Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Németh Zsolt: Szelíden, mint a galambok, és okosan, mint a kígyók

Vincze Viktor Attila

2018.04.12. 23:38

A felvidékrõl kitelepített magyarok emléknapján beszélt arról Németh Zsolt fideszes politikus, hogy a Benes-dekrétumok nem maradhatnak érvényben, Esterházy János nem maradhat háborús bûnös, és a nyelvhasználathoz való jogról nem lehet lemondani. Ugyanakkor a fideszes politikus szerint mindezt az EU-n belüli Minority SafePacken keresztül érdemes elérni, a kétoldalú szlovák-magyar kapcsolatok fejlesztésével együtt.

Soha többé ilyet! – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából rendezett budapesti megemlékezésen.

Senki sincs felkészülve arra, hogy egyszer csak parancsba kapja, el kell hagynia a házát. Lakosságcserék ugyanakkor a mai napig folynak a világ különböző részein, az emberi történelem, az emberi természet ugyanis magától nem változik. Csak akkor, ha mi változtatunk rajta." 

– fogalmazott Németh Zsolt, a Rákóczi Szövetség elnökségi tagja hozzátéve, hogy a felvidéki etnikai tisztogatásról máig túl kevesen tudnak, sokáig nem lehetett beszélni róla.

Ma az a feladat, hogy olyan viszonyokat teremtsünk, amelyek megelőzik egyes helyzetek elmérgesedését és feloldják a konfliktusokat. Ehhez az első lépés, hogy megismerjük a történelmünket, megértsük a benne rejlő folyamatokat.

A második lépés, hogy megismerjük azokat a tényeket, amelyek összekötnek bennünket, adott esetben a szlovákokkal. Végül el kell indítani olyan folyamatokat, amelyek ellentétesek a "csehszlovák nacionálkommunizmusból" öröklött, de velünk élő tendenciákkal – fejtette ki.

A Rákóczi Szövetség mindezen célokra alkalmas szervezet, feltárja a történelmi és a jelenlegi valóságot, de távlatokat is nyit, még ha ezek egyelőre csak a kisebbség számára jelentenek is követendő gyakorlatot.

Ugyanakkor úgy tűnik, megmozdult valami a másik oldalon is, mivel a szlovák társadalom részéről is növekszik az érdeklődés a közös történelem, a két nép történelmi sorsközössége iránt – jelezte Németh Zsolt, majd Szerbiát említve kiemelte, hogy már van példa a megbékélésre is.

A fideszes politikus beszélt arról is, hogy végig kell gondolni, mit lehet tenni a jobb szlovák-magyar viszonyért.

A múlt megismerésével megtettük az első lépést, most jön a második, amely hosszabb ideig tarthat majd, és ehhez kell majd a nagy türelem. Szelíden, mint a galambok, és okosan, mint a kígyók"

– fogalmazott a Bibliára utalva, kiemelve a civil szervezetek, az egyházak szerepét is a diplomácia mellett.

Leszögezte: a kollektív bűnösség eltörléséért folytatott harcot nem lehet feladni, Benes dekrétumai nem maradhatnak érvényben, Esterházy János nem maradhat háborús bűnös, a nyelvhasználathoz való jogról nem lehet lemondani.

Nem mindegy azonban, hogy ezen célokért, milyen eszközökkel harcolnak – közölte, példaértékűnek nevezve a Rákóczi Szövetség küzdelmét a Minority SafePacken keresztül a nemzeti kisebbségek jogaiért. Bebizonyították, hogy a kisebbségi ügy egyúttal európai ügy is, és ezek után az Európai Bizottságnak is foglalkoznia kell vele – emelte ki.

Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke az ünnepségre – utalva a 71 éve történtekre – 71 soros versét hozta el, amelyben családi emlékeit elevenítette fel az akkor történtekről.

Mint ismert, a Felvidékről kitelepítettek emléknapját minden év április 12-én tartják az Országgyűlés 2012 decemberében elfogadott határozata alapján. Azért ezt a dátumot választották, mert 1947-ben ezen a napon kezdődött a szlovákiai magyar lakosság kitelepítése Felvidékről. Az Országgyűlés határozatában rögzítette, hogy szükségesnek tartja méltóképpen megemlékezni a Benes-dekrétumok következtében a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített magyarokról. 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére