Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elkezdõdött az Iszlám Állam fellegvárának ostroma

Tóth Dalma

2017.06.06. 21:58

A Washington vezette szövetségesek által támogatott arab-kurd Szíriai Demokratikus Erõk (SDF) szervezet megkezdte a hadmûveletet Rakka visszafoglalására az Iszlám Állam dzsihádista szervezettõl - erõsítette meg kedden az SDF.
RAKKA, 21:58

A Washington vezette szövetségesek által támogatott arab-kurd Szíriai Demokratikus Erők (SDF) szervezet megkezdte a hadműveletet Rakka visszafoglalására az Iszlám Állam dzsihádista szervezettől – erősítette meg kedden az SDF.

Először a szíriai harcokat figyelemmel kísérő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet közölte kedd délelőtt, hogy az SDF támadást indított hajnalban a terrorszervezet szíriai fellegvárának számító város keleti részén található al-Maslab körzet, illetve a 17. hadosztály bázisa ellen a város északi peremén – adta hírül az MTI.

A rohamot éjszakai légicsapások előzték meg, amelyekben egyes források szerint tizenketten, más források szerint huszonegyen vesztették életüket. Az áldozatok között nők és gyerekek is vannak. "Elérték a várost, de nem hatoltak be egy épületbe sem" – mondta el Rami Abdel Rahman, a terepen kiterjedt aktivistahálózattal rendelkező OSDH igazgatója. A demokratikus erők szóvivője, Talal Szilo a Reuters hírügynökségnek telefonon úgy nyilatkozott, hogy már hétfőn elkezdődött a hadművelet, és az SDF katonái a város északi, keleti és nyugati részén indítottak támadást. Az SDF a nap folyamán sajtótájékoztatót tart erről.

A felkelők heves harcokra számítanak, mert Szilo szerint "az Iszlám Állam dzsihádistái akár életük árán is megvédik úgynevezett fővárosukat". A SANA szíriai állami hírügynökség úgy tudja, hogy számos család csónakokon menekül az Eufráteszen át a közelgő ütközet elől. A terrorszervezet 2014-ben foglalta el Rakkát a szíriai ellenzéktől, amely azóta a Nyugat ellen irányuló támadások műveleti központja volt. Az SDF november óta azon dolgozott, hogy ostromgyűrűbe zárja a várost. A rakkai ostrom célja, hogy tovább növelje a nyomást az Iszlám Államon, amely az iraki Moszulból is csaknem teljesen kiszorult, illetve Szíria-szerte visszavonulásra kényszerült.

"A koalíciónak jelentős szerepe van a műveletek sikerében" – hangsúlyozta Szilo. Stephen Townsend, a koalíciós erők főparancsnoka keddi közleményében azt írta: "hosszú és kemény" küzdelem várható Rakkáért, amelynek célja, hogy végső csapást mérjen az Iszlám Államnak mint területtel rendelkező kalifátusnak az eszméjére. Az Egyesült Államok vezette koalíció úgy tudja, hogy 3-4 ezer dzsihádista sáncolhatta el magát a török határtól mintegy 90 kilométerre található Rakkában.

A törökök tartanak a felfegyverzett kurdoktól

Washington kedden közölte, hogy megkezdte a fegyverek kiosztását a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia rakkai műveletekben részt vevő harcosainak, ami Törökország nemtetszésébe ütközött. Ankara nem nézi jó szemmel a kurd erők terjeszkedését határa közelében, és a terrorszervezetként nyilvántartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) bábjának tartja az YPG-t.

Ha Törökország biztonsága számára fenyegetést jelent az Iszlám Állam terrorszervezet szíriai fellegvárának felszabadítását célzó rakkai hadművelet vagy bármilyen konfliktus a régióban, Ankara azonnal megteszi a szükséges válaszlépést"

– jelentette ki Binali Yildirim török miniszterelnök kedden a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) parlamenti frakcióülésén.

Yildirim felszólalásában kifejtette: Rakka ostromát az Egyesült Államok az arab-kurd Szíriai Demokratikus Erőket (SDF) támogatva indította meg, mely utóbbi fő erejét az Ankara által terrorszervezetnek tekintett kurd Népvédelmi Egységek (YPG) nevű milícia alkotja. Mint fogalmazott: Washington arra számít, hogy az Iszlám Államot egy másik terrorszervezet együttműködésével meg tudja semmisíteni. Ankara soha nem fogja hagyni, hogy Törökország lássa ennek a kárát – szögezte le Yildirim.

A kormányfő nyomatékosította: bárhonnan is fenyegesse Törökországot a terrorizmus, Ankara azonnal beavatkozik. A török vezetés figyeli az eseményeket, és meghozza a szükséges óvintézkedéseket – tette hozzá.

Törökország nehezményezi, hogy Donald Trump amerikai elnök május elején jóváhagyta a fegyverszállításokat az SDF számára a rakkai offenzíva előtt. A döntésen a múlt hónap közepén Washingtonba látogató Recep Tayyip Erdogan török elnök sem tudott változtatni. Erdogan szerint az YPG-nek nyújtott fegyveres segítség is egyike azon folyamatoknak, amelyeket az előző amerikai kormány hagyott hátra.

Ankara attól tart, hogy a szíriai kurdok az amerikai fegyvereket akár Törökországgal szemben is felhasználhatják, a szállítmányok a Délkelet-Törökországban 1984 óta szakadár felkelést folytató Kurdisztáni Munkáspárthoz (PKK) kerülhetnek, ami felélénkítené a kurd függetlenedési törekvéseket.

A PKK-t Washington és az Európai Unió is terrorszervezetnek tekinti, de az SDF-et és benne az YPG-t – a kurd milicisták képzettségére és létszámára hivatkozva – az Egyesült Államok a leghatékonyabb szövetségesének tartja a szélsőséges Iszlám Állam elleni harcban. A szíriai konfliktust figyelemmel kísérő Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) emigráns szervezet kedd délelőtt azt közölte, hogy az SDF támadást indított hajnalban az Iszlám Állam szíriai központja ellen a város keleti részén, illetve egy katonai bázis ellen a település északi peremén.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére