Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Elképesztõ mennyiségû pénz mozog a fegyvereladások körül

Tóth Dalma

2017.12.11. 22:28

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) által készített legfrissebb jelentés szerint globális szinten nõttek a fegyvereladások a tavalyi évhez képest. Az eladásokból legfõképp az USA és Nyugat-Európa profitált.
STOCKHOLM, 22:28

A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) által készített legfrissebb jelentés szerint globális szinten nőttek a fegyvereladások a tavalyi évhez képest. Az eladásokból legfőképp az USA és Nyugat-Európa profitált.

Tavalyhoz képest 1,9 százalékkal, 2002-höz képest pedig összesen 38 százalékkal növekedett a fegyverek és a katonai szolgáltatások globális kereskedelme. Erre utoljára 2010-ben volt példa – írja a DW.

A jelentés szerint a világ 100 legnagyobb fegyvergyártó cége 2016-ban 374,8 milliárd dollár, azaz körülbelül 105 ezer milliárd forint értékben értékesített fegyvereket. Az USA-ban négy százalékkal több fegyvert adtak el tavalyhoz képest. A fegyverek körülbelül 60 százalékát értékesítették az Egyesült Államokban, összesen 217 milliárd dollárért.

A világ legnagyobb hadiipari gyártócége, a Lockheed Martin nagyon jó évet zárt tavaly, hiszen 10,7 százalékkal teljesítettek jobban 2015-höz képest. Ez részben annak köszönhető, hogy rengeteg bevételre tett szert az F-35-ös harci gépek eladásából, amire Nagy-Britannia, Olaszország és Norvégia is vevő volt. A legnagyobb ügyfelük azonban az Egyesült Államok légiereje volt.

Franciaországban és Olaszországban csökkentek a fegyvereladások. A briteknél és a németeknél azonban más a helyzet, tavaly több fegyvert értékesítettek, mint 2015-ben. A német tankgyártó cég, a Krauss-Maffei és a katonai járműveket gyártó Rheinmetall sokat profitált abból, hogy egyre nagyobb a kereslet az általuk gyártott termékekre Európában, a Közel-Keleten és Délkelet-Ázsiában.

Azért az oroszok sem panaszkodhatnak, náluk is 3,8 százalékkal nőtt a fegyverkereskedelem, habár a növekedés üteme lassult az olaj- és gázár csökkenése, valamint az amerikai és EU-s szankcióknak köszönhetően.

Mindazonáltal, nehéz közvetlen kapcsolatot kimutatni a fegyvereladások és az éppen zajló háborúk között. De természetesen van köztük kapcsolat. Bizonyos típusú fegyverekre nagyobb a kereslet, például a lőfegyverekre, a rakétákra és a szárazföldi járművekre – közölte Aude Fleurant, a SIPRI egyik munkatársa. Hozzátette, hogy a fegyverkereskedelem növekedése minden bizonnyal egyfajta válasz a forrongó konfliktusokra.

Dél-Korea felfegyverzi magát

Fleurant szerint ez minden bizonnyal a régióban uralkodó konfliktusnak köszönhető, mivel Észak-Korea egyre nagyobb fenyegetést jelent a világra. Ebből jól profitálnak a dél-koreai fegyvergyártó cégek, hiszen tavaly 20,6 százalékkal több fegyvert adtak el, a legnagyobb ügyfelük pedig maga Dél-Korea.

A kínai fegyvereladásokról nincsenek hivatalos statisztikai adatok, de a becslések szerint a kínai fegyvergyártó cégek a világ 20 legnagyobbja között vannak.

Az olaj- és gázárak csökkenése miatt több országnak nem maradt már elég pénze fegyverekre. Az afrikai és dél-amerikai országok sokkal kevesebb fegyvert vettek, mint tervezték.

A fegyvergyártó cégek többsége termékeit nem külföldre, hanem országa honvédelmi minisztériumának adja el. Ezért a jelentés nemcsak arról mutat képet, hogy ki, mennyi fegyvert ad-vesz, hanem arról is árulkodik, hogy az emberek mennyire érzik biztonságosnak a világukat – tette hozzá Fleurant.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére