Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Így tiltakoztak Marosvásárhelyen az egyetemegyesítés ellen

Forisek Ádám

2018.04.20. 14:28

Az egyetem hallgatói szerint nem tájékoztatta õket érdemben az intézmény vezetõsége a készülõ döntésrõl, ami ellen csendes gyertyagyújtással tiltakoztak. Magyarországi szervezet is megszólalt az ügyben.

Ahogy arról mi is írtunk, egyesítésre kerül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a marosvásárhelyi román tannyelvű Petru Maior Egyetem.

A MOGYE magyar tagozatain több mint 1400 hallgató tanul, legtöbbjük ellenezte a két egyetem egyesülését is. Tiltakozásul az egyetem épülete előtti kedd esti és csütörtök esti gyertyás tüntetésen kívül a közösségi oldalakon is kifejtették aggodalmukat – írja a Maszol. Volt olyan tanuló, aki felháborítónak tartotta azt, hogy a képviselők és tanáraik véleményét figyelmen kívül hagyták a döntéshozatalkor.

Portik Vilmos

Temetés.

Ezt az álláspontot képviselik a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség (MMDSZ) képviselői is.

A keddi napig sem a diákokkal, sem a tanárokkal nem találkozott nyilvánosan a rektor úr, ugyanakkor a korábbi szenátusi üléseken sem volt napirenden az egyesülés. Az információhiány alapja egyértelműen az, hogy a diákságot érdemben nem tájékoztatták”

– erről Ladányi Emmánuel, az MMDSZ elnöke és a MOGYE diákszenátora beszélt.

Több magyar egyetemista szervezettel együtt az Országos Magyar Diákszövetség (OMDSZ) is tiltakozik az egyesítés ellen. Csütörtökön közzétett állásfoglalásuk szerint a fúzió veszélybe sodorja az anyanyelven való oktatást, a magyar tagozat döntőképességét, illetve az egyetlen magyar nyelvű orvosképzést az országban.

A magyar egyetemista diákszervezetek együttesen ellenzik a két egyetem egybeolvasztását, és felszólítják Valentin Popa tanügyminisztert, hogy ne engedélyezze az egyesítést. Az OMDSZ kiáll a MOGYE magyar diákjai mellett, és együttesen szeretnék megakadályozni az egyesítés továbbvitelét”

– mondta az OMDSZ elnöke, Andacs Zsolt.

Az országos diákszervezet szerint az egyetemegyesítést követően kétségkívül gyengülne a magyar tagozat érdekképviselete, ugyanis a Petru Maior Egyetem bekebelezésével növekedne a román diákság száma, ezáltal még kevesebb százalékban lennének jelen a döntéshozatalban a magyar nyelvű diákok és tanárok.

A döntéssel kapcsolatban a diákok nem attól tartanak, hogy ők nem végezhetik el anyanyelvükön a tanulmányaikat, hanem attól, hogy gyerekük 20-30 év múlva nem tehetik meg ugyanezt.

Az egyesítés azonban közigazgatási bíróságon megtámadható. Az első lépés, hogy a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem oktatói és diákjai, akiknek van perbeli minőségük, az egyetem szenátusának döntését a közigazgatási bíróságon megtámadják. Kelemen Hunor biztosította a MOGYE hallgatói és tanárait, hogy teljes mértékben támogatja őket.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére