Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Orbán ismét reálpolitikai gyõzelmet aratott Brüsszelben

Nagy Gábor

2017.03.10. 14:18

Lánczi Tamás, a Századvég vezetõ elemzõje szerint a magyar-lengyel kapcsolatokban nem fog törést okozni, hogy Orbán Viktor kormányfõ nem a lengyel kormánypárt jelöltjét támogatta, amúgy sincsenek egy pártcsaládban a magyar és a lengyel kormányzó pártok. Mindemellett több más nemzetközi lap is pozitívan értékelte Orbán csütörtöki döntését.
Ahogy arról korábban írtunk, a magyar kormányfő az Európai Néppárt döntésével összhangban a korábbi lengyel miniszterelnök, Donald Tusk mellett szavazott a csütörtöki uniós csúcson. Tusk 27 voksot kapott, a jelenlegi elnököt csak a lengyel kormánypárt nem támogatta.

Lánczi Tamás az Origónak elmondta, a Tusk személye körüli vita alapvetően egy lengyel belpolitikai konfliktusmelyet a hazai ellenzéki médiumok igyekeznek felnagyítani. A szakértő úgy véli, bár valóban nagy vihart kavart a választás, de az egésznek nagyobb a füstje, mint a lángja.

Viszont a lengyel belpolitikában valóban probléma, hogy az ottani ellenzéki párt megőrizte ezt a fontos pozíciót, de Magyarországon is nehezen lehetne elképzelni, hogy a kormány egy ellenzéki politikust támogasson valamelyik uniós testületben.

A Századvég elemzője szerint van egy nagyon sikeres V4-es együttműködés, és ezen belül a magyar-lengyel együttműködés. A következő időszakban továbbra is szoros kapcsolódási pont lesz a magyar-lengyel felek között a migráció ügye, az élelmiszerbiztonsági kérdések, a kétsebességes Európa ügye, de a brit kilépés is.

Lánczi kifejtette: a Fidesz vezette kormány egy másik európai pártcsaládba tartozik, mint a lengyel Jog és Igazságosság (PiS) – és ha Orbán szembe akart volna menni a néppárt döntésével, akkor a Fidesznek ki kellett volna lépnie a néppártból, ami sem a kormánynak, sem az országnak nem az érdeke.


Az egyik legfontosabb európai napilap, a Le Figaro a csütörtöki voksolással kapcsolatban külön kiemelte, hogy Angela Merkel német kancellár, Theresa May brit és Orbán Viktor magyar miniszterelnök is megszavazta Donald Tuskot, amely azt jelenti, hogy ‎egy lengyel belpolitikai kérdésben a többi visegrádi ország nem ment be egy zsákutcába.

Wojciech Jablonski lengyel politológus, a wpolityce.pl című honlapon a választást követően azt írta: Orbán Viktor képes egyensúlyozni Brüsszel és Moszkva között, ellenben a lengyel kormány mindkét oldalon felégetett maga mögött hidakat, és mindenáron, gyakran az európai valóság ellenére is hangsúlyozza saját álláspontját. A szakértő hozzátette azt is, miközben a magyar miniszterelnök mondhatja: "figyeljetek, én tudok az oroszokkal üzletelni, addig Varsó részéről nincs válasz a kérdésre, mi az alternatíva, mit tudna aduként bedobni Brüsszellel szemben" – fogalmazott Jablonski.

Lukasz Adamski, szintén a wpolityce.pl hírportálon megjelent véleménycikkében úgy fogalmazott:

"Tusk újraválasztását támogatva Orbán Viktor az európai diplomácia Talleyrand-jának bizonyult."

Cikkében megemlítette azt is, hogy a magyar kormányfő "évek óta pompás győzelmeket arat a felbőszült liberálisokkal és baloldaliakkal szemben", és Orbán ismét megmutatta, hogyan kell – a diplomácia királyához hasonlóan – Európában reálpolitikát folytatni.

Adamski "gyermetegnek" nevezi az Orbánt a lengyel állásponttól eltérő szavazata miatt érő bírálatokat. Rámutat: az Európai Néppárt tagjaként a Fidesz sokkal nagyobb szabadságot engedhet meg magának az európai konzervatívokkal együttműködő, de más pártcsaládhoz tartozó PiS-nél. Orbán mindazonáltal vérbeli konzervatív, aki csak akkor köt szövetségeket, amikor ez országának hasznos, hazafi, aki "nem romantikus erkölcsi győzelmeket, hanem reális diadalokat akar."

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére