Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Online is kutatható a Gulágon meghaltak adatbázisa

Sümeghi Lóránt

2017.02.25. 17:28

Már online is kutatható a szovjet hadifogolytáborokban meghaltak adatbázisa.

A Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum (HIM) közreműködésével "Elhurcolva, távol a hazától" címmel megjelent 66 281 soros adatbázist a www.katonakagulagon.hu oldalon, szombat délután a Gulág emlékév záró rendezvényén élesítették.

A múzeum közleményében azt írta, hogy ez a nagyközönség számára szabadon hozzáférhető weblap és keresőprogram egyénenként ismerteti a második világháború szovjet hadifogolytáboraiban meghalt magyar hadifoglyok és internáltak nagy részének személyére és fogva tartására vonatkozó adatokat. A Gulág emlékévhez a HM és a HIM kiállítással, tudományos konferenciával, a hadifogolytáborok tárgyi emlékeiről készített e-bookkal is hozzájárult – írta közleményében a múzeum, de – mint kiemelték – a legnagyobb feladatot az Orosz Föderáció által az 1990-es évek végén átadott, orosz nyelvű, cirill betűs "ucsetnoje gyelo", azaz személyi adatlapok feldolgozása jelentette.

A kommunizmus áldozatainak becsült száma A kommunizmus fekete könyvének összegzése alapján: Szovjetunió: 20 millió áldozat; Kína: 65 millió; Vietnam: 1 millió; Koreai Népi Demokratikus Köztársaság: 2 millió; Kambodzsa: 2 millió; Kelet-Európa: 2 millió; Latin-Amerika: 150 000; Afrika: 1,7 millió; Afganisztán: 1,5 millió; a nemzetközi kommunista mozgalom, illetve a hatalomra soha nem került kommunista pártok számlájára pedig körülbelül 10 000 áldozat írandó. A Magyarországi áldozatok száma mintegy 400 000 főre tehető.
A HIM közleménye szerint a szombati rendezvényen bemutatták azt a kötet is, amely feldolgozza a hadifogoly és internálótáborok fogolyéletét, a múzeum gyűjteményeiben őrzött, hadifogoly témájú tárgyi emlékeket, az egykori Szovjetunió területén a Gulág emlékművek, emlékhelyek jegyzékét.

A négyezer példányszámban nyomtatott könyvet – melynek CD melléklete szintén tartalmazza a több mint 66 ezer soros adatbázist – a következő hetekben minden település önkormányzata megkapja térítésmentesen. A kormány a 2015-ös évet a 70 évvel ezelőtt a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévévé nyilvánította, majd az emlékévet 2017. február 25-éig meghosszabbította.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére