Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Fedezzük fel Hollókõt!

Pörge Béla

2017.03.31. 13:58

Nógrád megye az egyik legelmaradottabb és legszegényebb megye, de mi megmutatjuk, miért érdemes felfedezni!

Nógrád egy része még Budapest agglomerációjához tartozik, de a legtávolabbi pontja sincs kimondottan messze a belvárostól. Ráadásul a megye számos ismert és kevésbé ismert kincset rejt, és csodálatos természeti adottságokkal rendelkezik. Mi elsőként talán a leghíresebb településére utaztunk el, a világörökség részét képező Hollókőre, hazafelé pedig a Cserhát rejtett kincseit is megnéztük.

Hollókő kifejezetten közel fekszik Budapesthez, a főváros északi részeitől 100 km-re sincsen. Zsákfalu, Nagylóc és Felsőtold között található az a bekötőút, ami a faluba vezet. Budapest felől Hatvanig az M3-ason (vagy a 3-as úton) lehet eljutni, onnan a 21-es úton kell továbbmenni, majd közvetlen Pásztó előtt, Kozárd/Alsótold, Hollókő irányába letérve hamar eljutunk a faluba. A 21-es utat éppen bővítik, majd ha kész lesz, kifogástalan úton juthatunk el Pásztóig, onnan kis zötykölődés, és meg is érkeztünk az úti célunkhoz. Egyébként a Mátra lábánál fekvő Pásztót is érdemes megnézni, ha egész napos kirándulást tervez valaki a környékre.

Beérve Hollókőre rögtön látszik, hogy ez nem egy tipikus nógrádi település.

Hollókőnek két nevezetessége van. A vár és az ófalu. Az utóbbin átsétálva jutunk el a várhoz.

A csengősor mellett van talán a legnagyobb kávézó a faluban. Alapélmény, hogy bár láthatóan szinte mindenki a turizmusból él, az árak nem szálltak el nagyon. Persze a nógrádi átlagnál drágább minden, de Budapest belvárosában hasonló, vagy talán magasabb árakon étkezhetünk.

Az ófalu jellemzője, hogy szinte bármilyen kézműves, palóc terméket lehet kapni.

Talán a legismertebb kép, ami mindenkinek beugrik Hollókőről, az az 1889-ben épült templom, amely a maga egyszerűségével tökéletesen illeszkedik a tájba.

A templomtól kis séta után már előbújik a vár, ami a falu feletti dombon áll.

Nehéz betelni Hollókő házaival, de szerencsére Nógrádban számos más érdekességet is találhatunk. A faluból kiérve Nagylóc felé Szécsénybe juthatunk el, érdemes megnézni ezt a kisvárost is. Onnan Balassagyarmat, a legbátrabb város (és a megye egykori székhelye) mindössze néhány kilométerre fekszik Budapest irányába. Szécsényből Ipolytarnócon át Salgótarján felé is el lehet jutni, ami szintén nem unalmas program.

Mi viszont a Cserháton át indultunk haza, Alsótoldon letérve az eddigi útról, a mohorai elágazásnál. Elhagyva a 2122-es utat az első település Cserhátszentiván.

A következő falu Herencsény, ahonnan már inkább Balassagyarmat felé járnak az emberek. Találtunk itt egy elég csábító büfét, de sajnos nem főztek, vezetés közben a sör pedig nem pálya, így mentünk is tovább Cserhátsurányba, ahol egy kávéra álltunk meg.

Cserháthaláp a következő település, amelynek szintén szép a panorámája.

Innen sem kell sokat utazni Budapestig, mi a Romhány-Rétság felé vezető útvonalat választottuk, és az M2-esen értünk be a fővárosba. Előtte még a két Börzsönyhöz közeli település között megebédeltünk, Bánkon, a tó partján. Közvetlenül a vízparton, egy hegyek közötti kis faluban annyiért ettünk, mint egy külvárosi budapesti étteremben. Pedig Bánk vagy Rétság közel sem Nógrád legolcsóbb része.

A 2-es úton Budapest felé haladva még Nógrád várát érdemes megnézni a megyében, mielőtt Váctól északra átlépjük a megyehatárt.

A jelenlegi Nógrád megye az ország második legkisebb megyéje, rengeteg gyönyörű hellyel. A fekvése is jó, Budapestről nagyon hamar el lehet jutni szinte bármelyik településére. Csak ajánlani tudjuk kirándulásokra, hosszú hétvégékre!

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére