Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A mérsékelt és a radikális iszlám harca

Kékes Viki

2017.02.21. 15:28

Egyre inkább a radikális iszlám veszi át az uralmat Pakisztánban, az atomfegyverrel rendelkezõ országban.
ISZLÁMÁBÁD, 13:58

Egyre inkább a radikális iszlám veszi át az uralmat Pakisztánban, az atomfegyverrel rendelkező országban.

A múlt héten az Iszlám Állam egyik támogatója 90 pakisztáni szufi táncost gyilkolt meg, akik éppen a vallás egyik legnagyobb szentélyében, Sehwan Sharifban ünnepeltek. A merénylet megmutatta a radikális iszlamisták képességét arra, hogy elhallgattassák a mérsékelt hangokat az iszlám világban – írja a The Guardian.

A támadás riasztó bizonyíték volt arra, hogy az ISIS játszi könnyedséggel csap le akár Pakisztán határain belül is. Ez pedig azt jelenti, hogy a tálibokkal azonos mértékű fenyegetést jelent az atomfegyverrel rendelkező országra nézve.

A Shewan elleni öngyilkos merénylet riasztó fejlemény egy olyan régióban, ahol óriási szükség lenne a stabilitásra. Egy olyan iszlám szentélyről van ugyanis szó, ahol a vallási kisebbségeket és a nőket is szívesen látják. Itt, 60 évvel a hinduk Indiába való erőszakos kitoloncolása után, az örökletes sír egyik őre még mindig hindu, és ő végzi el az éves fesztivál nyitó rituáléját is. 

A vad és éjszakába nyúló ünnepségsorozat azonban kivívta a puritán iszlamisták ellenszenvét. A szent évforduló ugyanis megtestesít mindent, amit elítélnek: a hangos zenét, hogy a nők a férfiakkal táncolnak, vízipipát szívnak, ráadásul hindukat és keresztényeket is szívesen látnak.

A hat napig tartó fesztivál éjjel nappal folyamatosan zajlik és célja, hogy megemlékezzenek Moinuddin Chishti szent (alapítója a Chishtiya szúfi rendnek Indiában) halálának évfordulójáról. Az évfordulót az iszlám holdnaptár szerinti hetedik hónapban ünneplik.

Egy radikális, szufiellenes mozgalom növekszik az iszlamista világban. Egészen a XX. századik az iszlám ultraortodox törzsei eretnekeknek számítottak a muszlimok szemében. Az 1970-es évektől azonban a szaúdi olajból befolyó rengeteg pénzt arra használták, hogy az egész világon terjesszék ezeket az intoleráns nézeteket. Ennek az lett az eredménye, hogy sokak nem is ismerhették meg azt a toleráns iszlám vallási tradíciót, amit a szufik képviselnek.

A szentélyben történtek azért fontosak, mert világosan jelezheti, hogy az egyetemes iszlám ebből a két irányból melyik útra lép: a mérsékelt, pluralista iszlám, vagy a szaúdi olajból finanszírozott puritán, radikális iszlám útjára, amely gyanakvóan, sőt ellenségesen tekint a hinduizmusra, a kereszténységre vagy a zsidóságra egyaránt.

Az iszlám Dél-Ázsiában változik. Akárcsak a reformáció előestéjén a XVI. századi Európában, a reformerek és a puritánok kerültek többségbe, akik bizalmatlanok voltak a zene, a képek, a fesztiválok, a vallásos babonák és a különböző szentek szentélyei iránt. A keményvonalas vahabita és szalafista fundamentalizmus azért tudott olyan gyorsan elterjedni Pakisztánban, mert a szaúdiak rengeteg medreszét finanszíroztak, és ezek töltötték be az állami oktatás összeomlása után hagyott űrt.

A vallás ennek megfelelően radikalizálódott. A szufik és szentélyeik támadás alá kerültek. A szufizmus – toleráns, mérsékelt szemléletével – gyorsan az Iszlám Állam által képviselt radikalizmus és fundamentalizmus ellentétévé vált.

Megoldást az jelenthetne, ha a pakisztáni kormány F-16-os vadászgépek vásárlása helyett iskolákat finanszírozna, és az oktatást nem a szaúdiakra hagyná teljes egészében. Ehelyett Pakisztán egyre nagyobb párhuzamot mutat a 9/11-et megelőző, tálibok uralma alá került Afganisztánnal, ahol a radikális hangokat tárt karokkal fogadták; az olyan radikális csoportok, mint az Iszlám Állam egyre növekvő befolyást szereztek; és ahol a mérsékelt hangokat és a vallási kisebbségeket üldözték, megfélemlítették és meggyilkolták.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére