Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ők lehetnek az Iszlám Állam vezetői a jövőben

Horváth József György

2019.10.29. 08:00

Két lehetséges jelölt is van Abu Bakr al-Bagdadinak, az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet vezetőjének a helyére, akit vasárnapra virradóra Szíriában egy amerikai légitámadás során likvidáltak, az AFP által hétfőn megkérdezett szakértők szerint azonban mindkét jelöltnek nagy hiányossága, hogy egyikük sem iraki vagy szíriai.

Hisam al-Hasemi, az IÁ iraki szakértője szerint a két lehetséges jelölt Abu Otman et-Tunszi és Abu Szaleh ed-Dzsuzravi, vagy más néven Haddzs Abdalláh. A tunéziai származású Tunszi az IÁ a súra tanácsának az elnöke, e politikai tanácskozó szervről keveset lehet tudni. A másik szaúdi állampolgár, aki a végrehajtó szerepet betöltő Küldöttek Tanácsának a tagja.

Hasemi rámutatott, hogy míg Bagdadi iraki volt, egyik lehetséges jelölt sem iraki vagy szíriai, márpedig az IÁ dzsihadistáinak többsége ezekből az országokból származik, így sokan elpártolhatnak a terrorszervezettől, ha e tényező figyelmen kívül hagyásával választják meg az új vezetőt.

Ajmen Dzsavád Tamimi egyetemi tanár szerint is Haddzs Abdalláh a lehetséges örökös, akit az IÁ-tól kiszivárgott iratokban Bagdadi helyetteseként emlegetnek. Tamimi úgy tudja, hogy Abdalláh életben van.

A lehetséges vezetők között emlegetik gyakran Abdalláh Kardast is, az iraki hadsereg volt tisztjét, aki együtt volt fogságban Bagdadival 2004-ben az amerikaiak dél-iraki Bucca fogolytáborában. Hasemi szerint azonban Kardas halálát 2017-ben bejelentették a családtagjai.

Bárki legyen is Bagdadi utódja, nem lesz egyszerű a feladata, miután a terrorszervezet a katonai vereségei után kénytelen volt számos földalatti sejtre osztódni Irakban és Szíriában, ahol a káosz miatt nehéz a kommunikáció.

A „kalifátus” márciusi összeomlása után Bagdadinak belső vitával kellett szembenéznie stratégiai céljait illetően. Halála után valószínű, hogy az IÁ szövetségesei másnak fogadnak hűséget, vagy nem erősítik meg az utódnak a korábbi hűségesküt – vélte Nate Rosenblatt, az oxfordi egyetem kutatója.

Az újabb szövetségek az IÁ-val rivális dzsihadista csoportok – a Hajat Tahrír es-Sám (az al-Kaida egykori szíriai szárnya), illetve a Húrasz ed-Din nevű szélsőséges kis szervezet – sorait erősíthetik Rosenblatt szerint.

Max Abrahms, a bostoni Északkeleti Egyetem munkatársa úgy véli, hogy a 2014 óta gyakorlatilag láthatatlan Bagdadi utódlásának nem lesz nagy hatása a térségben, mivel „a döntéshozatal, a műveletek és a toborzás szintjén az IÁ sokkal decentralizáltabb volt, mint az al-Kaida.

Amikor Oszama bin Ladent, az al-Kaida vezetőjét szintén egy amerikai művelet során likvidálták, az ő pótlása sokkal fontosabb volt, mert nagyobb befolyása volt, és jóval központosítottabb szervezetet vezetett. Abrahms szerint „kevés dzsihadista szervezetnek van – ha egyáltalán van valamelyiknek – olyan bürokratikus szervezete, mint az IÁ-nak, amelynek így inkább szorosabbra kellene a sorait zárni, mint szétosztódni”.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére