Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Célba érhetett a magyar diplomáciai fellépés: Horvátországban elõkerült a MOL vezetõjének eddig "elveszett" keresete

Vincze Viktor Attila

2017.09.22. 14:18

Közelebb kerül a megoldáshoz a magyar MOL-nak a horvát INA olajtársaságban meglevõ tulajdonjogával kapcsolatos vita, miután Horvátországban hirtelen elõkerült Hernádi Zsolt MOL-igazgatónak az az Európai Emberjogi Bírósághoz írt keresete, amelyben a MOL-lal, illetve a személyével szemben törvénytelen horvát intézkedések megszüntetését kérte. A magyar külügy a múlt héten közölte: a horvát OECD-tagság támogatásának feltétele a MOL-INA-ügy rendezése.

Az újság arról ír, hogy a horvát miniszterek a napokban a lapokból értesültek arról, hogy Hernádi Zsolt még 2015. június 15-én keresetet nyújtott be az EJEB-nek Horvátország ellen, mert szerinte Zágráb megsértette emberi jogait, amikor európai elfogatóparancsot adott ki ellene. A lap szerint emiatt a zágrábi megyei bíróságnak, valamint az államügyészségnek és a legfelsőbb bíróságnak mindössze két hét áll rendelkezésére, hogy megindokolja a Hernádi elleni európai elfogatóparancsot.

Stefica Staznik, aki Horvátország jogi képviselője az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt, azzal védekezett, hogy az európai bíróság 27 hónapig nem értesítette őt a beadványról, és csak szeptember 1-jén kapott róla tájékoztatást, melynek nyomán ő azonnal értesítette erről a zágrábi illetékeseket.

Martina Dalic úgy vélte: ez az ügy nagyon fontos a horvát kormány számára, ezért beszélni fog Staznikkal arról, történt-e mulasztás az európai bíróság tájékoztatási folyamatában.

Drazen Bosnjakovic igazságügyi miniszter, aki maga is a lapokból értesült az ügyről, találkozót sürget a horvát EJEB-képviselővel nemcsak Hernádi keresetéről, hanem minden olyan ügyről, ami Horvátország ellen folyik az emberi jogok bíróságán Strasbourgban.

Hernádi Zsolt ellen 2013 októberében adott ki európai elfogatóparancsot a horvát rendőrség, így Hernádi neve felkerült az Interpol vörös, vagyis legmagasabb fokozatú körözési listájára is.

Véglegesen csak 2016 novemberében került le róla, mivel a szervezet elutasította a horvátoknak azt a kérését, hogy újítsák meg a cégvezető ellen kiadott elfogatóparancsot (nem hivatalos magyarázat szerint azért, mert a magyar hatóságok már folytattak Hernádi Zsolt ellen vizsgálatot a horvát vádakkal kapcsolatban, és felmentő ítélet született).

A korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) szerint a MOL vezetője 2008 és 2009. között tízmillió euró kenőpénzt adott át Ivo Sanader akkori horvát kormányfőnek azért, hogy a MOL megszerezhesse az INA horvát olajipari vállalat irányítási jogait.

A MOL Nyrt. és Hernádi Zsolt visszautasította a vádakat, leszögezve, hogy soha nem korrumpáltak egyetlen politikust sem, és nem adtak kenőpénzt az INA irányítási jogainak megszerzéséért sem.

Az ügyben Horvátország korábban már a Nemzetközi Kereskedelmi Jogi Bizottsághoz (UNCITRAL) fordult, amely 2016. decemberi döntésében Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította.

Horvátország ennek ellenére idén januárban közvetlenül a magyarországi igazságügyi szerveknek küldte el a Hernádi Zsolt ellen kiadott európai elfogatóparancsot.

Szijjártó Péter külügyminiszter korábbi közlése szerint a magyar kormány Horvátország OECD-tagságát azért nem támogatja, mert a horvát kormány a Mollal szemben egy nemzetközi választottbírósági eljárást indított, azt elveszítette, azonban az ítélet végrehajtása helyett annak figyelmen kívül hagyása mellett döntött.  Az OECD olyan nemzetközi gazdasági szervezet, amelynek működése a nemzetközi választottbírósági döntések tiszteletben tartására alapul, és mindaddig, amíg Horvátország semmibe veszi az ilyen döntéseket, addig a magyar kormány nem tudja támogatni Horvátország felvételét az OECD-be – mondta a magyar külügyi tárca vezetője. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére