Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az Iszlám Állam új stratégiája

888.hu

2015.11.15. 13:02

A párizsi terrortámadással Európa új korszakba lépett. Mivel kell szembenéznünk, miben változott az ellenség stratégiája?

 

William McCants, a neves Brookings Intézet szakértője nemrég jelentette meg új könyvét az Iszlám Állam apokalipszise címmel. McCants a párizsi merényletről ezt írta: „Ha a párizsi, a libanoni és az egyiptomi merényletek mind az Iszlám Állam központi irányítása alatt hajtották végre, az azt jelenti, hogy az Iszlám Állam jelentősen megváltoztatta globális stratégiáját.” 

Miben változott a stratégiájuk, miben jelent fordulópontot a párizsi támadás?

Tömeges terrormerényletet követtek el. Ilyen mértékű vérontás nagyon rég nem történt Európában: az al-Kaida 2004-es madridi merénylete 191 emberáldozattal járt, francia területen viszont utoljára a második világháborúban zajlott ilyen mészárlás.

Összehangolt, megtervezett, öngyilkos merénylők által elkövetett támadás. Utoljára 2005-ben, Londonban hajtottak végre öngyilkos merénylők ilyen koordinált és megtervezett terrortámadást.

Válogatás nélkül gyilkoltak. A támadás stílusa szembemegy az al-Kaida alapelvekkel, mely az esetleges muszlim áldozatok elkerülésére törekszik. Ayman al-Zawahri al-Kaida vezető 2013-as utasítása szerint el kell kerülni az olyan támadásokat, ahol véletlenül muszlim civilek, nők vagy gyerekek halhatnak meg. Ezért nem tanácsolta például piacok megtámadását, ahol akár ártatlan muszlimok is lehetnének az áldozatok között. Bár az al-Kaida egyes csoportjai esetenként eltértek ezektől az elvektől, azok sokkal célzottabbak voltak, tudatosabban megválasztott célpontokkal (pl. Charlie Hebdo)

A támadást követően egy holland al-Kaida harcos így lamentált a twitteren: az ilyen nagyszabású összehangolt merényletek az al-Kaidára vallanának, de az al-Kaida főleg politikai és katonai célpontokra fókuszál a civilek helyett, ezért valószínűleg az Iszlám Állam áll a támadás mögött.

Európai célpontot választottak. Miközben az Iszlám Állam által elkövetett kegyetlenségek szinte mindennaposak az általuk ellenőrzött térségben, a külföldi támadások mostanáig sokkal ritkábbak voltak.

"A jelek arra utalnak, hogy az Iszlám Állam egyre komolyabban mérlegeli annak jelentőségét, hogy külföldre terjeszkedve tudjon lecsapni ellenségeire."

- nyilatkozta szeptemberben a Financial Times-nak Nigel Inkster, az MI6 volt vezetője. "Már van egy külön részlegük a külső támadások megtervezésére. Nyilvánvalóan gondolkoznak kiber-támadások indításán is. Egyrészt a régi al-Kaida modell átvételét is látható, de az Iszlám Állam proaktívan fellép új területeken is."

Az Iszlám Állam nemzetközi terjeszkedésének három iránya van. Egyrészt egy területi terjeszkedés Líbia és kisebb mértékben Egyiptom, a Sínai-félsziget irányába. Másrészt a térségbeli országokban, például Törökországban, Jordániában és Libanonban akar létrehozni újabb sejteket. A harmadik irány az Európa elleni támadásokról szól. Nigel Inkster az előttünk álló biztonsági kihívásokat így összegezte:

"Továbbra is számíthatunk magányos farkasok támadásaira, ez egy sikeres modell volt. De azt gondolom, hogy a jövőben sokkal többféle fenyegetéssel kell szembenéznünk. Jóval szervezettebb, irányítottabb támadásokra számíthatunk az Iszlám Államtól." 

Szíriában több fronton kénytelenek harcolni, ezért is dönthettek egy ilyen látványos támadás mellett: sokkal könnyebb egy külső, európai színtéren sikereket felmutatni az Iszlám Állam követői számára.

(The Atlantic, New York Times, Financial Times)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére