Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kevesebb helyen, szűkebb körben tartanak ’56-os megemlékezéseket

888 - MTI

2020.10.22. 10:00

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulója alkalmából a hagyományosan már október 22-én kezdődő megemlékezéseket a koronavírus-járvány miatt idén csak szűk körben tartják, vagy egyáltalán nem rendezik meg. Mától Budapest ikonikus helyszínein korabeli fotók, este fényfestések lesznek láthatók. Október 23-án, pénteken a zászlófelvonást követően átadják a Magyar Becsületrendet.

A kormány a „Nemzeti Ünnepek és Emléknapok” Facebook-oldalán azt írta: a járványügyi helyzetre való tekintettel az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére szervezett központi események legtöbbje idén elmarad. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy így is lesznek programok október 22. és november 4. között, amelyekre érdemes figyelni.

Csütörtökön nyit az „Emlékképek 1956 – Városi kiállítás”. Budapest ikonikus helyszínein korabeli fotók emlékeztetnek az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeire. Az installációk megtekinthetők a Műegyetem K épületénél, a Mammut bevásárlóközpontnál, a Bem téren, a Millenáris parkban, a Képviselői Irodaháznál, a Várkert Bazárban, a Kossuth téren, a Clark Ádám téri körforgalomnál, valamint a 47-es, a 49-es, illetve a 4-es és 6-os villamos állomásain.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium épületén október 22-én 19 órakor látványos fényfestés lesz.

Péntek reggel katonai tiszteletadás keretében felvonják Magyarország nemzeti zászlaját a budapesti Kossuth téren, később pedig átadják a Magyar Becsületrendet.

A Nemzeti Ünnepek és Emléknapok YouTube-csatornáján egész nap játék- és dokumentumfilmeket, valamint egyéb, az ünnephez kapcsolódó tartalmakat lehet megtekinteni.

Október 22. és november 4. között pedig idén is megrendezik az „Időkapuk” elnevezésű virtuális történelmi vetélkedőt középiskolásoknak.

Az önkormányzatok országszerte leróják tiszteletüket valamilyen formában a forradalom évfordulóján, de a járványhelyzet miatt idén általában csak kisebb megemlékezéseket tartanak.

Magyarországon 1956 októberében békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. 1990 májusa óta a forradalom október 23-ai kezdőnapja Magyarország nemzeti ünnepe.

A rendszerváltozás után összeülő Országgyűlés első ülésnapján, 1990. május 2-án első törvényében az 1956. évi forradalom és szabadságharc emlékét örökítette meg, október 23-át pedig nemzeti ünneppé nyilvánította, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére