Szijjártó: A migrációs politika nemzeti hatáskör!
2020.11.30. 11:58
Szijjártó Péter közölte, lengyel, észt és máltai kollégájával videókonferencián egyeztettek arról, hogy az Európai Unió tárgyal az afrikai, csendes-óceáni és karibi országokkal a cotonoui megállapodás megújításáról. Közlése szerint a megállapodás „számunkra legkritikusabb részét” a migrációs fejezet jelenti.
Sajnálatos módon az Európai Bizottság a migrációt támogató álláspontot vett fel ismét”
– hangoztatta a külgazdasági és külügyminiszter, hozzátéve, hogy a dokumentum bátorítaná, fokozná az Európába irányuló migrációt ezekből az országokból.
Szijjártó Péter tájékoztatása szerint a megállapodás „gyakorlatilag nem mond semmit” a migráció biztonsági és egészségügyi kockázatairól. A magyar diplomácia vezetője kijelentette: továbbra is azt az álláspontot képviseljük, hogy a migrációs politika nemzeti hatáskör.
Azt sem fogadjuk el, hogy a munkavállalási célú migrációt ösztönözni kellene, mert a koronavírus-világjárvány miatt európai emberek százezrei, milliói veszítették el a munkájukat – tette hozzá.
A tárcavezető hangsúlyozta:
A cotonoui megállapodás az Európai Uniónak az afrikai, karibi és csendes-óceáni (AKCS-)államokkal fennálló kapcsolatait szabályozó átfogó keretegyezmény. 2000-ben fogadták el az 1975. évi loméi egyezmény felváltására. A partnerségi megállapodás az EU-nak 79 országgal – köztük 48 szubszaharai országgal – fennálló kapcsolatait szabályozza, célja a szegénység enyhítése, majd felszámolása, valamint az AKCS-országoknak a világgazdaságba való fokozatos integrációjának elősegítése.
Eredetileg 2020 februárjában veszítette volna hatályát, de tekintettel arra, hogy továbbra is folyamatban vannak a jövőbeni megállapodásról folytatott tárgyalások, ezt az időpontot az év végéig kitolták.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Agrárminiszter: történelmi léptékű agrártámogatást biztosít a kormány 2027-ig
A magyar kormány 2010 óta azt vallja, hogy a vidék megerősödése számos előnyt, lehetőséget hordoz; az elmúlt évek gazdasági növekedése pedig lehetővé tette, hogy a kormány 2027-ig 4265 milliárd forintos támogatást, az előző ciklus összegének háromszorosát fordítsa az agrárium támogatására – mondta az agrárminiszter a mandiner.hu-n csütörtökön megjelent interjúban.
A cseh parlament február 14-ig meghosszabbította a szükségállapotot
Csehországban február 14-éig meghosszabbította a szükségállapotot csütörtökön a cseh parlament alsóháza, a képviselőház.
7:59| Biden hiába várta az érdeklődőket beiktatási ceremóniáján; Karácsony nem tudja a választ
Gyurcsányt nem bírják, Karácsony csak a fejét fogja, Biden beiktatásának közvetítése pedig annyi dislike-ot kapott, hogy levette a listáról a YouTube – ez történt ma.
Ezek a témák határozzák meg idén az Európai Uniót
Az Alapjogokért Központ sajtótájékoztatót tartott, melyen Kovács Attila, a Központ európai uniós kutatás műhelyének projektvezetője és Kurucz Orsolya az EU kutatási műhely projektvezető-helyettese a 2021-ben az Európai Unió előtt álló kihívásokat értékelte.
Orbán Viktor megkezdte a maratoni EiT tárgyalást
A tárgyalás előtt a V4-ekkel egyeztetett a miniszterelnök.