Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Miért sírnak a liberálisok a Putyin-Trump-találkozó miatt?

Bokor Gábor

2018.06.29. 16:00

Csütörtökön egy idõben jelentette be a Kreml és a Fehér Ház, hogy Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök Helsinkiben fog tárgyalni júliusban. A bejelentést követõen a demokratákhoz húzó amerikai és a baloldali európai lapok egybõl elkezdték támadni a találkozót, ugyanis szerintük ez egy újabb jel arra, hogy Trump Putyin bábja. Azonban a korábbi amerikai vezetõk is rendszeresen egyeztettek orosz kollégáikkal annak ellenére is, ha nem volt jó köztük a viszony.

Csütörtökön egy időben jelentette be a Kreml és a Fehér Ház, hogy Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök Helsinkiben fog tárgyalni júliusban. A bejelentést követően a demokratákhoz húzó amerikai, és a baloldali európai lapok egyből elkezdték támadni a találkozót, ugyanis szerintük ez egy újabb jel arra, hogy Trump Putyin bábja. Azonban a korábbi amerikai vezetők is rendszeresen egyeztettek orosz kollégáikkal annak ellenére is, ha nem volt jó köztük a viszony.

Bő egy hete kezdtek el írni arról a világsajtóban, hogy hamarosan találkozhat a két szuperhatalom vezetője. Donald Trump Moszkvába küldte John R. Bolton nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy tárgyaljon a találkozó részleteiről. Bolton sikerrel járt, hiszen a finn főváros ad majd otthont a két vezető első hivatalos találkozójának. 

Az amerikai ellenzéki lapok már korábban elkezdték aláaknázni a tárgyalást, állításuk szerint Trump pont olyan időben fog találkozni az orosz vezetővel, mikor az amerikai szövetségesek elhidegülési politikát folytatnak Moszkvával szemben. A lap megszólaltatta Evelyn Farkast is, aki felmondta a demokrata narratívát, miszerint jelenleg nem szabadna találkozni Oroszország első emberével. 

Az elmúlt évtizedekben a hidegháború ellenére is rendszeresen volt az Egyesült Államok és a Szovjetunió, majd Oroszország között közvetlen tárgyalás. Ezek pedig rendszerint sikeresek voltak, melynek köszönhetően javult a feszült viszony a felek között. 
Franklin Delano Roosevelt elnök óta az összes amerikai elnök tartott csúcstalálkozót az aktuális orosz kollégájával. 

Roosevelt Churchillel és Sztálinnal többször is egyeztetett, először Jaltában, majd Teheránban, ahol megszabták Európa jövőjét. Akkor mégsem volt össztűz alatt az amerikai elnök, hogy miért tárgyal az akkor valóban ősellenségnek számító Sztálinnal.

A mostani találkozó ellenzői azt kifogásolják, hogy azért nem szerencsés a találkozó, mert az Európai Unió és a nyugat-európai tagállamok sem barátkoznak annyira Putyinnal, így Trumpnak sem kellene, mert az gyengíti a pozícióikat. 

Stephen F. Cohen, a Princeton Egyetem Oroszország-szakértője már többször hangot adott annak a véleményének, mely szerint azok jelentik a legnagyobb nemzetbiztonsági kockázatot, akik úgy gondolják, hogy a Putyin vezette Oroszország jelenti a legnagyobb veszélyt Amerikára nézve.

Érdekességképp a kilencvenes években a Bill Clinton vezette amerikai kormányzat azt közölte, hogy Oroszország az Egyesült Államok stratégiai szövetségese és barátja. Persze ezt a kijelentést akkor nem követte óriási felháborodás.

Most júliusban lesz az első exkluzív találkozó Trump és Putyin között. A két vezető tavaly a német G20-csúcson már tudott egymással tárgyalni, ám az csak multilaterális csúcs volt.

A ballib megmondóemberek előszeretettel szedik elő az úgynevezett Russiagate-et is, mely szerint Moszkva Trumpot támogatva aktívan beavatkozott az amerikai elnökválasztásba 2016-ban. Bár telekürtölik ezzel a saját portáljaikat, amivel próbálnak minél nagyobb botrányt kelteni, eddig semmiféle bizonyíték nem került elő Cohen szerint

Bár sikerült nagy feszültséget kelteni a Putyin-Trump-találkozó körül, azonban úgy tűnik, hogy az jó hangulatban fog megtörténni a finn fővárosban. Az amerikai és az orosz elnök fő témája az észak-koreai, majd a szír helyzet lesz, ahol megpróbálnak majd konszenzusra jutni. 

Pénteken Dmitrij Peszkov,  a Kreml szóvivője elmondta, hogy Vlagyimir Putyin kész lesz kijelenteni, hogy Oroszország nem avatkozott be az amerikai választásokba. 

Ha ezt a témát az Egyesült Államok elnöke fel fogja vetni, akkor az orosz elnök kész lesz megismételni, hogy Oroszországnak nem volt és nem lehetett köze ahhoz, ami körül ilyen gyanúsításokat bontakoztatnak ki"

– mondta Peszkov.

Jurij Usakov, az orosz elnök külpolitikai tanácsadója csütörtökön elmondta, hogy Putyin a  John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval folytatott tárgyalás során kijelentette, hogy Oroszország nem avatkozik be az amerikai választási folyamatba.

Putyin a kezdetektől fogva arról beszélt, hogy Oroszország kész olyan mértében fejleszteni és normalizálni kapcsolatait az Egyesült Államokkal, amilyenre az amerikai fél is hajlandó.

– jelentette be Peszkov. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére