Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A kínai elnök teljes fegyverzetben érkezik az ENSZ-be

888.hu

2015.09.28. 12:47

Kína szeretné, ha világhatalmi státuszának megfelelõen tekintenének rá az ENSZ-ben.
NEW YORK, 11:00

Hszi Csin-ping kínai elnök először szólal meg a Közgyűlésben. A politikai vezető világossá kívánja tenni, hogy Kína hatást akar gyakorolni a világ működésére. 

Országa ugyan már 1971 óta tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának, mégis, eddig mindössze kilenc alkalommal élt vétójogával. Ehhez képest az USA 78 alkalommal, de az Egyesült Királyság is huszonnégyszer nyújtott be vétót ez idő alatt.

Az elmúlt évtizedben azonban Kína kezdett rátalálni a hangjára, és az ENSZ-ben is egyre aktívabb. Kilenc vétójából hatot 2000 óta nyújtott be, mutatva, hogy egyre biztosabb világhatalmi státuszában. Ráadásul nem sajnál mélyen a zsebébe nyúlni, és egyre komolyabb forrásokat az ENSZ működésére áldozni, ami már önmagában komolyan növeli az ázsióját a szervezeten belül.

Peking fokozott figyelme sokakban erősíti a kételyt, hogy saját erejének növelését arra használja majd, hogy az ENSZ-et gyengítse.

A kínai elnök beszédében – a kínai külügyminisztérium által kiadott összegzés alapján – arra fókuszál majd, hogy milyen ENSZ-et képzel el a jövőben, és ehhez hogyan alakítaná át a szervezet működését.

Javasolni fogja, hogy a 70. ENSZ-közgyűlést a demokrácia és a jogrend kiterjesztésének szenteljék, illetve indítsanak tárgyalásokat arról, hogy ezeket az elveket hogyan lehetne érvényesíteni a nemzetközi kapcsolatokban. Pekingnek régi vágya, hogy a feltörekvő országoknak adjanak nagyobb beleszólást a nemzetközi politikába, és így természetesen neki is nőne a hatalma.

Hszi beszédében kitér majd arra, hogy:

Minden országnak tiszteletben kell tartania a többiek nemzeti hagyományait, - modelljeit, és az utat, amit a gazdasági fejlődésre választott.

Kína olyan mindenkinek fontos témákat is érinteni fog, mint a terrorizmus. Szeretné ugyanis, ha az országok felhagynának a kettős mércék alkalmazásával, és a terrorista szervezeteket ne kössék országokhoz. 

A kibertámadások megelőzését célzó javaslata szerint érdemes lenne nemzetközi szabályokat létrehozni az ENSZ égisze alatt. Továbbá biztosítani kell a demokratikus felügyeletet az internet felett. A téma érdekességét az adja, hogy a közelmúltban újabb kínai kibertámadás történt az USA ellen.

A kínai gondolat, hogy feltörekvő országok nagyobb beleszólást kapjanak az ENSZ működésébe még pártolandó is, de kérdés, hogy mennyire teszi szimpatikussá Kína törekvését, ha egymással ütköző érdekek mentén kíván elérni nagyobb egyenlőséget.

(qz.com)

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére