Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A britek jövõ nyáron kiléphetnek az EU-ból

888.hu

2015.11.09. 11:24

David Cameron miniszterelnök jövõ júniusra kiírná a brit EU-tagságról tervezett népszavazást.

A brit sajtó értesülései szerint a kormány úgy döntött, ha az unió reformjáról szóló javaslataikat az EU decemberi csúcsértekezletén a tagállamok vezetői elfogadják, az Egyesült Királyság még jövő júniusban megtartja az uniós tagságról szóló népszavazást. Erről már tájékoztatták is EU-szövetségeseit, a reformtervekről pedig kedden tájékoztatják az Európai Tanácsot.

Cameront állítólag a többi uniós vezető győzte meg arról, hogy nincs sok értelme a népszavazás halogatásának, különös tekintettel arra, hogy jövő nyáron az unió minden várakozás szerint egy újabb migrációs válsággal szembesülhet.

A brit miniszterelnök két éve jelentette be, hogy ha pártja az 2015-ös választások után is kormányon marad, 2017 végéig népszavazást tartanak Nagy-Britannia EU-tagságáról. Márpedig Cameronék elképesztő fölénnyel győztek májusban, és a brit EU-tagságról szóló népszavazási kezdeményezésről szóló törvényt is előkészítették már.

A Cameron-kormány azonban a referendum előtt újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, és a brit választók e tárgyalások eredményei alapján dönthetnének a népszavazáson arról, hogy maradnak-e az unióban.

 

Gondosan szövegezett javaslatcsomag

Elemzők szerint a Cameron által az Európai Tanácshoz eljuttatott javaslatokat jól át kell gondolni. Egyrészt elég határozottnak kell lenniük ahhoz, hogy meggyőzzék a brit választókat arról, hogy Nagy Britannia képes saját mozgásterét növelni, céljait érvényesíteni az unión belül. Másrészt elég mérsékeltnek kell lenniük ahhoz, hogy az uniós vezetők ne söpörjék le azokat gondolkodás nélkül az asztalról.

Cameronnak egy olyan javaslatcsomaggal kell előállnia, amellyel kampányolhat az EU-tagság mellett. Ehhez egyrészt garantálnia kell, hogy Nagy Britannia megőrizheti szuverenitását Brüsszellel szemben, de továbbra is beleszólhat a közös piacot szabályozó döntésekbe, másrészt korlátoznia kell a munkaerő szabad áramlását a szigetországba, harmadrészt pedig szavatolnia kell London mentességét az uniós banki és pénzügyi szabályok egy része alól, hogy a főváros megőrizhesse globális pénzügyi központi szerepét.

A brit közvélemény megosztottságát látva nem lesz könnyű dolga: a legújabb felmérések szerint ugyanis a kilépést épp annyian támogatják, mint az unióban maradást, a britek távozásának valószínűségét pedig jelenleg 36 százalékra taksálják.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére