Az iráni elnök szerint az USA-nak fel kellene oldania az országával szembeni szankciókat
2021.10.19. 07:30
A politikus a teheráni állami televíziónak adott interjújában azt mondta, hogy Irán lényegre törő tárgyalásokat folytat a Nyugattal, és Irán „soha nem szállt ki” a megbeszélések folyamatából. A szankciók feloldása a másik fél komolyságát jelezné – tette hozzá.
Az Irán és a 2015-ös atommegállapodás európai aláírói, valamint Oroszország és Kína közötti tárgyalások június óta megrekedtek. Az augusztusban hivatalba lépett Raiszi kormánya nem tűzte ki a tárgyalások folytatásának időpontját, ellenállt az azok gyors újrakezdésére irányuló felhívásoknak. Azt szeretné, ha Brüsszelben külön találkozna a megállapodásban részt vevő többi féllel, mielőtt Bécsben visszatérne az amerikaiakkal folytatott megbeszélésekhez.
Ezt követően kijelentette, hogy a Biden-kormányzat nem tartja szükségesnek az előzetes brüsszeli találkozót. Blinken és mások korábban arra figyelmeztették Teheránt, hogy „kifut az időből”, nem sok ideje maradt, hogy visszatérjen a 2015-ben kötött nukleáris megállapodás betartásához.
Ned Price amerikai külügyi szóvivő hétfőn azt mondta újságíróknak a Brüsszelben tartandó találkozóról, hogy amerikai részről nem tartják szükségesnek. „Világosan megmondtuk, hogy célunk Bécs, nem pedig egy brüsszeli köztes lépés” – tette hozzá.
Raiszi azonban kijelentette, hogy Irán „komolyan gondolja ezt a kérdést, és a másik félnek is komolyan kell vennie”.
A 2015-ös nukleáris megállapodás értelmében Teherán drasztikusan korlátozza az urándúsítást a gazdasági szankciók feloldásáért cserébe. Irán kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál.
Három éve, 2018-ban Donald Trump akkori elnök egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a megállapodásból, ami feszültséget keltett a tágabb értelemben vett Közel-Keleten. Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Kína és Oroszország megpróbálta megtartani az egyezséget.
Joe Biden jelenlegi amerikai elnök közölte, hogy nyitott a paktumhoz való újbóli csatlakozásra. Az erről szóló tárgyalások legutóbbi bécsi fordulója azonban egyértelmű eredmény nélkül ért véget júniusban.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
A tengereken hánykolódik az orosz olaj, mert nem kell senkinek
„Mintegy 62 millió hordónyi uráli nyersolajat szállító orosz hajó várakozik a tengeren” – mutatták ki a Vortexa energiaelemző cég adatai. Az Egyesült Államok és más országok megtiltották az orosz nyersolaj és kőolajtermékek behozatalát az ukrajnai invázió miatt, mások pedig a jövőbeli szankcióktól való félelem miatt kerülik a rakományok beszerzését.
Könyörtelenül diszkriminálják az orosz zenészeket
Mindegy, hogy nyilvános közleményben elítélte-e a háborút vagy sem, meghallják, hogy „orosz” és diszkriminálnak.
Úgy tűnik, lázálom marad Ukrajna gyors uniós csatlakozása
Újabb vezető politikus szólalt meg Ukrajna Európai uniós csatlakozásával kapcsolatban.
Európa már a majomhimlő-járványra készül
A Covidnál nem voltak ennyire körültekintőek.
Húsz ország ígért újabb fegyverszállítmányokat Ukrajnának
Egy hétfőn megrendezett virtuális találkozó alkalmával mintegy 20 ország ígéretet tett arra, hogy újabb fegyverszállítmányokat juttat el Ukrajnába – jelentette be sajtótájékoztatóján Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter.
Az európai adófizetők finanszírozzák az EU által támogatott LMBTQ-programokat
Az Európai Unió több mint 200 ezer euró értékben finanszírozott olyan projekteket egy ifjúsági program keretében, amelyeken a „drag queen” életmódról tartottak oktató előadásokat.