Tokió 2020 – Újabb magyar arany: Tótka Sándor volt a leggyorsabb

888.hu, MTI

2021.08.05. 20:30

Tótka Sándor hajnali háromnegyed öt tájékán szerzett olimpiai bajnoki címe verte ki a korán kelők szeméből az álmot, a kajakozók 200 méteres távján győzött. Igaz, az olimpiától álmatlanságban szenvedők két-három órával korábban Rasovszky Kristóf nyílt vízi úszó 10 kilométeres távon szerzett ezüstjének is örülhettek, Csipes Tamara pedig szintén ezüstérmet nyert a tokiói olimpia csütörtöki versenynapján.

A 27 éves Tótka remekül rajtolt, és a kezdetben megszerzett előnyét végig megőrizve diadalmaskodott. Igaz, néhány másodpercig ő maga sem volt biztos a győzelmében, hiszen az élen haladó trió tagjai között nem volt igazán nagy különbség. Aztán megszületett a hivatalos eredmény, Tótkáé lett az aranyérem.

„Azt hittem, hogy az olasz Rizza nyert, de ilyenkor mindig pesszimista vagyok” – nyilatkozta győzelme után a magyar versenyző. „Aztán láttam az eredményjelzőn, hogy a HUN az első, akkor eltört bennem valami. Utána rögtön beszéltem a feleségemmel, ő az egyetlen, aki tudja, mennyi munkát tettem bele.” A döntő másik magyar résztvevője, Csizmadia Kolos a negyedik lett.

A négyesben olimpiai aranyérmes, nyolcszoros világbajnok kajakozót, Csipes Tamarát csak az új-zélandiak sztárja, Lisa Carrington tudta megelőzni az 500 méteres távon. Carrington bomba formában van, amit a Tokióban eddig megszerzett három aranyérme is bizonyít. A szám címvédője, Kozák Danuta a negyedik helyen ért célba, akárcsak a Nádas Bence, Kopasz Bálint duó a kajak kettesek 1000 méteres versenyében.
A kenu egyesek 200 méteres küzdelmében Balla Virág nyert, Takács Kincső pedig hatodik lett a B döntőben, így előbbi kilencedikként, utóbbi 14.-ként zárt.

Ahogy a bevezetőben írtuk, a 24 éves Rasovszky Kristóf is ezüstös lett a 10 kilométeres nyílt vízi úszásban. Nem igazán az ő ízlése szerint indult a fuam, hiszen a tükörsima víz azoknak kedvezett, akik a békésebb, medencei úszáshoz szoktak, nem a nyílt vízben folyó küzdelemhez. Rasovszky így is végig az élmezőnyben volt, a hajrában a végül győztes világbajnoki címvédő Florian Wellbrock szakadt el tőle, Rasovszky pedig másodikként csapott a célba.

A magyar női vízilabda-válogatott sajnos csak a bronzéremért küzdhet szombaton, miután az elődöntőben 8-6-ra kikapott a spanyol csapattól.

A hétpróbázó Krizsán Xénia az első nap után a 19. helyről várta a csütörtököt, majd a távolugrást, gerelyhajítást és kiváló 800 méteres futását követően a 13. helyen zárt.