Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A Balkánt ismét elárasztották az olcsó fegyverek

888.hu

2017.08.29. 10:58

Montenegróban már akár ötven euróért is lehet illegálisan fegyvert vásárolni, de az ár háromezer euróig is terjedhet, s a választékban mintegy tizenötféle eszköz szerepel - írja az MTI a CdM.me montenegrói hírportálra hivatkozva.
PODGORICA, 10:28

Montenegróban már akár ötven euróért is lehet illegálisan fegyvert vásárolni, de az ár háromezer euróig is terjedhet, s a választékban mintegy tizenötféle eszköz szerepel – írja az MTI a CdM.me montenegrói hírportálra hivatkozva.

A montenegrói lap szerint számos alvilági leszámolásnál és gyilkosságnál használnak ismeretlen eredetű fegyvert, amelyre a tulajdonosának nincs is engedélye. A fegyverek között házi készítésű pisztolyt is találtak már, ám az elkövetők inkább a robbanószerkezeteket készítik otthon.

Azt is megjegyzik, hogy az alvilági leszámolásoknál – ahol a gyilkosságot általában Szerbiából, Bosznia-Hercegovinából vagy a térség más országából érkező profi bérgyilkosok követik el – a közelmúltig a távcsöves puska volt a legnépszerűbb fegyver, ám egyre gyakrabban használnak robbanószereket vagy pisztolyt.

A portálnak egy neve elhallgatását kérő nyilatkozó elmondta, hogy információi szerint egy riasztópisztolyt már 50 euróért (körülbelül 15 ezer forint), a Kalasnyikovként ismert AK-47-es gépkarabélyt 150-300 euróért (45-90 ezer forint), egy Glockot legfeljebb 1500 euróért (456 ezer forint), egy Magnum 357-est pedig 3000 euróért (912 ezer forint) lehet megvásárolni a feketepiacon.

Az illegális fegyverek többsége Albániából, Koszovóból, Bosznia-Hercegovinából és Szerbiából kerül Montenegróba, de az is elfordult már, hogy az Adria-parti kis állam adta tovább a fegyvereket a szomszédos országokba.

Honnan vannak ezek a fegyverek?

A szovjet éra idején a Bulgáriához és Ukrajnához hasonló országokban hatalmas fegyverkészleteket halmoztak fel a NATO elleni totális háborúra készülve. A vasfüggöny leomlása után ezeket a fegyvereket elkezdték az egész világban szétteríteni.

Csak Albániában közel félmillió fegyver tűnt el az állami raktárakból, amikor 1997-ben összeomlott az albán kormány. Szerbiában és Boszniában becslések szerint közel kétmillió illegális fegyver maradt magánkézben a polgárháború óta. Montenegró sem panaszkodhat, például ők adnak otthont Európa legjobban felfegyverzett rablóbandájának, a hírhedt Rózsaszín Párducoknak. Robbantásaikat városi legendák övezik, de az a fegyverkészlet, ami egykor félelmetessé tette őket, mára a terroristák kezére került.

Az uniós szabályozás kiskapui

Korábban már megírtuk, hogy a Kalasnyikovhoz hasonló automata fegyverek be vannak tiltva az egész EU-ban. Ehhez képest csak a francia külvárosokban kb. 4000 gépfegyver forog az utcákon. Marseille az egyik legdurvább hely, az elmúlt öt évben tucatjával használtak Kalasnyikovokat a drogbandák leszámolásai során. Brüsszelben a főpályaudvar mögötti mellékutcákban is köztudottan virágzik a fegyverkereskedelem: akár 750 dollárért is lehet Kalasnyikovot szerezni.

Nem kell rögtön az alvilág legmélyebb bugyraiba merülni, vannak ennél sokkal banálisabb lehetőségek is. Az uniós szabályozásnak vannak kiskapui. Fegyverboltok is árulhatnak automatákat "deaktivált" fegyverként: filmes díszletként, történelmi relikviákként és magángyűjtemények részeként. Az viszont már országonként változik, hogy mit jelent a "deaktivált" kifejezés, a legtöbb országban csak egy tűt kell bevezetni a fegyver csövébe, ami könnyedén eltávolítható.

A terroristákhoz is jut ebből a fegyverből

A brit Guardian korábbi anyagából kiderült, hogy kelet-európai államok több mint egymilliárd euró értékben értékesítettek fegyvereket olyan közel-keleti országok számára, amelyek később Szíriának szállítottak harci eszközöket.  A nyomozás szerint nyolc ország – Románia, Bosznia, Bulgária, Horvátország, Csehország, Montenegró, Szerbia és Szlovákia – a szíriai konfliktus 2012-es kirobbanása óta közvetett módon, Szaúd-Arábiával, Jordániával, Törökországgal és az Egyesült Arab Emírségekkel való fegyverkereskedelem által juttat fegyvereket Szíriába.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére