország ebben élen jár, mert tavaly térségünkből a magyar export volt a legmagasabb Kínába, ma pedig a Kína-Közép-Európa együttműködés zászlóshajója, a Belgrád-Budapest vasútvonal megvalósítása ügyében történik komoly előrelépés.

Huawei

A kínai kormányfővel tartott megbeszélés után Orbán Viktor és Szijjártó Péter a Huawei vezetőivel tárgyalt. A találkozón részt vett Tang Hsziao-ming, a cég régiós elnöke és Cseng Vej-feng,  a Huawei magyarországi leányvállalatának vezérigazgatója. A megbeszélés illeszkedik a rendszeres találkozók sorába, mert stratégiai partnere a magyar kormánynak a Huawei, amely a második legnagyobb kínai befektető Magyarországon - mutatott rá Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Havasi Bertalan közölte: az egyeztetésen megelégedéssel nyugtázták, hogy a cég prosperál Magyarországon, ahol a második legnagyobb gyártóközpontja van a világon. Ötvenöt országba szállítanak Magyarországon gyártott termékeket, tavaly 9 milliárd adót fizetett be a vállalat a magyar költségvetésbe, és 2500 embert foglalkoztat csak. A cég magyarországi forgalma 67 milliárd forint volt 2015-ben.

A megbeszélés fő témája a kormány Digitális jólét programja volt, arról volt szó, hogy a Huawei hogyan tud részt venni ebben, miként tudja felhasználni jelentős globális tapasztalatait, amelyeket hasonló projektek végrehajtásában szerzett.

A Huawei a világ egyik vezető információs és kommunikációs technológiai szállítója, főként távközlési hálózatok kiépítésével, operációs és tanácsadói szolgáltatások nyújtásával, a fogyasztói piacra szánt kommunikációs eszközök gyártásával foglalkozik. A cég tavaly ünnepelte magyarországi jelenlétének tizedik évfordulóját. Mostanra közvetve több mint 2500 munkavállalót foglalkoztat Magyarországon és majdnem 600 beszállítóval áll kapcsolatban. A vállalat eddig 200 millió eurót (több mint 60 milliárd forint) fordított magyarországi beruházásokra, ezzel a második legnagyobb kínai befektetőnek számít az országban.

Szijjártó Péter a Budapest-Belgrád vasútvonalról is tárgyalt a kínaiakkal.
Szijjártó a balkáni országok külügyminisztereivel is tárgyalt

A tárcavezető az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: Mirko Sarovic bosznia-hercegovinai külkerkereskedelmi és gazdasági miniszterrel megállapodtak, felszámolják azt a tarthatatlan helyzetet, hogy Budapest és Szarajevó között jelenleg nincs közvetlen tömegközlekedési lehetőség és közvetlen autópálya-kapcsolat sem. Ezért közösen lépnek fel Horvátországnál annak érdekében, hogy a közvetlen Budapest-Szarajevó autópálya-összeköttetéshez szükséges beruházások megvalósuljanak. Hozzátette: a magyar és a boszniai vasúttársaság készen áll, hogy a két főváros közötti közvetlen vasúti közlekedés megindulhasson, a jövő év elejétől pedig közvetlen légi járat köti össze Budapestet és Szarajevót, amitől komoly előrelépést várnak a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy megbeszélést folytatott Milva Ekonomi albán gazdasági miniszterrel. A kétoldalú gazdasági együttműködés erősítésére leginkább az energetika területén van lehetőség, Albániában komoly energetikai fejlesztésekre kerül sor az elkövetkező időben, hiszen itt haladnak keresztül a keleti irányból érkező energetikai vezetékek - magyarázta. Ezeket a beruházásokat illetően a magyar cégeket kifejezetten szívesen látják Albániában.

Megjegyezte: november végén írják alá a kétoldalú légi közlekedési egyezmény, amelyet most véglegesítettek, és így a jövő év elejétől Budapestet Tiranával közvetlen légi járat kötheti össze.

A tárcavezető ugyancsak megbeszélést folytatott Nikola Poposki macedón külügyminiszterrel. Mint mondta, az országban választási kampány folyik, Magyarország elkötelezett támogatója az ország európai integrációs törekvéseinek, ez irányú erőfeszítéseiben támogatja a macedón kormányt, és ha a választáson győz a jelenlegi kormányzat, ez az együttműködés mindenképpen fennmarad.

Szijjártó Péter szintén tárgyalt az Ázsiai Infrastrukturális Befektetési Bank (AIIB) igazgató-helyettesével, Radek Pyffellel. Kifejtette: a magyar kormány leadta a csatlakozási szándékáról szóló levelet, és a bank vezetősége arról biztosította, hogy kifejezetten kedvezően viszonyulnak a magyar csatlakozási szándékhoz, örülnek annak, hogy a Kína és Közép-Európa közötti együttműködés egyik legfontosabb támogatója csatlakozik a bankhoz - mondta.

Jövőre Magyarország lesz a házigazdája a kínai és kelet-közép-európai vezetők csúcstalálkozójának - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton az idei csúcstalálkozón, Rigában magyar újságíróknak. A 2017-es tanácskozáson 16 közép-európai ország és Kína miniszterelnöke találkozik Budapesten.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére