Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Jegesmedvét kapott Nyíregyháza Moszkvától

Tóth Dalma

2017.12.20. 13:45

Új jegesmedve érkezett a Nyíregyházi Állatparkba.

Sznyezsanát, a 3 éves nőstényt a Moszkvai Állatkerttől kapta ajándékba a sóstói intézmény.

A 350 kilogramm súlyú jegesmaci Oroszországban született, s mivel elérte a tenyészérettséget, a kitűnő genetikai adottságokkal rendelkező állatot a Nyíregyházán egy éve élő fiatal jegesmedve fiú és egy idősebb nőstény mellé helyezték át, remélve, hogy hamarosan utóduk születik. Szerencsére az idősebb nősténynek már többször volt kölyke, így remélik, hogy jó hatással lesz a fiatal párra.

Sznezsana hamar beilleszkedett a csapatba, s szemmel láthatóan ő lett a legdominánsabb egyed a Sarkvidék élővilágát bemutató kifutórendszerben. A két régebben itt élő állat is hamar elfogadta, s leginkább, Fiete – a tavaly érkezett fiatal hím – kerülgeti leendő menyasszonyát, s gyakran fürödnek együtt üvegfalú medencéjükben.

A termetes medvelány igen jó étvágyú, napi menüje hasonló a társaihoz, azaz napi 7 kg tengeri halat vagy 3-4 egész csirkét fogyaszt, melyet vörös hússal egészítenek ki gondozói.

Az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA) különleges figyelmet szentel a jegesmedvéknek: nemzetközi tenyészprogram keretében helyezi ki őket, mivel az állatkerti jegesmedve-állománynak fontos szerepe van a faj fennmaradása szempontjából.

A világ állatkertjeiben összesen 208 jegesmedve él, Magyarországon pedig tenyészpár csak Nyíregyházán látható.

A jegesmedve (Ursus maritimus) testfelépítése tökéletesen alkalmazkodott a hófödte tundrán való élethez. Enyhén ívelt lábával, öles lépteivel hatalmas távolságokat képes megtenni s a medvék között egyedülálló módon rendelkező talpszőrzetének köszönhetően – mely hőszigetelésen kívül egyfajta csúszásgátlóként is szolgál – biztonságos a mozgása a jégen is.

Bár a fajnak nincs természetes ellensége s remekül alkalmazkodott a zord körülményekhez, egyedszáma napról napra csökken. Élőhelyét veszély fenyegeti; a globális felmelegedés miatt az Északi-sark jege folyamatosan olvad, így egyre szűkül a természetes élettere, valaminz rohamosan csökken a természetes táplálékbázisa is, ráadásul mivel csúcsragadozó, a táplálékláncban felhalmozódó szennyező és mérgező anyagok is a populáció számának csökkenését eredményezik.

Jelenleg 20-25.000 egyed él belőle a világon, az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) a sebezhető kategóriába sorolta.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére