Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Brüsszel diadalmámorban: bezárt a Balkán

888.hu

2016.03.09. 18:24

Macedónia után szerda éjféltõl Szlovénia és Szerbia is szigorít a menedékkérõk beengedésének szabályain. Brüsszelben pezsgõt bontottak.

A balkáni országok ugyan Ausztria koordinálása mellett, Németország és Görögország mellőzésével alakították ki saját bevándorláspolitikájukat, Brüsszelben mégis az európai megoldás sikereként értékelik, hogy a balkáni útvonal határait végre ellenőrzésük alá vonták a hatóságok. Macedónia szerdán teljesen lezárta határait a migránsok előtt, a szerbek és a szlovénok pedig életbe léptetik azokat a rendelkezéseket, amelyekről még február végén egyeztek meg az albán, bosnyák, bolgár, horvát, koszovói, macedón, montenegrói és osztrák miniszteri találkozón.

Eszerint csak útlevéllel és az EU-ba szóló érvényes vízummal rendelkezőket engedik át a határon. Szerdán a macedón határőrök már egyetlen menedékkérőt sem engedtek tovább, és a bolgárok is felkészültek arra, hogy a feléjük esetleg megindulókat visszafordítsák. A bolgár belügyminiszter szerint Szófia minden szükséges lépést megtesz a Nyugat-Európába tartó migránsok megakadályozására, ennek érdekében a bolgár-török határ mentén 2014 közepén emelt, harminc kilométeres kerítést is továbbépítik, hogy a Törökország felől érkezőket a hivatalos határállomásokhoz tereljék.

Donald Tusk, az Európai Parlament elnöke szerint hála a közös európai fellépésnek, véget ért a migránsáradat a nyugat-balkáni útvonalon. Igaz, hogy ezzel egy időben majd' 15 ezren torlódtak fel a görög-macedón határ mentén, akikkel a görögök nem tudnak mit kezdeni, hiszen időközben 34 ezer új migránst engedtek be a keleti határokon át az országba. A brüsszeli ukáz szerint a mostantól útnak indulókat vissza kell fordítaniuk Törökországba, ám hogy a törökök valóban visszafogadják-e őket, arról egyelőre csak találgatni lehet.

Mert bár az európai vezetők a héten megállapodtak abban, hogy a törököknek további 3 milliárd eurót fizetnek a már megígért 3 milliárd mellé, annak érdekében, hogy visszatartsák az Európába induló menedékkérőket, ám ezért cserébe (túl Törökország uniós csatlakozásának felgyorsításán és a törökök vízummentes európai beutazásának engedélyezésén) azt követelik, hogy az unióba küldhessék a szír polgárháború elől menekülőket, azaz azt kérik, hogy az EU hozza működésbe a kötelező betelepítési kvótákról szóló rendelkezését.

A keddi megállapodás lényege, hogy azokat, akinek a menedékkérelmét Görögország június elseje után elutasította (legyen akár szír, akár más háborús országból menekülő), vagy – gazdasági bevándorlóként – be sem fogadta azonnal, visszaküldhetik Törökországba. Cserébe minden Törökországba visszatoloncolt szírért, Európának be kell fogadnia egy másikat a törökországi táborokban élő szír menekültek közül. Mindehhez azonban előfeltétel, hogy Törökországot biztonságos harmadik országgá nyilvánítsák. Márpedig azt minden jogvédő aktivista karrierje első napján megtanulja, hogy a törökök embertelenül bánnak a menekültekkel, akik még a menekültstátuszban sem reménykedhetnek az országban, így országukat biztonságosnak nevezni elég nagy politikai rizikót jelent.

Tusk azt meg sem említi, hogy a most ujjongva üdvözölt megoldás morálisan épp annyira megkérdőjelezhető, mint az általa kifogásolt nemzeti hatáskörű fellépés (és a civil szervezetektől valamint az ENSZ-től már most ugyanannyi kritikát zsebelt be), és arról is hallgatott, hogy egyáltalán nem lehet biztos abban, hogy az EU az nevében Törökországnak tett vállalásokat keresztül tudja verni az uniós tagországokon (a V4-eken biztos nem).
Bár Brüsszelben mindent megtesznek, hogy diadalként kommunikálják a keddi megállapodást, az osztrák kancellár nyilatkozata és az EU-n belüli és azon kívüli balkáni országok összehangolt fellépése is azt mutatja, hogy valójában loholnak az események után. A török megállapodásra Görögország megmentése érdekében van szüksége Európának, azért, hogy a balkániak által elszigetelt ország ne fulladjon bele a migránsokba.

Az pedig, hogy a görögök nyugati szomszédai idáig vártak ezzel a lépéssel, egyedül a német kancellár érdekérvényesítő erejének köszönhető. Õ volt az, aki újra és újra haladékot kért, türelemre és nyitottságra intett és most is csak neki köszönhető, hogy a török paktum létrejött. Túl sok pénzt fektetett Németország a görögökbe ahhoz, hogy hagyja bedőlni az országot.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére