Rétvári Bence-Mesterházy Attila vita a Tranziton: A baloldal támogatta a migrációt
2021.08.29. 09:00
A vita felvezetésében arról volt szó, hogy a szociáldemokrata mozgalom a munkásokat, míg a keresztény demokraták a keresztényeket szólítják meg. A elmúlt évek kérdése azonban az, hogy van-e még klasszikus értelemben vett munkásság, és hogy van-e még számottevő bázis a a keresztényeknek.
A vita moderátora az először Mesterházy Attilát kérdezte arról, hogy mit gondol napjainkban a szociáldemokráciáról és a munkásságról.
A baloldali politikus szerint mindkét fogalom egy kissé idejét múlt, mert tizenkilencedik századi értelmezés szerinti munkásság ma már olyan formában nincsen, vagy csak egy nagyon szűk réteg. Ezt azzal indokolta, hogy a munkásság helyzete a szociáldemokrácia miatt is átalakult. Ezután hozzá tette, hogy nem csak a munkások támogatnak egy szociáldemokrata pártot, ahogy egy kereszténydemokrata pártot sem csak keresztények támogatnak.
A baloldali politikus válasza után Rétvári Bence is kifejtette gondolatait a kérdésben. Szerinte a szociáldemokrácia értékvilága és támogatói köre mára teljesen lecserélődött, ezért mai viszonylatokban arról nem is beszélhetünk. Kifejtette azt is, hogy azzal hogy az európai termelés nagy részét kiszervezték keletre, ezzel a szociáldemokrata mozgalmak egyik alappillére rendült meg, hiszen összement a támogatói bázisuk. Ezzel párhuzamosan az értékviláguk a liberális értékek mentén alakult át. A liberális eszmerendszer gyakorlatilag a teljes baloldalt bekebelezte. Kiemelte ezután azt is, hogy szerinte sok keresztény-demokrata pártnak is az eszmerendszerét eluralták a liberálisok.
A következő kérdés Mesterházy Attila felé az volt, hogy valóban érezhető-e a ilyesfajta csökkenés.
Az MSZP frakcióvezetője válaszában először elutasította a azt a politikai dichotómiát, hogy csak konzervatívok és liberálisok vannak. Szerint a szociáldemokrata mozgalmaknak értelme igenis különbözik a liberálistól bizonyos szempontból. Ilyen szempontnak nevezte meg a piac működésével kapcsolatos elképzeléseket, vagy az állam méretével kapcsolatosakat. Hozzá fűzte azonban, hogy vannak olyan értékek amik a liberálisoknál és a szociáldemokratáknál megegyeznek. Ilyen például a demokráciafelfogásuk, vagy a szabadságjogokkal kapcsolatos állásfoglalásuk.
A következőkben a felmerült a kérdés, hogy mit jelent a modern értelemben vett kereszténydemokrácia.
Rétvári Bence erre úgy reagált, hogy ma Európában egy keresztény demokrata politikusnak van a legkényelmesebb helyzete, mert nem kell megmagyarázni, hogy mit képvisel, hiszen a kulturális gyökerek miatt ez mindenki számára világos.
A vita későbbi részében sok gondolat előkerült a migráció kérdéséről is.
A beszélgetés azon szakaszában Mesterházy Attila végig tagadta, hogy a baloldal támogatná az illegális migrációt. Annak ellenére is, hogy szembesítették párttársai és politikai szövetségesei migráció párti kijelentéseivel.
Az államtitkár így reagált a baloldali politikus kijelentéseire:
Ha én egy marslakó lennék és most landoltam volna itt a Balatonon és hallottam volna az első mondatokat, akkor én biztos felolvadtam volna örömömben
– majd később hozzá tette, hogy
A baloldal minden illegális migrációt támogató Európai Uniós jelentést és határozatot megszavazott és elfogadott.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Idáig süllyedt a baloldal politikai kommunikációja
A baloldal és annak vezére nem bír leállni a választás tisztaságát és az alkotmányosságunkat megkérdőjelező hazudozással. Kövér László volt kénytelen helyre tenni Gyurcsány Ferencet, aki törvénytelennek minősítette az új, ötödik Orbán-kormányt az Országgyűlésben. A DK elnöke szerint a választás nem a népakaratot fejezte ki, mert az nem volt szabad és tisztességes. Amit ezután a házelnöktől és Dömötör Csabától kapott, azt nem teszi zsebre. Bár a fideszes reakciókra frappáns választ nem tudott adni, a Facebook oldalán azért megmutatta, mennyire kemény fából faragták.
Joe Biden a kínaiaknak mutogatta a bicepszét Tajvannal kapcsolatban
A kínaiaknak ez nem tetszett.
Orbán Viktor: kiállunk Magyarország energiabiztonsága mellett
Videókonferencia keretében tárgyalt egymással Orbán Viktor miniszterelnök és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hétfőn a május 30-31-i rendkívüli uniós csúcs előkészítéseként – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Alkalmas-e az Európai Bizottság új javaslata arra, hogy az EU valóban függetlenedjen az orosz energiától?
A héten az Európai Bizottság új, az orosz energiától való függetlenedést célzó javaslattal állt elő. A tervezet erőteljesen építene a cseppfolyósított-földgázra és a megújuló energiára, de helyet kapott abban néhány, igencsak egzotikus elképzelés is, így például az, hogy minden céges autó legyen kötelezően nulla kibocsátású. Nagy kérdés, hogy a javaslat a realitások talaján áll-e és meg tudja-e oldani az energetikai gondjainkat vagy csupán egy újabb vágyálom-összesség.