A magyarok többsége elégedett Orbán Viktorral
2020.11.30. 13:30
A magyarok 59 százaléka mondta azt a koronavírus elleni küzdelem tizedik hónapjában, a parlamenti választások előtt nagyjából ötszáz nappal, hogy „inkább elégedett” Orbán Viktor munkájával – derül ki a Nézőpont Intézet a Magyar Nemzet számára készített elemzéséből.
Korábban nem tapasztaltak még ilyen magas értéket: a 2013 óta rendszeresen feltett kérdésre a naptári évek végén még a migrációs válság elleni védekezés után sem válaszoltak többen pozitívan.
Előreláthatóan mintegy ötszáz nap múlva lesznek a parlamenti választások Magyarországon, ha Áder János a 2018-as választásokhoz legközelebbi időpontra, 2022 virágvasárnapjára írja ki a voksolást. A parlamenti választás egyben miniszterelnök-választás is, ezért fontos a hivatalban lévő kormányfő munkájával való elégedettség kérdése.
2020 végén a választókorú magyarok 59 százaléka jelezte, hogy elégedett Orbán Viktor munkájával, s ez érezteti a baloldali miniszterelnök-állítás nehézségét”
– erre az eredményre jutott a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása, amely november 24-e és 25-e között ezer fő telefonos megkérdezésével készült.
A koronavírus tizedik hónapjában mért elégedettségi adat kimagasló, az elmúlt évtizedben az év végi mérések nem mutattak hasonlót. 2013 végén is sokan, a magyarok mintegy fele (49 százaléka) volt elégedett a kormányfő munkájával. Nem meglepő módon a következő évben kétharmados győzelmet tudott ünnepelni a Fidesz–KDNP. 2014 végén a politikai napirendet az ellenzék uralta, főként az internetadó és az ennek kapcsán kialakuló tüntetések voltak a média fókuszában. Ezzel is összefügg, hogy 2014. november végén csak 39 százalékos volt a kormányfő munkájával való elégedettség.
A mélypontot új csúcs követte: a migrációs válságra adott kormányfői választ a társadalom túlnyomó része támogatta, így a miniszterelnök munkájával való elégedettségi mutató már az 50 százalékot is meghaladta 2015 végére (53 százalék). Egy évvel később a 2014 végihez hasonlóan alakult az elégedettségi mutató (40 százalék), de a választásokat megelőző év végére ismét javulás állt be (50 százalék). A magas elégedettségi mutató a kampány kezdetén kulcsszerepet játszott, amit a 2018-as, harmadik kétharmados felhatalmazás megszerzése követett. 2018 óta tovább emelkedett a kormányfő munkájával való elégedettség mértéke.
Ez természetesen nem független a koronavírus-járványtól és a vírus elleni védekezés hatékonyságától, sőt az első hullám során még ennél magasabb szinten is volt a kormányfő elégedettségi indexe. Az idő múlása elősegítette a pártpreferenciák szerinti gondolkodás visszaállását, igaz, a magyarok 59 százalékos elégedettségi szintje bőven meghaladja a Fidesz–KDNP népszerűségét és várható választási eredményét. Nem csoda, ha a baloldalnak a belső ellentéteken túl is nehézséget okoz Orbán Viktor kihívójának megtalálása.
EZEK IS ÉRDEKELHETNEK
OLVASTAD MÁR?
Lebukott a balos propaganda: a Népszavának a DK szakpolitikusa már csak „szakértő”
A baloldali sajtóorgánum „szakértőként” szólaltatta meg azt a Benedek Szilvesztert, aki a Demokratikus Koalíció jelenlegi agrárpolitikusa, és akit Gyurcsány Ferenc még november 22-én mutatott be ezen minőségében online sajtótájékoztatón.
7:59 – A nap legfontosabb hírei
1438 fővel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma | Megválasztották a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) új elnökét
A baloldali sajtóban is elismerték a szakemberek, hogy a kínai vakcina jó
A magyar kormány sok támadást kap az ellenzéki pártoktól azért, mert a Brüsszeltől csekély számban érkező oltóanyagok mellett máshonnan is igyekszik beszerezni koronavírus elleni védőoltásokat – többek között Kínából is.
Kínai vakcina: reális esély a magyar életek tömeges megmentésére
Most, hogy szinte már kopogtat az ajtón a nagyobb mennyiségű kínai vakcina, amivel az eddig regisztrált másfél millió embert – Orbán Viktor szavai szerint – három nap alatt be lehetne oltani, megindult az egyesült ellenzék politikusainak reszketése.
Fegyőr honvéd, oszolj!
„Felajánlom Fekete-Győr Andrásnak, hogy sok-sok magyar fiatal nyomdokába lépve, vállalja ő is a haza fegyveres szolgálatát, tegye le a katonai esküt.”, javasolta Németh Szilárd honvédelmi államtitkár Facebook bejegyzésben a lilák elnökének. Hát akkor lássuk, hogy is nézne ez ki!
Országok, amelyek nagy árat fizetnek a következetlenül meghozott korlátozások miatt
Világszerte a vakcina megjelenéséig az egyetlen és leghatékonyabb védekezés a vírus ellen a társas érintkezések minimálisra csökkentése, és az ennek érdekében a kormányok által meghozott korlátozások bevezetése. Azonban nem minden ország lépett időben, vagy épp ismerte fel azt, hogy mekkora veszélyt is jelent az állampolgáraikra nézve, ha nem kezdik meg a megfelelő szigorításokat.