Tokió 2020: két arany-, két ezüst- és egy bronzérem a magyar termés

Jánosy Károly

2021.08.03. 20:30

Tokiói aranyra ébredtünk kedd hajnalban, a kajakos Kopasz Bálint olimpiai bajnok lett kajak 1000 méteren. S ez még csak a kezdet volt, mert Lőrincz Tamás is aranyérmes lett a kötöttfogású birkózók 77 kg-os súlycsoportjában. S ha egy üzlet beindul: további két ezüst- és egy bronzérem a magyar mérleg.

Tokióban is folytatódtak a szép magyar kajakos hagyományok. A női szakág sikereit megirigyelve Kopasz Bálint vágta ki a rezet 1000 méteren. Sikere annál is inkább értékes, mert legutóbb az 1968-as mexikói játékokon nyert magyar férfi kajakozó ezen a távon ebben a számban, Hesz Mihály révén. Mi több, Kopasz mögött egy másik magyar versenyző, Varga Ádám ért célba, s ezzel ezüstérmes lett. A női kajak kettesek 500 méteres számában a Kozák Danuta, Bodonyi Dóra duó pedig harmadik helyen zárt. A másik magyar egység, Csipes Tamara és Medveczky Erika negyedikként ért célba.

Még meg sem emésztettük a kajaksikereket, amikor újabb magyar éremről érkezett hír: a finndingi hajóosztályban versenyző világ- és Európa-bajnok vitorlázó, Berecz Zombor másodikként ért célba a győztes brit Giles Scott mögött. Ez a magyar vitorlássport második ötkarikás érme a Detre testvérek repülőhollandiban megszerzett 1980-as moszkvai harmadik helyezése óta.

Lőrincz Tamás sem adta alább az olimpiai bajnoki címnél. A kötöttfogású birkózók 77 kilogrammos kategóriájában a döntőben 2-1-re legyőzte a kirgiz Akzsol Mahmudovot. A 34 éves birkózó ezzel egy ragyogó pályafutás csúcsára ért, hiszen egy világ- és négy Európa-bajnoki cím után a hiányzó ötkarikás aranyérmet is begyűjtötte. Kilenc éve, a londoni játékokon – még 66 kilósként – második lett. Győzelmével nemcsak teljessé tette medálgyűjteményét, hanem a súlycsoport regnáló olimpiai, világ- és Európa-bajnokaként vonulhat vissza.

Minden egyes szőnyegre lépésem előtt a feleségemre és a gyermekeimre gondoltam, akiket a felkészülési időszakban szinte alig láttam a sok edzőtáborozás miatt” – nyilatkozta Lőrincz Tamás, akinek testvére, a 87 kilósok között szereplő Viktor is az aranyéremért küzdhet szerdán.

Ráadásként a magyar női vízilabda-válogatott 14-11-re verte Hollandiát a negyeddöntőben, így a következő körben a fináléba jutásért játszhat.

A magyarok a keddi versenynapot követően négy arany-, négy ezüst- és három bronzéremmel állnak.