Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szijjártó: Magyarország energiaellátása továbbra is biztonságban van

888.hu

2022.03.15. 13:00

A külgazdasági és külügyminiszter közösségi oldalán megosztott videójában jelentette be, hogy az újabb európai uniós szankciós intézkedések semmilyen módon nem érintik az energiaszállításokat, és a paksi atomerőmű fenntartása sem ütközik akadályokba.

 

„Újabb nagy viták zajlottak Brüsszelben az Oroszország elleni, immár hatodik szankciós csomag elfogadásáról. A legnagyobb vita arról zajlott, hogy ezek az újabb szankciós intézkedések mennyiben érintsék az oroszországi energiaszektort, illetve az Európába irányuló energiaszállítást” – mondta Szijjártó Péter Facebook-oldalára feltöltött videójában.

 

A magyar álláspont a kezdetektől fogva világos: nem engedjük, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg a háború árát és azt sem, hogy a kockáztassák a magyar energiaellátás biztonságát. Ha el kell zárni a földgázellátást Oroszországból Európába, akkor nem lesz fűtés Magyarországon”

 

– jelentette ki a külügyminiszter.

Hozzátette: az ipar rendkívüli nehézségekbe ütközne, ha a szén importját állítanák le, ha pedig a kőolajszállítást is leállítanák, akkor az üzemanyagellátás kerülne veszélybe.

 

Magyarország sikerrel vitázott ugyanakkor, így ezeket nem érintik a szankciók, az ország energiaellátását nem kockáztatja ez az új szankciós csomag.

 

Szijjártó kiemelte: fontos az európai egység, de van egy vörös vonal, mégpedig az ország energiaellátása, ezért pedig most megküzdöttek Brüsszelben.

A hatodik szankciós csomag elemeit ismertetve azt mondta: újabb orosz vállalatvezetőket, üzletembereket szankcionálnak, megtiltják az úgynevezett luxustermékek kereskedelmét az Európai Unió tagországai és Oroszország között, tovább szigorodnak a pénzügyi tranzakciókra és a kettős felhasználású eszközök exportjára vonatkozó szabályozások. Betiltják néhány vas- és acélipari feldolgozott termék importját Oroszországból, valamint az energiaszektor működésénél használt bizonyos technológiák Európából történő exportja válik szintén korlátozottá.

A miniszter arról is beszélt, hogy az elmúlt négy napban folytatott vitákban Magyarország szövetségesei voltak azok az uniós országok, amelyek szintén nagy mértékben importálnak energiát, energiahordozókat Oroszországból,

és sikerült elérni, hogy a nukleáris ipar, a földgázszállítás, a kőolajszállítás és a szén importja teljes kivételt, vagyis teljes mentességet élvez az újabb szankciós intézkedések alól.

 

„Így a paksi atomerőmű fenntartása, üzemanyaggal ellátása, az új erőmű építése semmifajta akadályba nem ütközik” – mondta Szijjártó Péter, hozzátéve: semmifajta korlátozás nem áll a földgázszállítások vagy a kőolajszállítás útjában és semmilyen módon nem válik nehezebbé a szén importja sem.

 

Fontos volt Magyarországnak az is, hogy egyes ásványi anyagok, mint a mangánérc és a vasérc Európába történő importját se tiltsa ez a szankciós csomag, tekintettel arra, hogy ezekre az ásványi anyagokra szükség van bizonyos magyar iparágak működéséhez”

 

– mondta a miniszter.

Úgy folytatta: sikerült elérniük a mentesítést, illetve kivételt ezen a területen is, mint ahogy azt is sikerült elérniük, hogy a legnagyobb magyar vállalat, a Mol egy nagy török energiavállalattal fenntartott, a vegyes vállalati formában működtetett BaiTex-kőolajmezőn is tovább folytathatja a kitermelést Oroszországban.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére