Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Külföldi elemzõk: a vártnál jobban nõhet a magyar gazdaság 2017-ben

888.hu

2017.03.17. 19:28

Londoni pénzügyi elemzõk szerint az eddigi aktivitási mérõszámok alapján a magyar gazdaság erõteljesen kezdte az idei évet, és valószínûleg a jelenlegi várakozásoknál nagyobb ütemben növekszik 2017 egészében, jövõre pedig monetáris szigorítási ciklus várható.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdászai a közép- és kelet-európai feltörekvő gazdaságokról összeállított, pénteken ismertetett havi előrejelzési körképükben közölték: várakozásuk szerint a magyar hazai össztermék (GDP) a konszenzust meghaladó mértékben, 3,5 százalékkal bővül az idén – adta hírül az MTI.

A ház szerint a növekedési lendületet egyszerre több tényező is segíti. A cég londoni elemzői ezek közé sorolták a várhatóan fellendülő beruházásokat, a társasági adó csökkentését, az EU-finanszírozások tavalyi lassulásának halványuló hatásait, a banki hitelkihelyezések javuló kondícióit, valamint a minimálbéremelés és a lazább költségvetési politika fogyasztásélénkítő hatását.

A Capital Economics londoni elemzői szerint mivel a magyar gazdaságban elfogytak a kapacitásfeleslegek, az erőteljes kereslet emelni fogja a maginflációs nyomást. A ház várakozása szerint a teljes kosárra számolt éves infláció ebben a környezetben valószínűleg már az idei harmadik negyedévben irányt vesz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2-4 százalékos célsávjának felső tartományai felé, és ez jó eséllyel monetáris szigorítást eredményez.

A cég szerint ennek első lépése valószínűsíthetően a jelenleg alkalmazott nem konvencionális monetáris intézkedések visszavonása lesz, ami várhatóan a 0,90 százalékos MNB-alapkamat szintjére emeli a bankközi rátákat a jelenlegi 0,20 százalékról.

A Capital Economics londoni elemzői az MNB első kamatemelését jövőre várják, és azzal számolnak, hogy a magyar jegybank alapkamata 2018 végére 1,75 százalékra emelkedik.

A ház előrejelzése szerint ebben a szigorodó kamatkörnyezetben – és tekintettel arra is, hogy valószínűtlen a költségvetési lazítás áthúzódása a jövő évre – 2018-ban 2,3 százalékra lassul a magyar gazdaság növekedési üteme.

Az idén más nagy londoni házak is robusztus növekedést várnak a magyar gazdaságban.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni kutatási részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői magyarországi tájékozódó látogatásukról összeállított, Londonban ismertetett minapi beszámolójukban közölték: a magyar hazai össztermék idei egész éves növekedésére szóló előrejelzésüket 2,6 százalékról 3,5 százalékra javították.

A felülvizsgálat okai között kiemelték a költségvetési ösztönzés és a laza monetáris politika mellett az EU-finanszírozást, hangsúlyozva: magyarországi látogatásukon úgy találták, hogy az új EU-források lehívásának előkészületei nagyon előrehaladott szakaszban járnak, jóval előrébb, mint a környező országokban.

A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői 2017-re szóló éves előrejelzésükben közölték, hogy az idén 2,9 százalékos növekedéssel számolnak Magyarországon. Ez is javított előrejelzés azonban, a ház ugyanis korábban a magyar hazai össztermék 2,5 százalékos idei bővülésével számolt.

A Morgan Stanley elemzői szerint az idei magyar növekedés fő tényezői között lesz a prociklikus költségvetési ösztönzés és az EU-folyósítások által egyidejűleg nyújtott hajtóerő.

A ház közölte ugyanakkor azt is, hogy saját becslése szerint a magyar gazdaság potenciális éves növekedése jelenleg 1,7 százalék körül járhat. Ennek alapján a Morgan Stanley várakozása szerint az idei egész éves átlagos magyarországi infláció is 2,9 százalékos lesz a 2,4 százalékos konszenzusos előrejelzési átlag helyett, jövőre pedig eléri a 3,2 százalékot.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére