Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Holnap eldõl Brüsszel sorsa

Bokor Gábor

2017.01.16. 19:28

Kedden kiderül, kit is választ új elnökének az Európai Parlament.

Január 17-én választja meg az Európai Parlament az új vezetőjét, mivel a szocialista Martin Schulznak lejár a mandátuma. A parlament titkos szavazás keretében dönt az új elnök személyéről és egyelőre megtippelhetetlen, hogy ki lesz a befutó. A legnagyobb esélye az olasz jobboldali politikusnak, Antonio Tajaninak van.

Újabb pofon a liberálisoknak

Nem először fut pofonba az elmúlt hónapokban a liberális elit. Legerősebb jelöltjük Guy Verhofstadt, aki már régóta ácsingózik egy igazi, vezető pozícióra, azonban eddig mindig más mellett döntöttek az igazi fejesek. Legnagyobb sikere az, hogy kialkudta magának a brit kilépési tárgyalások vezetését.

Verhofstadt legnagyobb bánatára nem tudta visszaléptetni Gianni Pittellát, a baloldal jelöltjét. A liberális politikus kudarcba fulladt mesterterve az volt, hogy ő lesz egyben a liberális párt, valamint a baloldal közös jelöltje, hogy így akadályozza meg Tajani előretörését. Ötlete azonban csúfos kudarcba fulladt, mert Berlusconi korábbi sajtósa, valamint a baloldal jelezte, semmi esetre sem akarnak összefogni a liberálisokkal, pláne nem ilyen áron.

Az Európai Néppárt vezetője, Manfred Weber a múlt héten hozta nyilvánosságra azt a korábbi titkos megállapodást, miszerint pártjuk adhatja az Európai Parlament következő elnökét, ám a szocialisták nem hajlandók betartani a korábbi vállalásukat.

Ez volt az egyetlen racionális döntésük, mivel Verhofstadt annyira megosztó személy, hogy az csak megosztottságot okozott volna a szociknál is, akik amúgy stabilan kiállnak Pittella mellett. A jó öreg Guy pedig az esélytelenek nyugalmával várhatja a holnapi voksolást, mivel a liberálisok a negyedik-ötödik legerősebb frakció az EP-ben.

Kik vannak egyáltalán versenyben?

Nagyon nehéz dolguk lesz holnap a parlamenti tagoknak, ugyanis a megszokottnál jóval több jelöltre lehet majd a voksokat leadni, a politikai skála összes szereplője megméretteti magát.

Antonio Tajani

Az előbb már említett Tajaninak van a legnagyobb esélye a jelenlegi állás szerint arra, hogy átvegye Schulz székét, ugyanis a mögötte lévő Európai Néppártnak van a legtöbb mandátuma a 751 fős Európai Parlamentben, azonban többször fordult már elő meglepetés az EU-s szavazások történetében, így biztosat sosem lehet előre állítani.

Tajaninak nem is lenne új terep az elnökség, ismer mindent és mindenkit már, ugyanis huszonkét éve EP-képviselő, amivel már igazi veteránnak számít.

Gianni Pittella 

Az 58 éves Pittellának is vén rókának számít az Európai Parlamentben, évek óta ő vezeti a második legnépesebb frakciót, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségét. Bár lassan húsz éve képviselő, sokan nem ismerik, ugyanis alig beszél angolul.

Helga Stevens 

A 48 éves belga politikus új emberként robbant be a jelöltek sorába. A flamand Stevens hazájában örvend nagy népszerűségnek –legalább is a flamand tartományokban– ugyanis éveken át elkötelezett harcosa volt annak, hogy az ország északi régiója nagyobb autonómiával rendelkezzen. Stevens mögött az EP harmadik legnagyobb frakciója, a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformisták pártja áll. A belga politikus születése óta siket, ami miatt kampányában nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a fogyatékkal élők nagyobb figyelmet kaphassanak.

Guy Verhofstadt

Miután nem sikerült előrefurakodnia, a szintén belga politikus egyedül próbál indulni a választásokon, mögötte a csupán negyedik legnépesebb frakció, a liberálisok és a zöldek állnak.

Eleonora Forenza

A negyvenéves olasz, szélsőbaloldali jelölt a mezőny egyik tapasztatlanabb tagja. A radikális baloldali elnökjelölt csupán két és fél éve képviselő és hosszas civakodás után, alig egy hónapja jelölte csak őt jelöltnek a pártja.

Jean Lambert

A zöldek 66 éves brit jelöltje már 1999 óta parlamenti képviselő. Legnagyobb választási szlogenje az, hogy a britek EU-s kilépése után a demokrácia élharcosa akar lenni. Hát, drukkolunk...

Laurentiu Rebega

A román politikus szélsőjobbról akarja megelőzni a többieket. A mögötte lévő csoport, a Nemzetek és Szabadság Európája tagja többek között a francia szélsőjobboldalt is vezető Marine Le Pen féle Nemzeti Front.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére