Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Tokió már nem akar mindenáron olimpiát rendezni

Jánosy Károly

2021.05.11. 21:12

Elhalasztották Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke Tokiói látogatását. Nem halaszthatatlan teendői, sokkal inkább a japán fővárosban a járványügyi helyzet romlásának hatására egyre jobban erősödő olimpiaellenes tüntetések terjedése miatt.

 

Az olimpiával kapcsolatos témákra szakosodott insidethegames.biz szakportálban megjelent – és az Origo által közzétett – írás szerint a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a járvány miatt a japánok több mint a fele, kétharmada nem szeretné, ha idén nyáron rendeznék meg a tavalyról elhalasztott olimpiát. A múlt héten elindított kérvényt már több mint 300 ezren írták alá Japánban annak érdekében, hogy ne idén kerüljön sor a játékokra.

„Számomra a japánok életének és egészségének védelme a legfontosabb, előbb meg kell akadályoznunk a vírus terjedését” – jelentette ki Szuga Josihide miniszterelnök, aki korábban többször is kijelentette, hogy a járvány ellenére idén meg kell tartani az olimpiát. Igaz, akkor még kevésbé volt súlyos a vírushelyzet. Eddig több mint 600 ezer esetet regisztráltak, 10 és fél ezren meghaltak, és január óta a hét végén jegyezték fel a legtöbb – 7 ezer – új esetet. Ráadásul a 126 milliós országban csak a lakosság 2 százaléka kapott legalább egy védőoltást.

Az is a játékok elleni hangulatot erősíti, hogy a lehetséges aranyérem-várományos Ószaka Naomi a római tenisztornán kijelentette, egész életében arra várt, hogy részt vegyen hazájában az olimpián, de a rendezéssel járó kockázatokat alaposan meg kell vitatni. Honfitársa, Nisikori Kei pedig úgy véli, hogy nagyon sok sportolót szállásolnak el egy helyen az olimpiai faluban, ami szintén komoly kockázatot hordoz.

„Tízezer sportoló lesz a faluban, úgyhogy a szervezőknek nem lesz könnyű dolguk. Ki lehet alakítani egy jó buborékot, és akkor működhet a dolog. De mi történik, ha lesz száz pozitív eset? Vagy akár több ezer?” – mondta Nisikori Kei.

John Coates, a NOB koordinációs testületének elnöke szerint az olimpiaellenes közhangulat aggodalomra ad okot.

Az Origo arról is beszámolt, hogy miközben a hétvégén az olimpiai stadionban – zárt kapuk mögött – labdarúgótornát rendeztek, kinn, az utcán az emberek az olimpia ellen tüntettek. „Az olimpia megöli a szegényeket” – ilyen és ehhez hasonló transzparenseket vittek az emberek. A NOB egyébként tavaly kimondta, hogy nincs lehetőség az olimpia újabb elhalasztására, csak a törlés jöhet szóba.

Nagyon sokba kerülne Japánnak a játékok törlése

A tokiói rendezés már eddig is sokba került, az egyéves halasztás és a járvány 900 milliárd dollárral emelte a költségeket, amelyek így már 15-16 milliárd dollárra nőttek. Igaz, más becslések szerint ennél 10 milliárddal több pénzt emésztett fel a rendezés, amire a pályázat elején 7,3 milliárdot szántak. A játékok törlése esetén a ráfordítások nagy része hiábavaló lenne, és persze ott van a nagy bevételkiesés, amit – például – a közvetítési jogok elvesztése okozna. Ez a tervezett bevétel több mint 70 százaléka, körülbelül 2-3 milliárd dollár. Ehhez jönnek a szponzoroktól érkező pénzek, amelyek további 20 százalékot jelentenek, és a kieső reklámbevételek is hiányoznának. S persze a törlés miatt elfordulna a világ figyelme Tokióról, amelynek így le kellene mondania a rendezés által generált idegenforgalmi érdeklődés növekedéséről. Szóval Japánnak gazdaságilag is tragikus lenne a törlés.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére