Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kormányoznának a szocik és az új balosok Spanyolországban

Nagy Gábor

2016.01.22. 18:15

Pénteken járt a spanyol királynál, VI. Fülöpnél a két nagy baloldali párt, a szocialista PSOE és a Podemos (Képesek vagyunk rá!) vezetõje.
MADRID, 17:48

Pénteken járt a spanyol királynál, VI. Fülöpnél a két nagy baloldali párt, a szocialista PSOE és a Podemos (Képesek vagyunk rá!) vezetője.

Az uralkodó jogszabályi kötelezettségeinek megfelelően az összes – és nemrég a parlamentbe jutott – párt vezetőjét fogadja a héten, hogy megismerje az elképzeléseiket. Fülöp király ezután tesz javaslatot a törvényhozásnak a miniszterelnök-jelölt személyére.

A pénteki találkozót sorát Pablo Iglesias, a Podemos vezetője kezdte. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón a politikus elmondta: támogatják, hogy a szocialista párt vezetésével baloldali kormánykoalíció alakuljon, amelyben ő maga miniszterelnök-helyettesi szerepet vállalna. Kifejtette azt is, hogy a választásokon győztes párt, a konzervatív Néppárt (PP) nem tudja ismét önállóan miniszterelnökké megtenni jelöltjét, a párt elnökét, mert nincs meg az ahhoz szükséges 176 szavazata. Véleménye szerint épp ezért meg kéne ragadni az alkalmat, és a baloldalnak kellene megpróbálnia kormányt alakítani, mert egy sor szociális intézkedést kellene meghozni. Egy kérdésre válaszolván Iglesias azt is elmondta, hogy szándékát hivatalosan még nem közölte a szocialistákkal, mert előbb az uralkodót szerette volna tájékoztatni.

A PSOE főtitkára a királlyal való konzultációt követően bejelentette: ha a Néppárt nem tud kormányt alakítani, akkor pártja szívesen átvállalná ezt a szerepet. A baloldali koalíció létrejöttével kapcsolatban elmondta, hogy egyelőre még nincs ideje erről tárgyalni, de nyitottak a párbeszédre minden párttal.

VI. Fülöp király péntek délután, utolsóként fogadja a volt kormányfőt, a Néppárt vezetőjét, Mariano Rajoyt.


Spanyolországban még sose fordult elő, hogy az uralkodó ne a választást megnyerő, legnagyobb párt jelöltjét javasolta volna miniszterelnöknek, de ilyen bonyolult belpolitikai helyzetre sem volt még példa. A PP-nek 123, a PSOE-nek 90, a Podemosnak 69, a Ciudadanosnak (Állampolgárok – liberális középpárt) pedig 40 képviselője van a parlamentben. A maradék 28 mandátumon főként regionális, nacionalista pártok osztoznak, akikre a baloldal számít.

Nemrég a volt miniszterelnök nagykoalíciót javasolt a Ciudadanosnak, azt azonban mind a liberálisok, mind pedig a néppártiak lesöpörték az asztalról.

Parlamenti források szerint február első hetében tarthatják meg a kormányfő személyéről az első szavazást, amelyen abszolút többségre, 176 képviselő támogató szavazatra van szükség a győzelemhez. Sikertelen választás esetén a voksolást két nap múlva megismétlik, ekkor azonban már elég a voksolásban résztvevő képviselők egyszerű többségének támogatása is.

Ha két hónap alatt sem sikerül megválasztani az új miniszterelnököt, akkor meg kell ismételni a választásokat. Ebben a két hónapban azonban a királynak van lehetősége új miniszterelnök-jelöltet ajánlani a parlamentnek.

(Reuters, MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére