Az USA riadót fújt Törökországban
2016. április 9. 18:08
Az USA törökországi követsége közleményt adott ki szombaton, amelyben felhívta az Isztambulban és Antalyában tartózkodó állampolgárai figyelmét, hogy ne menjenek ki a közterekre és a kikötőkbe, mert ott valós terrorveszélynek vannak kitéve. Az Egyesült Államok azt tanácsolja a Törökország két legkedveltebb turistaparadicsomába látogatóknak, hogy kerüljék ezeket a helyeket, és amúgy is legyenek nagyon körültekintőek.
Emergency Message for U.S. Citizens: https://t.co/bWQU7GoFFS
— US Embassy Turkey (@USEmbassyTurkey) April 9, 2016
Azaz azok a turisták, akik voltak annyira meggondolatlanok, hogy azok után is elindultak törökországi nyaralásukra, hogy az Egyesült Államok a múlt hónap végén jelezte: a Törökországban diplomáciai szolgálatot teljesítők családjait azonnal hazahozza, most maradjanak szépen a hoteljeikben, és figyeljék a helyi médiát. Igaz, március végén a Pentagon még azt állította, nem konkrét merénylettől tart, csak elővigyázatosságból cselekszik; most viszont az amerikai külügy levele megalapozott fenyegetésekről szól.
Az elmúlt kevesebb mint másfél év törökországi eseményeit látva egyre kisebb a hibaszázaléka az ilyen figyelmeztetéseknek. Törökországban tavaly hat, és már idén is hat merénylet történt.
2015. január 6-án Isztambul történelmi belvárosában, a Sultanahmet negyedben egy öngyilkos merénylő felrobbantotta magát egy a Kék mecset és a Hagia Sophia szomszédságában található téren. A detonációban egy rendőr meghalt, kettő megsebesült. Mint később kiderült, az öngyilkos merénylőnő egy Da'es-harcos özvegye volt.
2015. június 5-én a választások előtti hajrában a dél-törökországi Diyarbakirban egy ellenzéki pártrendezvényen két bomba robbant, percekkel azelőtt, hogy a rendezvény fő vendége, a kurd-szimpatizáns HDP elnöke a színpadra lépett volna. A merényletben négyen meghaltak és több mint százan megsérültek. A robbantót már másnap elfogták; kiderült róla, hogy kapcsolatban állt a Da'essel.
2015. július 20-án a dél-törökországi Surucban egy öngyilkos merénylő felrobbantotta magát a helyi művelődési központ előtt. 33 embert megölt és 104-et megsebesített.
2015. október 10-én az ankarai központi pályaudvar elé szervezett, kurd szimpátiatüntetésen két öngyilkos merénylő felrobbantotta magát, megölve 103 embert és megsebesítve további 400-at. A merényletet azóta sem vállalta magára egyetlen szervezet sem, de a tettesekről kiderült, hogy kapcsolatuk volt a nyári, suruci robbantás elkövetőjével, aki Diyarbakirban egy kávézót üzemeltetett, amely a szélsőséges iszlamisták közkedvelt találkozóhelye volt.
2015. december elsején, az esti csúcsforgalomban egy isztambuli metróállomáson robbantottak fel egy csőbombát, fél tucatnyian megsérültek, egy ember meghalt. A rendőrség máig nem tudja, kit tegyen felelőssé.
2015. december 23-án éjszaka az isztambuli reptér várótermében robbantottak kurd szélsőségesek; a robbantás egy reptéri dolgozót megölt, egyet pedig megsebesített.
2016. január 12-én késő délelőtt egy szíriai öngyilkos merénylő felrobbantotta magát az isztambuli Sultanahmet negyed egy turistákkal zsúfolt terén. Az ISIS katonája 13 külföldi turistát ölt meg és 14 embert megsebesített.
2016. február 17-én este Ankarában egy autóba rejtett bomba 30 embert megölt és 60-at megsebesített. A kurd szélsőségesek által végrehajtott merénylet célpontja katonai vezetők voltak. A bombát egy kereszteződésben robbantották fel, mikor a pirosra váltó lámpa miatt a politikusok és katonák konvojának meg kellett állnia.
Egy nappal később Diyarbakirban robbantottak fel egy az út szélén elrejtett bombát, az elhaladó katonai konvoj hat tagját megölték, egyet megsebesítettek.
2016. március 13-án koraeste Ankarában egy autóba rejtett pokolgép 37 embert megölt és 125-öt megsebesített. A robbantást ugyanaz a kurd szélsőséges szervezet vállalta magára, amelyik a februári autóbombát is felrobbantotta.
2016. március 26-án délelőtt Isztambul Beyoglu negyedében, egy forgalmas bevásárlóutcán robbantotta fel magát egy az ISIS kötelékeibe beállt öngyilkos merénylő. Legkevesebb négy embert megölt és 36-ot megsebesített. A legtöbb áldozat turista volt.
2016. március 31-én Diyarbakirban egy autóba rejtett bomba megölt hét rendőrt és megsebesített további 27-et. A merényletet a kurd PKK és az Iszlám Állam is magára vállalta.
OLVASTAD MÁR?
Strache harcot hirdetett az iszlamista antiszemitizmus ellen
A politikai iszlámmal és az ahhoz köthető antiszemitizmussal is leszámolna az osztrák alkancellár.
Megfenyegetted a Facebookot? Tudnak róla és talán már rajta is vagy a listájukon
A Facebook követi és listázza azokat a felhasználókat, akiket "kockázatosnak" ítél, különös tekintettel azokra, akik a cég valamely dolgozóját, vezetőjét fenyegették meg.
Rendkívüli állapotot hirdet ki Trump, hogy megépülhessen a fal a mexikói határon
Rendkívüli állapotot hirdet ki Donald Trump amerikai elnök annak érdekében, hogy a kongresszus megkerülésével előteremthesse a mexikói határra ígért fal megépítéséhez szükséges pénzösszeget.
Így sivalkodtak a bevándorláspártiak a magyar gyermekekről szóló akcióterv miatt
Szülesztő program, fércmű, szemétség, asszonyhitel - ilyen szavakkal illették az ellenzékiek a kormány által meghirdetett hétpontos családvédelmi akciótervet.
A bevándorlókat választaná az osztrák baloldal az emberek biztonsága helyett
Herbert Kickl belügyminiszter biztonságpolitikai okokból módosítaná az osztrák alkotmányt, ám ehhez az ellenzéki képviselők szavazataira is szüksége lenne. A szocialisták és a liberálisok azonban egyelőre nem támogatják a szigorításokat.
Köves Slomó szerint nincs erkölcsi alapja a Jobbikkal való szövetségkötésnek
Karácsony Gergelynek a zsidók listázását mentegető kijelentése után most nem az a kérdés, hogy bocsánatot kért vagy sem, hanem az a kérdés, hogy megvan-e az az erkölcsi alap, hogy együtt induljanak egy választáson vagy nincs - mondta Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezető rabbija az Echo TV G. Fodor Gábor által vezetett "A nyolcas" című műsorában.
Nem fogadná vissza a brit kormány a dzsihadista feleségnek állt bevándorlót
A 19 éves Shamima Begum csatlakozott az Iszlám Államhoz, de most, hogy a terrorszervezet szétesőben van, már visszatérne Nagy-Britanniába. A szigetország erről hallani sem akar.